Nadutost je pojava koju karakterizira veća količina zraka (plinova) u crijevima i osim što uzrokuje grčeve i zatvor, može biti izrazito neugodna pojava ako smo na poslu ili u društvu. No, kao i uvijek, pomoć možete potražiti u prirodi.
Nakon bogatog blagdanskog stola i, vjerujemo, pretjerivanja u uskrsnim delicijama, poput šunke u kruhu, pisanica, pinci i kolačima, sigurno vas muči nadutost. Osjećaj nelagode, punoće, bolova, grčeva u trbuhu, vjetrovi… sve su to simptomi nadutosti. U stvari, nadutost je osjećaj rastezanja crijeva zbog pojačanog stvaranja plinova, a s ovim se problemom susreće čak 30 posto stanovništva.
Općenito gledajući, u pozadini su najčešće manjak tjelesne aktivnosti, nepravilna prehrana i namjerno zadržavanje vjetrova zbog nelagode u društvenim situacijama. Jednako tako, stres igra veliku ulogu, kao i kod mnogih drugih stanja i bolesti.
Kako biste pobijedili osjećaj nelagode u trbuhu preskočite konzumaciju jogurta i vrhnja, jer su ove namirnice odgovorne za nadutost i vjetrove. Masna hrana i hrana koja obiluje šećerom može uzrokovati nadutost, kao i
hrana bogata umjetnim sladilima. Preskočite ovakve deserte i birajte svježe
voće koje sadrži vlakna i vodu. Primjerice, ananas i papaja sadrže enzime koji pomažu kod nadutosti tako što
razgrađuju proteine i olakšavaju probavu.
Za međuobrok pripremite
smoothie od papaje, ananasa i kokosove vode.Tradicionalno se koristi kod
upala, boli u trbuhu, žgaravice i proljeva. Papaja sadrži papin,
prirodni enzim za probavu koji pomaže razgraditi hranu koja iritira.
Sve što možete kupiti u vrećici, konzervi ili kutiji vjerojatno je
prepuno soli, a to će uzrokovati zadržavanje vode u organizmu i tako
dovesti do nadutosti trbuha. Osim nekoliko trzaja solenkom, sol se skriva u mnogim namirnicama koje svakodnevno konzumiramo. Saznajte koje su to iznenađujuće slane zamke.
Pobrinite se za dovoljnu hidraciju tijela i smanjite unos soli, a jednako tako popijte barem dvije litre vode – tijekom cijelog dana. Ako odjednom popijete pola litre tekućine, nećete ništa korisnog napraviti za svoje tijelo…
Osim konzumacije vode, ispijanje određenih vrsta čaja može pomoći. Začini poput cimeta i đumbira čiste organizam, pa prije spavanja možete popiti čaj s ovim začinima. U tradicionalnoj medicini se koristi za smirivanje jutarnjih mučnina i
proljeva, također je odličan za smirivanje nadutosti. Pospite ga po
slanoj i slatkoj hrani. Malu količinu đumbira (i suhog i svježeg) možete dodati svakodnevnim
obrocima. Također možete uzeti čajnu žličicu naribanog svježeg đumbira
prije obroka.
Osim što je dekorativan, peršin je i iznimno zdrav za
cjelokupan probavni sustav, uključujući napuhnutost i plinove. Možete ga
koristiti bilo svježeg ili sušenog kao začin.
K. Pužar
Foto: Shutterstock