Opojan, sladak miris bagremovih cvjetova odličan je podsjetnik da od njih možete pripremiti slasne delicije i ljekoviti čaj.
Bagrem, poznat pod nazivima akacija, kraljevo drvo i kapinka, porijeklom je iz Sjeverne Amerike, a u Europu je prenesen početkom 17. stoljeća i brzo se proširio. Na trnovitim granama bagrema u svibnju i lipnju (ovisno o nadmorskoj visini) cvjetaju bijeli mirisni “grozdovi”. Pčele ih obožavaju, proizvodeći cijenjeni bagremov med koji izvrsno pomaže kod prehlade i nesanice te je blagotvoran za želudac i probavu. Svijetložuti bagremov med je blaga mirisa i okusa. Dugo ostaje u tekućem stanju jer se vrlo sporo kristalizira.
Popečci, marmelada, sirup…
Mladi bagremovi cvjetovi mogu se dodati u salatu ili omlet, no najčešće se konzumiraju tako da se pohaju odnosno uvaljaju u smjesu poput one za palačinke i prže u ulju, slično kao bazgini cvjetovi. Smjesu za pohanje napravite od jaja, mlijeka i/ili mineralne vode i brašna, a po želji dodajte šećer (ili sol), naribanu limunovu koricu…
- Za bagremovu marmeladu, pripremite 30-40 grozdova cvijeta bagrema, 1/2 jabuke, 100 g šećera i 250 ml vode.
- Cvjetne grozdove očistite i po potrebi operite i ocijedite, pa cvjetiće odvojite od stabljike.
- Oguljenu polovicu jabuke nasjeckajte na komade i kuhajte u 150 ml vode dok tekućina gotovo ne ispari, a jabuka postane kašasta.
- U drugoj posudi zakuhajte šećer u 100 ml vode kako biste dobili šećerni sirup. Dodajte cvjetove bagrema i kašu od jabuke, pa sve dobro izmiješajte. Kuhajte 5 minuta. Maknite s vratre i usitnite štapnim mikserom dok ne dobijete kompaktnu smjesu. Kuhajte još 10-ak minuta dok ne dobijete željenu gustoću marmelade.
- Napomena: ovo je recept za malu staklenku marmelade. Želite li veće količine, trebat će vam puno više cvjetova.
- Od bagremovih cvjetova može se pripremiti sirup na isti način kao što se priprema sirup od bazge.
Od bazginih cvjetova pripremite fenomenalan sirup, čaj i popečke
Čaj protiv kašlje, nesanice i probavnih tegoba
Bagremovi cvjetovi mogu se osušiti za ljekoviti čaj koji pomaže protiv kašlja, prehlade, povišene tjelesne temperature, nesanice, migrene i probavnih tegoba.
Za čaj se beru cijeli cvjetni grozdovi u početku cvatnje te se suše u tankom sloju u hladovini, na toplom mjestu ili u pećnici na temperaturi do 40°C. Nakon sušenja cvjetove skinite sa stabljike i čuvajte u papirnatoj vrećici ili kartonskoj kutiji, na suhom i tamnom mjestu.
Čaj se priprema tako da se 1 žličica suhih cvjetova bagrema prelije s 2 dcl kipuće vode. Poklopite i ostavite da odstoji 30 minuta. Pijte 1-3 šalice dnevno. U čaj možete dodati med i limun.
Oprez!
- Svježe bagremove cvjetove preporučuje se jesti samo u umjerenim količinama jer sadrže tvari koje mogu izazvati probavne tegobe.
- Druge dijelove biljke nemojte koristiti jer kora, lišće i sirovo sjeme sadrže otrovne tvari. Doduše, u nekim dijelovima svijeta jedu se osušene ili konzervirane bagremove mahune; od suhih sjemenki može se pripremiti jelo slično grahu ili se one melju u brašno, a pržene sjemenke melju se za kavu, no to se nipošto ne preporučuje ako dobro ne poznajete svojstva bagrema.
- Iako se bagrem u narodnoj medicini rabi za različite ljekovite pripravke, uvijek imajte na umu da je sve osim cvijeta u sirovom obliku otrovno i da bagrem (osim cvijeta) ne smijete koristiti bez savjetovanja s fitoterapeutom i liječnikom!
I.V.
Foto: Shutterstock