Sastaviti plan prehrane za osobe koje imaju neku od crijevnih bolesti nije nimalo jednostavan zadatak – ni liječnicima ni dijetetičarima. Budući da ne reagiraju svi bolesnici jednako na prehrambenu terapiju, nužno je sastavljanju jelovnika pristupiti individualno.
Kod osoba koje boluju od upalnih crijevnih bolesti prehrana znači veliku većinu sveukupne brige za zdravlje. Iznimno je bitno, osim odabira pravih namirnica, znati i preporučenu dozu, odnosno broj serviranja koji se smije pojesti tijekom dana.
Kada se pri planiranju jelovnika spominje riječ serviranje, ona ima sasvim drugo značenje od riječi serviranje koja je u svakodnevnoj uporabi. Primjerice, uobičajeni obrok špageta koji se dobije u restoranu sadrži 2 – 3 serviranja.
Smjernice kojih se oboljeli od Crohnove bolesti trebaju pridržavati svakako su:
- neka polovicu tanjura ispuni voće i povrće
- neka barem polovinu ukupnog unosa žitarica čine cjelovite žitarice
- umjesto punomasnog mlijeka i mliječnih proizvoda uputno je unositi obrane proizvode
- pripaziti na unos soli odnosno natrija u hrani kod proizvoda kao što su gotove juhe, konzervirana hrana, kruh i peciva i gotova jela
- žeđ gasiti vodom, a ne slatkim napitcima
- treba uživati u hrani, ali smanjiti porcije i ne prejedati se
Osobitosti prehrane oboljelih Crohnove bolesti
Posebno je važna adekvatna opskrba mikronutrijentima (vitaminima i mineralnim tvarima) čiji se nedostaci učestalo pojavljuju kod oboljelih od upalnih bolesti crijeva.
Nutritivna potpora kao primarna terapija Crohnove bolesti treba ispuniti tri uvjeta:
a) kontroliranje upalnog procesa
b) tretiranje malnutricije i posljedica malnutricije
c) izbjegavanje korištenja imunomodulatornih lijekova i njihovih nuspojava
Za većinu bolesnika najvažniji savjet je da konzumiraju dovoljne količine proteina i imaju adekvatan energetski unos kako bi održavali poželjnu tjelesnu masu i osiguravali rast kod djece i adolescenata. U bolesnika s Crohnovom bolesti može se pojaviti cijeli niz različitih nutritivnih deficita. Neki od tih deficita su subklinički, dok se drugi mogu manifestirati u vidu raznih simptoma koji ponekad podsjećaju na simptomatologiju same bolesti.
Ulcerozni kolitis – život s neizlječivom upalnom bolesti crijeva
Najčešći deficiti javljaju se u vidu nedostatka željeza, kalcija, kalija, magnezija, folne kiseline, bakra, cinka, vitamina.
Isto tako, moguće je uvesti u prehranu i tzv. eliminacijske dijete koje osobama koje žive s ovom bolešću propisuju eliminaciju namirnica poput: kikirikija, jaja, povrće iz porodice kupusa, alkohol, namirnice bogate zasićenim mastima.
Foto: Shutterstock
Izvor: Hrvatsko udruženje za Crohnovu bolest i Ulcerozni Kolitis – HUCUK