Neophodno je pravodobno liječenje kako bi se spriječile ozbiljne komplikacije za zdravlje žene
Izvanmaternična (ektopična) trudnoća ne može se iznijeti do kraja i, ako se ne liječi adekvatno, predstavlja značajan rizik za zdravlje žene. U ovom slučaju oplođeno jajašce implantira se izvan maternice, a tiče se otprilike 1-2% svih trudnoća.
U 95% slučajeva javlja se u jajovodima, ali se može pojaviti i u jajnicima ili trbušnoj šupljini. U drugim slučajevima, izvanmaternična trudnoća može nastati kada se oplođeno jajašce implantira unutar maternice, ali u nepravilnom položaju.
Je li trudnoća nakon 40. dobra odluka? Liječnica upozorava na najčešće probleme
Čimbenici rizika
Nije uvijek moguće identificirati uzroke ektopične trudnoće. Postoji nekoliko čimbenika koji povećavaju rizik, uključujući:
- infekcije jajovoda
- kirurške intervencije
- endometrioza
- lijekovi za poticanje ovulacije
- pušenje
- hormonalne promjene
- dob preko 35 godina
- prethodne izvanmaternične trudnoće
- ponavljani namjerni pobačaji
Simptomi ektopične trudnoće
Simptomi mogu varirati i često nalikuju onima normalne trudnoće. Upravo zato što ih je teško razlikovati. Posumnjate li da nešto nijen u redu, uvijek je poželjno kontaktirati ginekologa. Obratite pažnju na sljedeće siptome:
- bol u zdjelici ili abdomenu (najčešće jedostrana i u donjem dijelu trbuha)
- vaginalno krvarenje (tamnocrvena krv)
- problemi s crijevima
- bol u ramenima ili leđima
- osjećaj slabosti, blijedosti, vrtoglavice ili nesvjestice
Sedam najučinkovitijih vježbi prema stručnjacima koje ne iziskuju vrijeme i novac
Ako se bol i simptomi pogoršaju, to može ukazivati na puknuće jajovoda i zahtijeva hitnu medicinsku pomoć. Dijagnoza ektopične trudnoće postavlja se krvnim testovima za mjerenje razine beta hCG-a, koji se ne povećava prema očekivanjima u slučaju izvanmaternične trudnoće ili ultrazvukom.
Kako se liječi?
Često ovakva trudnoća završi prirodnim pobačajem u prvih nekoliko tjedana. Ako se to ne dogodi, potebna je medicinska intervencija, a mogućnosti se sljedeće:
Lijekovima
Metotreksat se primjenjuje kako bi se zaustavio rast embrija, i čeka se da se trudnoća sama resorbira. Tako se mogu liječiti pacijentice koje nemaju rupture jajovoda i kojima je isključena unutarmaternična trudnoća. Prednost ovakvom obliku liječenja daje se kada je trudnoća u cerviksu ili jajniku jer je kirurški zahvat kod takvih slučajeva povezan s većim rizikom od komplikacija.
Kirurški zahvat
U slučaju da farmakološko liječenje nije djelovalo ili nije izvedivo mora se pristupiti kirurškom liječenju, što je i najčešći način. Obično se operacija izvodi laparoskopski, neinvazivnom kirurškom tehnikom. U težim slučajevima može biti potrebno uklanjanje jajovoda, jajnika ili čak maternice.
Što s budućim trudnoćama?
Ako se izvanmaternična trudnoća riješi spontano ili se liječi odmah i bez ozbiljnih komplikacija, u mnogim slučajevima ne predstavlja značajne probleme za buduću plodnost. Međutim, žene koje su imale izvanmaterničnu trudnoću imaju povećan rizik od recidiva.
Nakon što vam je dijagnosticirana izvanmaternična trudnoća, važno je redovito ići na kontrole kako bi se utvrdilo da nema zaostataka trudnoće. Ako ste imali operativni zahvat, očekivano je da imate blage bolove u abdomenu koji mogu potrajati i do nekoliko mjeseci.
N. M.