Iako manje osjećamo žeđ, ni zimi ne smijemo zaboraviti piti, a voda će nam pomoći i da izgubimo pokoji suvišni kilogram.
Za zdravlje krvi i tkiva potrebni su nam svi sastojci vode, uključujući elektrolite i mineralne soli (natrij, kalij, kalcij, magnezij, klor, bikarbonat, fosfat, sulfat…).
Prilikom dugotrajnih fizičkih napora sportaši, primjerice, moraju nadomjestiti elektrolite uzimanjem tekućina s mineralnim solima i karbohidratima.
Da bismo dobili jasniju sliku o važnosti vode, dovoljno je pogledati popis funkcija koje naše tijelo ne može obavljati bez vode:
- reguliranje tjelesne temperature
- stvaranje krvi i ostalih tjelesnih tekućina
- izlučivanje štetnih tvari
- transport hranjivih tvari i kisika do stanica
- pravilan rad zglobova
- reguliranje rada crijeva
- pročišćavanje organizma uklanjanjem dijela otrova, što je posebno važno za bubrege i jetru
- rastapanje vitamina, minerala i ostalih hranjivih tvari, kako bi ih organizam mogao apsorbirati
- osiguravajući joj vlažnost, voda čuva kožu napetom, elastičnom i zdravom
Količina tekućine koja je potrebna svakome od nas ovisi o prehrani, klimi, fizičkoj aktivnosti. I ne smijemo zaboraviti da polovicu tih potreba zadovoljavamo krutim namirnicama.
Radi sprječavanja dehidracije preporučuje se od 13. godine nadalje dnevno popiti 30-35 ml vode po kilogramu tjelesne težine, dakle oko 2-2,5 litre ili barem 8 čaša vode. S godinama se osjećaj žeđi smanjuje, no to ne znači da treba prestati piti vodu.
S druge strane, štetno je i unošenje prekomjerne količine vode s namjerom povećanja količine izlučene mokraće radi gubitka težine. Neki od simptoma dehidracije su glavobolja, slabost, nedostatak koncentracije i gubitak apetita.
K. R.