Ako dosad još niste, vrijeme je da probate specijalitet otoka Visa. Dok se Višani i Komižani prepiru čija je pogača bolja, ja vam nudim recept za moju, malo izmijenjenu i prilagođenu kontinentalnim nepcima.
Sastojci:
Tijesto:
- 700 g brašna za dizana tijesta
- 3/4 svježeg kvasca
- pola žlice soli
- 2 žličice šećera
- 50 ml maslinovog ulja
- do 300 ml mlake vode
- još malo maslinovog ulja za premazati pogaču
Nadjev:
- 200 g slanih srdela ili inćuna (vodite računa o slanoći)
- 300 g luka
- 5-6 češnja češnjaka
- vezica peršina
- 1 kg svježih rajčica i pola žlice koncentrata rajčice ili konzerva pelata
- papar
- 2-3 žlice ukiseljenih kapara
- crne odkoštene masline po želji
- po želji 100-150 g mozzarelle
- maslinovo ulje
Priprema:
Tijesto:
Pomiješajte brašno sa solju i u sredini napravite udubinu u koju ulijte kvasac rastopljen u malo mlake vode u kojoj ste rastopili šećer. Ostavite pokriveno na toplom dok kvasac naraste, zatim dodajte maslinovo ulje i ostatak vode, pa umijesite tijesto. Formirajte kuglu i ostavite na toplom da udvostruči obujam. Nakon što je tijesto udvostručilo obujam premijesite ga i podijelite na dvije kugle, a jednu ostavite nešto veću.
Nadjev:
Luk narežite na tanke rezance i pržite na maslinovom ulju dok omekša. Dodajte češnjak narezan na ploške, a zatim i polovicu slanih ribica, pa promiješajte da se ribice raspadnu i dobijete pastu. Dodajte svježe rajčice ili konzervu pelata, žlicu šećera, papar, sitno sjeckani peršin, pa kuhajte dok se sve ne zgusne. Na kraju umiješajte kapare i po želji odkoštene crne masline.
Veću kuglu razvaljajte u krug promjera otprilike 30 cm. Prekrijete nadjevom, ali ostavite slobodno sa strane, da kasnije možete zatvoriti pogaču.
Na nadjev stavite preostale slane ribice i po želji mozzarellu narezanu na kockice.
Mozzarella se ne pojavljuje u originalnom receptu za pogaču, ali je mozzarella čini punijom, nadjev dobije kremastiju strukturu, a i nešto pitomiji okus za one koji baš nisu pretjerani ljubitelji slanih ribica.
Razvaljajte i drugu kuglu tijesta, nešto užeg promjera, preklopite njome nadjev, pa rubovima donjeg tijesta preklopite i zatvorite. Premažite je maslinovim uljem i pecite 30 minuta na 200-220° C. Vruću neko vrijeme prekrijte vlažnom kuhinjskom krpom.
Servirajte uz času dobrog crnog vina i puuuno vode! 🙂
Tadeja i Timna Bjažević
In T
& T kitchen