Potočarka sadrži veće količine željeza od špinata i više vitamina C od limuna i naranče.
Maleni listići također su bogati vitaminima B1, B2, C i E te kalcijem, željezom i jodom. Štoviše, količine joda toliko su velike da se potočarka ne preporučuje ljudima koji pate od hipertireoze. Koristi se kao salata, dodatak juhama, umacima, sirevima i sendvičima ili za dekoriranje jela.
Gavez – brzo liječi i najdublje rane, a oblozi pomažu kod čireva, proširenih vena…
Osušeni listovi i sjemenke mogu se koristiti kao začin, a nedozreli plodovi mogu se kiseliti (kao kapare). Sok potočarke pomaže, i to vanjskom primjenom, kod oboljenja kože, kožnih nečistoća i kod ispadanja kose. Kao oblog od zgnječenih listova smanjuje pojavu sunčanih pjega na koži te liječi šugu.
Prema novijim istraživanjima, redovitim konzumiranjem listova potočarke znatno se smanjuje rizik od pojave različitih oblika raka. Preporučuje se uzimanje salate od potočarke okorjelim pušačima jer izvrsno djeluje i sprečava štetne posljedice pušenja. Smatra se i hranom koja usporava starenje. Sadrži mnogo luteina koji poboljšava ili bar održava oči zdravima unatoč starenju.
Robovi su pili njezin sok kako bi održavali snagu
U prehrani i liječenju zdravstvenih tegoba koristili su je mnogi stari narodi. Antički grčki liječnik i otac medicine Hipokrat cijenio je ovu biljku i preporučivao je za liječenje katara pluća, zubobolje, bolesti grla, gušavosti i promuklosti.
Kod starih Grka, Egipćana i Rimljana bila je poznata kao snažno sredstvo za vraćanje energije. Egipatski faraoni naredili su svojim robovima svakodnevno ispijanje soka od potočarke kako bi održali snagu, a time i produktivnost.
Često je bila i na jelovniku rimskih careva jer su vjerovali da će im pomoći u raščišćavanju misli i donošenju važnih odluka. Perzijski vojnici morali su prema kraljevu naređenju konzumirati potočarku kako bi zadržali zdravlje i snagu za marševe i borbu. Najviše su je koristili kao tonik ili za čišćenje krvi u proljeće, s obzirom na to da u sjevernim područjima još nije bilo povrća. Njezin drugi zadatak bila je stimulacija apetita jer je poticala izlučivanje probavnih sokova i omogućavala bolje iskorištavanje, ali i poboljšavala okus ostalih namirnica.
Preslica: Pomaže kod loma kostiju i bolesti vlasišta, a koristi se i kod osteoporoze
Juha od potočarke
Na zagrijano maslinovo ulje i maslac dodati četiri mlada luka narezana na kolutiće. Nakon od dvije do tri minute dodati dva režnja protisnutog češnjaka i jedan mladi krumpir narezan na sitne kockice. Posoliti i popapriti po želji te uliti vode da prekrije sastojke.
Kad krumpir malo omekša, dodati ostatak vode, sveukupno je potrebno oko jedne litre. Kad zakipi, dodati jednu do dvije žličice maslaca, a kad se maslac otopi, dodati i 200 grama potočarke.
Promiješati da potočarka uvene te maknuti s vatre i štapnim mikserom usitniti sastojke te napraviti juhu. Vratiti na laganu vatru i samo kratko prokuhati. Poslužiti s kiselim ili slatkim vrhnjem, može se ubaciti i grašak te na tanko narezana rotkvica, ako netko želi.
Čuvarkuća liječi upalu uha, bronhitis, čir na želucu i menstrualne tegobe
Petra Balija/Ljekovito bilje
Foto