Uobičajena je predodžba modernog “obroka za ponijeti” takozvani lunchbox odnosno prijenosna kutija za hranu koja je najčešće plastična, no oni zdravstveno i ekološki osviješteni nose svoje obroke u staklenkama.
Staklo je jedan od najpoželjnijih materijala za kuhanje i čuvanje hrane zato što se sastoji od prirodnih tvari te u dodiru s hranom nema štetnih kemijskih reakcija.
“Staklenke su idealne za jednostavnu pripremu i skladištenje raznovrsnih namirnica i uživanje u bogatstvu okusa. Prednost je pripreme obroka u staklenci to što količinu sastojaka određujete po želji. Samo su dva pravila: slaganje namirnica tako da zadrže konzistenciju (gustoću, jedrinu) i svježinu, te pravilno čuvanje hrane”, kaže nutricionistica Karmen Matković Melki iz prehrambenog savjetovališta Definicija hrane.
Kako slagati namirnice u staklenci
- Od težeg prema lakšem – da bi salatni obrok zadržao konzistenciju i svježinu svake namirnice, važno je pravilno posložiti namirnice u staklenci, prema pravilu da se preljev (umak, dresing) uvijek stavlja na dno staklenke te se na njega slažu ostali sastojci, od težih prema lakšima.
- Važna je raznolikost – obrok u staklenci treba biti cjelovit obrok, koji sadrži sve makronutrijente; ugljikohidrate, bjelančevine i masti te obilje vitamina i mineralnih tvari. Najjednostavniji način kako postići uravnoteženost jest promatrati boje – što ih je više u staklenci, veće su šanse da ste uključili različite skupine namirnica.
- Čuvanje hrane – nakon pripreme, neki će obroci moći stajati u hladnjaku i do nekoliko dana, a neki kraće. Zelena salata je najosjetljivija i nju je uvijek najbolje dodati svježu, dok je kuhano meso, ribu i jaja moguće čuvati do tri dana.
Šareni recepti puni vitamina i minerala
Vege salata
Sastojci: kuhani grašak, brokula i cvjetača, naribana svježa mrkva, matovilac
Preljev: bučino ulje, bučine sjemenke, kumin, korijandar, sok od pola limuna, sol i papar po želji
Priprema: u staklenku prvo stavite preljev, pa slažite povrće od najtežeg sastojka prema najlakšem. Zatvorite staklenku poklopcem i ostavite u hladnjaku. Prilikom serviranja istresite/promiješajte sve sastojke da se preljev prožme s povrćem.
Bezmesni proteinski obrok
Sastojci: pirjani šampinjoni, tvrdo kuhano jaje narezano na ploške, rotkvice, mladi kozji sir narezan na kockice, listovi mladog (baby) špinata
Preljev: ulje, ocat, sol, papar, sitno nasjeckani peršin i češnjak po želji
Priprema: na dno staklenke posložite gljive i jaja te prelijte umakom, zatim posložite rotkvice i sir te konačno špinat na vrh. Pospremite u hladnjak.
Mediteranska salata s piletinom
Sastojci: pileća prsa (pečena na naglo i narezana na kockice), cherry rajčice, kukuruzni kruh, radič, rikula
Preljev: maslinovo ulje, senf, balzamični ocat, sol, papar.
Priprema: u staklenku prvo stavite preljev, pa poredajte sastojke i pospremite u hladnjak
Chia puding
Sastojci: 1 žlica chia sjemenki, 1 žlica mljevenih oraha, 1 žlica bobičastog voća ili pekmeza od šljiva, kiselo mlijeko
Priprema: pomiješajte kiselo mlijeko i chia sjemenke, pa na to dodajte voće (ili pekmez) i mljevene orahe
Oprez zbog histamina
Osobama koje su sklone intoleranciji na hranu ili imaju alergije preporučuje se oprez kod duljeg čuvanja pripremljene hrane jer neke namirnice otpuštaju veće količine histamina koji može izazvati reakciju.
“Intolerancija na histamin česta je, ali slabo prepoznata pojava u osjetljivih osoba. Histamin je produkt razgradnje mesa, jaja i mliječnih proizvoda pa se kod pripremljenih obroka mogu nalaziti povećane količine histamina. Simptomi su akutni jer se oko pola sata nakon konzumiranja određene hrane bogate histaminom pojavljuje crvenilo kože uz svrbež, a mogu se pojaviti i glavobolja, mučnina, povraćanje, proljev, katkad i blago otežano disanje.
Hrana koja sadrži više histamina i oslobađa ga duljim stajanjem su tvrdi sirevi, konzervirana riba, salame, špinat, umak od rajčice, patlidžan, gljive, ukiseljeno povrće, ocat”, kaže nutricionistica Karmen Matković Melki.
I.V.
Foto: Shutterstock