Briga o ovom organu ključna je za naše zdravlje - Ordinacija.hr
Zdravlje

Zdravlje

Briga o ovom organu ključna je za naše zdravlje

Shutterstock

Kada su crijeva zdrava i besprijekorno funkcioniraju, to će se odraziti na naš cjelokupni organizam

Crijeva su dom trilijunima mikroorganizama, a cijeli taj sustav naziva se mikrobiom. Znakovi neuravnoteženog okoliša u crijevima uključuju nadutost, zatvor, refluks, probleme s kožom i loše mentalno zdravlje.

Crijeva su mjesto na kojem započinju brojne bolesti pa je stoga mudro promišljeno pristupiti prehrani. Za uravnoteženje mikrobiote korisni su probiotici, kao i uključivanje fermentirane hrane u našu prehranu. Ona smanjuje upalu i poboljšava funkciju imunološkog sustava.

Liječnici savjetuju: Želite li smanjiti kolesterol, pratite ove naputke o prehrani

Blagodati fermentirane hrane

Studija koju su proveli istraživači s Medicinskog fakulteta Stanford, predvođeni Justinom Sonnenburgom, profesorom mikrobiologije i imunologije, otkrila je da 10-tjedna dijeta koja uključuje određene fermentirane namirnice može preoblikovati mikrobiotu zdravih odraslih osoba.

Istraživanje sugerira da što više fermentirane hrane jedemo, to bolje, ali šest porcija svaki dan (kao što su učinili oni koji su sudjelovali u studiji) znanstveno je dokazalo brojne zdravstvene prednosti.

Shutterstock

Ako su vam crijeva u neravnoteži, počnite polako. Dodajte nekoliko žlica fermentirane hrane nekoliko puta tjedno i polako povećavajte unos, savjetuje nutricionistica Rhian Stephenson te preporučuje izbjegavanje fermentirane hrane s dodatkom šećera, bojila ili puno octa.

Ovo su neki primjeri fermentirane hrane:

Grčki jogurt
Odličan je izvor proteina. Radi se dodavanjem bakterija u mlijeko i fermentacijom, a ovisno o vrsti, dolazi u različitim razinama gustoće. Izbjegavajte jogurte s aromama ili dodanim šećerom, potražite “žive i aktivne kulture” na etiketi i pazite da nije pasteriziran.

Evo jedan dobar razlog zašto bi jogurt trebali jesti baš svaki dan!

Također, kod nas se uglavnom može pronaći grčki tip jogurta, što nema ni približne benefite kao pravi grčki jogurt, pa obratite pažnju na deklaracije.

Kefir
Za razliku od jogurta dobiva se dodavanjem kefirnih zrna u mlijeko koja fermentiraju. Specifičnog je okusa, ali je jednostavan i odličan način za jačanje crijeva.

Kiseli kupus
Jednostavan i ukusan, pristupačan, a pun vlakana i antioksidansa. Dobiva se fermentacijom uz pomoć više vrsta bakterija.

Shutterstock

Kombucha
Obiluje antioksidansima te je izvrstan način da povećate svoju mikrobnu raznolikost. Studije pokazuju da konzumiranje kombuche ima pozitivan učinak na upalu, detoksikaciju jetre i crijevnu disbiozu, a uz to je i ukusna. Svakako se odlučite za sirove, nepasterizirane i nefiltrirane.

Kimchi
Porijeklom iz Koreje, kimchi je još jedna ukusna fermentirana hrana koja se pravi od kupusa, rotkvica i/ili drugog povrća. Studije pokazuju da je koristan za mnoge aspekte zdravlja, uključujući smanjeni BMI, zdrav krvni tlak i ublažavanje sindroma iritabilnog crijeva.

Miso
Osim što je ukusna, ova juha prepuna je i zdravstvenih prednosti. Radi se od fermentirane soje, soli i gljive koji sadrži probiotik, a za koji se smatra da smanjuje rizik od upalnih bolesti crijeva. Ne volite juhu? Možete ga koristiti i kao pastu ili ga umiješati u preljeve za svoja jela.

Shutterstock

Tempeh
Bogat mnoštvom različitih nutrijenata, tempeh – napravljen od fermentiranih sojinih zrna – omiljen je među vegetarijancima. Osim što je dobar izvor proteina i vitamina B12, ima nizak glikemijski teret, što znači da je odličan za one koji pokušavaju kontrolirati razinu šećera u krvi.

Ordinacija.hr

Ordinacija preporučuje

card-icon

Zdravstveni adresar

S lakoćom pronađite ordinaciju, ljekarnu, polikliniku i drugo.

card-icon

Baza bolesti

Nešto vas boli ili smeta? Prije odlaska liječniku možete se informirati ovdje.

Možda će vas zanimati i ovo