Promjena boje stolice najčešće je uzrokovana nečime što ste pojeli ili uzimanjem lijekova, ali ponekad je razlog za posjet liječniku.
Stolica je uobičajeno smeđa i ako je redovita, znate da nema problema. Iako, ona može poprimiti i boju hrane koju ste jeli, što također nije razlog za zabrinutost.
Ako samo ponekad dolazi do promjene u boji stolice, nema razloga za paniku. Većina je nijansi, od žute do zelene normalna, jer će ovisiti o onime što ste jeli, koje lijekove konzumirate i jeste li pod stresom. No, ponekad može biti razlog neko medicinsko stanje koje treba dodatno provjeriti.
Bebe su posebne
Stolica boje senfa je normalna kod beba, ali ako ne dojite, ona bi trebala poprimiti smeđu boju nakon nekoliko dana. Žuta je stolica normalna kod dojenčadi dok se ne upoznaju s formulama ili tvrdom hranom.

Dojenčad koja je isključivo dojena dnevno dobiva različite bjelančevine, što ovisi o prehrani majke pa se prema tome mijenja i boja bebine stolice. Bebina stolica može biti tvrda, mekana ili čak tekuća i sve je to normalno. No ako su u pitanju kuglice, vjerojatno beba ima zatvor.
Hrana čini razliku
Ako vas brine boja stolice, prvo bi trebalo provjeriti što ste jeli posljednjih dana. Može biti žućkaste boje ako ste jeli puno mrkve, kurkume ili namirnica bogatih beta karotenom. Čak i umjetno obojene namirnice mogu utjecati na boju stolice.
No i neka stanja mogu napraviti problem:
- namirnice s laktozom ako ste intolerantni
- veliki stres
- sindrom iritabilnog crijeva
Ako ste jeli masnu hranu, a stolica vam je žućkasta možda imate problema s jetrom pa je dobro posavjetovati s liječnikom.

Infekcije i paraziti
Kada se hrana kreće crijevima brže nego što bi trebala, veće su šanse da će poprimiti žućkastu boju. Uz stres, uzrok ubrzanog rada crijeva može biti i infekcija uzrokovana hranom. Krivac mogu biti razne bakterije, virusi i paraziti a prenose se kontaminiranom hranom ili vodom. Ostali simptomi mogu uključivati nelagodu u trbuhu, proljev i umor.
Paraziti su živi organimi koji se mogu nastaniti u crijevima i koja uđu putem hrane ili direktnim kontaktom sa zaraženom osobom. Jedan od uobičajenih je Giardia koja može stolicu učiniti žućkastom i rijetkom.
Hoće li probiotici zaštititi imunitet? Mogli bi pomoći ako znate koje odabrati
Osjetljivot na hranu
Bilo kakav oblik intolerancije može iritirati probavni trakt jer utječe na rad crijeva tako da hrana kroz njih prebrzo prolazi.
Celijakija je bolest koja se često zamijeni za ostale probavne probleme, a i intoleranciju na glukozu. Radi se o autoimunoj bolesti koja uzrokuje da tanko crijevo reagira na gluten, a može uzrokovati umor, grčeve i proljev te utjecati na promjenu boje stolice.
Problemi s jetrom
Ako jetra ne funkcionira normalno, neće proizvoditi dovoljno žući. Uzrok može biti ciroza, bolest masne jetre, tumori ili ozljede jetre. Može uzrokovati promjene u boji stolice. Ipak, ako je u pitanju jetra, liječnici savjetuju da provjerite imate li ostale simptome poput žutice, umora, groznice ili zbunjenosti.

Žučni mjehur ili žučni kanali
Žučni mjehur pohranjuje žuč i otpušta ju kroz kanale tijekom probave, a ako ne rade dobro, neće otpustiti dovoljno žući za pravilnu probavu. Uobičajeni razlozi za pojavu ovog problema su infekcije i tumori. Simptomi koje možete osjetiti su bol u gornjem dijelu tijela koja se širi na desno rame i desnu gornju stranu leđa.
Gušterača
Ona otpušta enzime kako bi podržala normalnu probavu, pa problemi s gušteračom mogu voditi do promjene boje stolice, uz intenzivan i još neugodniji miris. Može se raditi o upali gušterače ili kamena koji blokira žlijezde što može voditi do ozbiljnih problema.
Ordinacija.hr