Čvarci su dio hrvatske kulinarske tradicije. Iako ih se može jesti cijele godine, čvarci se smatraju zimskom hranom koja se priprema krajem jeseni.
Ovo se tradicionalno jelo priprema od masnoće (sala) svinjskoga mesa te slanine koje nije iskorištena za određene suhe proizvode. Većina ljudi ipak koristi samo slaninu jer salo može imati, nekima, neugodan miris.
Uz ove trikove će i najtvrđi komadi mesa postati savršeno mekani
Dobar je običaj odvojeno topiti salo i slaninu, ako ste odlučili za tu kombinaciju. Postupak je isti, osim što se salo brže topi. Kaže se da se rezanje tkiva mora prepustiti stručnjaku jer o tome punu ovisi kakvi će čvarci biti.
- Potrebno je namirnice izrezati na manje kockice (3 cm) jednake veličine kako bi se svi jednako istopili.
- Sve se stavi u duboku posudu (ne smije se napuniti do vrha) te doda malo vode (otprilike 1 šalica na nekoliko kilograma).
- Temperatura ne smije biti previsoka, posuda mora biti bez poklopca, a sve se mora miješati stalno!
- Do smeđe boje čvaraka se dođe tako što se dodaje mlijeko kada slanina malo omekša. Dovoljno je staviti 1 dcl mlijeka. Želite li slanije čvarke, dodajte soli po želji.
Čvarci su gotovi kada poprime zlatno smeđu boju i isplivaju na površinu. Sada ih iscijedite i uživajte u finoj toploj poslastici. Ako volite prešane čvarke onda ih možete stisnuti u u cjediljkama za čvarke.
Čvarci se mogu posluživati kao samostalno jelo, uz malo kruha i luka, a ako ih jedete kao grickalicu, pivo će se dobro slagati sa njima. Ubacite ih u preljev za žgance ili ih za jači okus dodajte nekom umaku.
Zašto su jetrica “superhrana”?
Svinjska mast nije ubojica nego prvorazredna namirnica
Ordinacija.hr
Foto: Shutterstock