Dijeta za ulcerozni kolitis: Što jesti tijekom napadaja - Ordinacija.hr
Zdravlje

Zdravlje

Dijeta za ulcerozni kolitis: Što jesti tijekom napadaja

Tijekom izbijanja UC-a možda ćete morati izbaciti određene namirnice iz prehrane. Suradnja s liječnikom ili dijetetičarom na prilagodbi vaše prehrane može vam pomoći da izbjegnete nedostatak hranjivih tvari.

Ulcerozni kolitis je (UC) kronična upalna bolest crijeva u kojoj dolazi do stvaranja čireva na sluznici debelog crijeva.  Uzrok ove bolesti nije poznat no postoje određeni rizični čimbenici s kojima se može povezati.

Konzumiranje nemasnih proteina, rafiniranih žitarica i voća s malo vlakana može pomoći u smanjenju izbijanja ulceroznog kolitisa. Također je važno izbjegavati hranu koja je okidač kao što je masna i začinjena hrana.

Ova drevna tehnika poboljšava fleksibilnost i cirkulaciju, ublažava bol i smanjuje stres

Upalna razdoblja su kada se simptomi pogoršavaju ili se ponovno pojavljuju. Nakon toga slijedi remisija, kada nema simptoma UC. Tijekom napadaja može biti teško odabrati što jesti i piti jer određeni proizvodi mogu pogoršati simptome poput proljeva, bolova u trbuhu i promjena u pražnjenju crijeva. Slično tome, određena hrana također može izazvati napadaje.

Što jesti tijekom pogoršanja?

Tijekom pogoršanja UC-a važno je osigurati da dobivate pravu količinu hranjivih tvari. Iako možda želite izbjegavati ili ograničiti određene namirnice kako biste spriječili pogoršanje stanja, prevelika ograničenja mogu dovesti do nedostatka hranjivih tvari. Osobe s UC-om imaju veći rizik od pothranjenosti zbog upale debelog crijeva i problema s apsorpcijom hranjivih tvari.

Shutterstock

Usredotočenost na hranu bogatu hranjivim tvarima može vam pomoći da dobijete preporučene vitamine i hranjive tvari. Neke namirnice koje se lakše podnose tijekom izbijanja, piše Healthline, UC uključuju:

  • voće sa malo vlakana, kao što su banane, dinja i kuhano voće
  • nemasni proteini (plodovi mora, piletina, jaja, tofu)
  • rafinirane žitarice, poput zobene kaše, kruha s kiselim tijestom i bijele riže, kruha i tjestenine
  • kuhano povrće bez sjemenki ili kožice, poput vrhova šparoga, krumpira i krastavaca

Također je važno unositi dovoljno kalcija tijekom pogoršanja UC kako biste izbjegli probleme s kostima. Ako mliječni proizvodi izazovu simptome UC-a, pokušajte s alternativama kravljeg mlijeka obogaćenog kalcijem poput bademovog ili zobenog mlijeka.

Suočavamo se s još jednom pandemijom – prevencija i dijagnosticiranje su ključni

Uzimanje dodataka omega-3 masnih kiselina i probiotika također može pomoći u smanjenju upale tijekom pogoršanja UC.

Kad se počnete osjećati bolje, polako ponovno uvedite hranu u svoju prehranu, osobito onu s vlaknima. Istraživanja sugeriraju da bi prehrana s malo masnoće i puno vlakana mogla pomoći u smanjenju upale i održavanju remisije.

Hrana koju treba izbjegavati tijekom pogoršanja ulceroznog kolitisa

Tijekom izbijanja UC-a možda ćete morati izbaciti određene namirnice iz prehrane. Suradnja s liječnikom ili dijetetičarom na prilagodbi vaše prehrane može vam pomoći da izbjegnete nedostatak hranjivih tvari.

Shutterstock

Započnite izbacivanjem hrane za koju znate da izaziva vaše simptome. Oni se mogu razlikovati od osobe do osobe. Prema Zakladi za Crohnovu bolest i kolitis, uobičajena hrana koja izaziva UC uključuje:

  • cijeli orasi ili cjelovite žitarice
  • plodovi s kožom i sjemenkama
  • sirovo povrće iz skupine cruciferasa, poput brokule i cvjetače
  • laktoza
  • masna, pržena ili začinjena hrana
  • neapsorpcijski šećeri, često u voćnim sokovima i sladoledu
  • slatkiši i peciva
  • kofein
  • alkohol

Korištenje dnevnika za praćenje hrane i simptoma može vam pomoći u prepoznavanju hrane koja je okidač.

Kako kontrolirati vrijeme upale?

Priprema hrane i planiranje obroka mogu biti korisni alati kada se nosite s periodom upale. Konzumiranje manjih, češćih obroka umjesto tri velika obroka može vam pomoći u upravljanju simptomima UC-a.

Shutterstock

Evo nekoliko savjeta koji će vam pomoći da pripremite obroke unaprijed kako biste bili spremni za UC napadaj:

  • kupujte sastojke na veliko
  • kuhajte u većim količinama i spremite dodatnu hranu da je pojedete kasnije
  • unaprijed porcionirajte svoje obroke i spremite ih u hladnjak ili zamrzivač kako bi vam bilo lakše

Remisija je period kada ne osjećate simptome. Iako biste se možda željeli vratiti svojoj omiljenoj hrani, bolje je postupno uvoditi novu hranu. To bi vam moglo pomoći da prepoznate sve potencijalne okidače hrane i izbjegavate ih u budućnosti.

Zaklada za Crohnovu bolest i kolitis preporučuje sljedeće savjete koji će vam pomoći u održavanju remisije:

  • ostanite dobro hidrirani
  • izbjegavajte prženje hrane i umjesto toga kuhajte, roštiljajte, parite ili pecite hranu
  • ograničite određene namirnice, poput prerađenog mesa i crvenog mesa
  • izbjegavajte prevelika ograničenja jer to može dovesti do umora, gubitka težine i pothranjenosti

Vrste prehrana koje mogu pomoći

Određene dijete mogu vam pomoći u sprječavanju pogoršanja UC i održavanju remisije. Međutim, važno je napomenuti da su istraživanja mješovita i nema dokaza koji podupiru jednu specifičnu dijetu za prevenciju ili liječenje za sve.

Shutterstock

Najbolje je surađivati ​​sa zdravstvenim radnikom ili registriranim dijetetičarom, jer bi oni mogli pomoći u razvoju dijete specifične za vaše stanje. Evo nekoliko dijeta koje treba razmotriti:

Dijete koje isključuju ugljikohidrate: Ovi planovi obroka ograničavaju ili isključuju žitarice, vlakna i određene šećere, što može potaknuti simptome UC-a kod nekih ljudi.
Mediteranska dijeta: Ova dijeta fokusirana je na vlakna i hranu biljnog podrijetla, maslinovo ulje, mliječne proizvode s niskim udjelom masti, začinsko bilje i umjerenu količinu nemasnih proteina, što može biti od koristi za UC.
Dijeta s malo vlakana: Ova dijeta isključuje zeleno lisnato povrće, orašaste plodove, sjemenke, kokice, cjelovite žitarice i sirovo voće s korom, a sve to sadrži vlakna koja mogu pogoršati grčeve i pražnjenje crijeva tijekom napadaja UC.
Dijeta s niskim udjelom FODMAP-a: Ova dijeta smanjuje određene skupine šećera koje gastrointestinalni trakt ne apsorbira dobro, poput fruktoze, laktoze i šećernih poliola.
Bezglutenska dijeta: Izbacuje gluten, protein koji se nalazi u prehrambenim proizvodima od pšenice, ječma i raži koji može poslužiti kao okidač kod određenih osoba koje imaju UC.

N. M.

Ordinacija preporučuje

card-icon

Zdravstveni adresar

S lakoćom pronađite ordinaciju, ljekarnu, polikliniku i drugo.

card-icon

Baza bolesti

Nešto vas boli ili smeta? Prije odlaska liječniku možete se informirati ovdje.

Možda će vas zanimati i ovo