Sezona kupaćih kostima je odavno iza nas. Stoga se nema smisla mučiti iscrpljujućim dijetama, zar ne? Dolaskom hladnijeg vremena, mijenja se i naša prehrana pa posežemo za “čvršćom” i kaloričnijom hranom poput sarme, čvaraka i raznih suhomesnatih proizvoda.
Međutim, trebamo li tijekom zime konzumirati više hrane kako bismo se sačuvali od hladnoće? Stručnjaci
tvrde: riječ je o vrhunskoj zabludi.
Osobe s viškom kilograma intenzivnije proživljavaju osjećaj hladnoće od populacije s normalnom tjelesnom težinom. Ako se pitate zašto je tome tako, evo i odgovora: sve suvišne kalorije koje unosimo u organizam se pretvaraju u bijelo adipozno tkivo. Međutim, treba imati na umu da samo smeđe adipozno tkivo čuva tjelesnu toplinu.
I dok bijelo adipozno tkivo pohranjuje energiju, smeđe tkivo sagorijeva kalorije koje potom griju organizam. Međutim, zašto imamo povećanu potrebu za hranom tijekom zimskih mjeseci?
U vrijeme naših predaka, zimskih su mjeseci bili povezani s glađu. Jedna teorija kaže da smo genetski programirani za povećanje masnih naslaga tijekom jeseni kako bismo mogli preživjeti zimu. Međutim, za razliku od naših predaka – danas ne moramo pohranjivati masnoće jer imamo obilje hrane na raspolaganju tijekom cijele godine. Budući da nismo prisiljeni gladovati, nemamo niti priliku potrošiti nagomilane zalihe sala.
K. R.