Mali, okrugli agrumi tamnozelene boje tropski su plodovi osebujne arome koja je izvrsna za utaživanje žeđi i obogaćivanje okusa jela.
Ljekoviti flavonoidi
Limeta ima tanku, glatku koru i osvježavajući kiseli sok. Niskokalorična je, a bogata vitaminima (odličan je izvor vitamina C) i mineralima (kalcij, kalij, fosfor, željezo). Limeta se osobito ističe obiljem flavonoida – snažnih antioksidansa koji djeluju protuupalno, jačaju imunitet, uravnotežuju masnoće u krvi, štite srčanožilni i dišni sustav…
Fina aroma na tanjuru
U kulinarstvu je limeta cijenjena zbog kiselosti i aromatičnosti. Uobičajen je sastojak u meksičkoj, tajlandskoj i vijetnamskoj kuhinji. Izdvajamo nekoliko jednostavnih i slasnih recepata:
- Obogatite okus avokada – narežite ga na kriške i na njih iscijedite sok limete te dodajte nekoliko kapi sojina umaka.
- Napravite rižoto od smeđe riže, piletine, ljutike i bundevinih sjemenki, pa mu dodajte sok i koricu limete.
- Odličan preljev za pečeno meso dobit ćete tako da pomiješate 1 nasjeckan režanj češnjaka, 1 i pol žličicu smeđeg šećera, 1 žlicu soka od limete i 2 žlice laganog sojina umaka.
Osvježavajući sokovi
Limeta se često koristi za dodavanje okusa hladnim i toplim napitcima, a posebno je omiljena u ljetnim osvježavajućim varijantama. Sok limete, mineralna voda i zdrobljeni led jednostavna su kombinacija s kojom ne možete pogriješiti. Limeta fino smanjuje slatkoću kole, a odlično se slaže i s gaziranim sokom od đumbira te s kokosovim mlijekom. U pripremanju sokova limeta se fino nadopunjuje s drugim voćnim okusima, od različitih vrsta agruma do grožđa, jabuke, brusnice, dinje, breskve, ananasa… Okus sokova možete obogatiti metvicom.
- U sokovniku zasebno napravite sokove od 125 g grožđa, 1 limete i 1/2 dinje. Sokove pomiješajte u čaši.
- Pripremite 1 limun, 2 limete i 3 naranče. Napravite sokove od svakog voća zasebno, a zatim ih pomiješajte u čaši.
- Od svakog voća zasebno – 1 limete, 1 ananasa i 3 breskve – napravite sokove u sokovniku, pa ih pomiješajte u čaši.
Odabir i čuvanje plodova
Najbolje je odabrati limete koje su teške za svoju veličinu, blago popuštaju slabom pritisku te nisu oštećene. Trebale bi imati sjajnu koru i tamnozelenu boju. Ne zaboravite da su konvencionalno uzgojene limete često premazane voskom koji štiti površinu i povećava njihovu trajnost, pa ih prije upotrebe valja dobro oprati. Želite li izbjeći vosak i druge kemijske sastojke koji se koriste na citrusima, po mogućnosti odaberite ekološki uzgojene plodove.
- Iz limete (kao i svih ostalih citrusa) dobit ćete više soka ako ih cijedite kad nisu hladni nego su na sobnoj temperaturi. Valjanje limete na ravnoj površini dlanom također će pomoći da se izvuče više soka.
- Limete koje se neće upotrijebiti na dan kupnje najbolje je staviti u hladnjak jer se brzo kvare na sobnoj temperaturi, no izbjegavajte njihovo čuvanje u zatvorenoj plastičnoj vrećici ili u ograničenu prostoru gdje su međusobno preblizu.
- I sok i korica limete mogu se čuvati za kasniju upotrebu. Stavite svježe iscijeđeni sok od limete u posudicu za pravljenje leda. Zamrznite kockice potom stavite u plastičnu vrećicu i ostavite u ledenici.
- Osušena korica limete treba se čuvati na hladnom i tamnom mjestu u hermetički zatvorenoj staklenoj posudi.
Citrusi – uživajte u naranči, limunu, mandarini, grejpu, pomelu…
I.V.
Foto: Shutterstock