Smatra se da ste u menopauzi kada nemate menstruaciju 12 uzastopnih mjeseci, a pritom niste trudni niti bolesni. To je normalan dio starenja.
Menopauza je prirodna posljedica starenja, a do nje dolazi zbog pada funkcije jajnika, a time i proizvodnje glavnih ženskih spolnih hormona – estrogena i progesterona.
To se najčešće događa u 40-ima ili 50-ima, no može doći i ranije ako su vam operacijom uklonjeni maternica ili jajnici ili ako ste pod određenim tretmanima protiv raka.
Jajnici stare brže od ostatka tijela, a to ima ozbiljne posljedice na žensko zdravlje
Kada nastupa menopauza?
U Hrvatskoj žene u prosjeku ulaze u menopauzu s 51 godinom. Prijevremenom menopauzom smatra se ona koja nastupi prije 40. godine. a kasnom nakon 55. Rana menopauza definirana je kao ona koja nastupa između 40. i 45. godine života.
Postoji i tranzicijsko ili prijelazno razdoblje koje se javlja već desetak godina prije posljednje menstruacije. U tom periodu počinje opadati reprodukcijska sposobnost. žena teže zatrudni, a učestalost spontanih pobačaja raste.
Otprilike od 4 do 6 godina prije javlja se perimenopauza. Menstruacijski ciklusi postaju nepravilni pa je teško predvidjeti kada ili hoće li doći sljedeća mjesečnica. Teže je znati i koliko će trajati te koliko će biti obilna. Stoga je u ovoj fazi teže zatrudnjeti, no ipak moguće sve dok imate menstruaciju.
Simptomi menopauze
Simptomi menopauze kod svake žene su druagčiji i različitih inenziteta, no najčešće uključuju:
1. Neredovite mjesečnice
Vaša se mjesečnica može smatrati neredovitom ako je vrijeme između ciklusa duže ili kraće ili ako ponekad preskoči – što je klasičan znak prijelaza u menopauzu.
Neki lijekovi za kemoterapiju koji se koriste za liječenje raka također mogu učiniti vaše mjesečnice neredovitim. Svako krvarenje, čak i samo točkasto, nakon menopauze nije normalno. Trebali biste razgovarati s liječnikom ako ste zabrinuti zbog neredovite menstruacije.
Kopenhagen je europski glavni grad “najsporijeg starenja”. Usvojite ovih 7 navika od Dankinja
2. Suhoća rodnice
Tijekom menopauze koža oko vagine može postati suša. Zbog toga seks može biti bolan, pri čemu mogu pomoći lubrikanti.
3. Vazomotorni simptomi (valunzi ili noćno znojenje)
Naleti vrućine mogu izazvati iznenadni osjećaj topline ili vrućine bez vidljivog razloga. Vaša koža može pocrvenjeti i srce vam može brže kucati. Tada možete osjetiti iznenadnu hladnoću.
Noćno znojenje, koje se javlja dok spavate, može biti toliko intenzivno da vas probudi. Poput mnogih simptoma menopauze, valovi vrućine i noćno znojenje mogu se dosta razlikovati od osobe do osobe. Mogu trajati minutu ili 5 minuta, biti blagi ili teški, mogu se javljati nekoliko puta u satu, u tjednu ili – nikad.
Ovi simptomi mogu potrajati godinama ili desetljećima nakon što prestanete dobivati menstruaciju – u razdoblju koje se naziva postmenopauza. Ako imate valunge, ali niste sigurni da su povezani s menopauzom, razgovarajte sa svojim liječnikom. Neka medicinska stanja, pa čak i lijekovi, također ih mogu izazvati.
4. Promjene raspoloženja
Puno stvari može utjecati na vaše raspoloženje, a to uključuje i hormonalne promjene koje se događaju oko menopauze. Ako ste u prošlosti patili od anksioznosti ili depresije, vaši se simptomi mogu pogoršati tijekom menopauze. Ako se osjećate tjeskobno ili depresivno dulje od nekoliko tjedana, obavijestite svog liječnika. Zajedno možete odlučiti o liječenju koje će vam pomoći da se osjećate bolje.
5. Problemi sa spavanjem
Buđenje tijekom noći ili problemi s odlaskom na spavanje mogu se dogoditi iz mnogo razloga, ali ako inače nemate problema sa spavanjem, to može biti znak da se približavate menopauzi. Ponekad je problem uzrokovan drugim simptomima, poput noćnog znojenja. Ako problemi sa spavanjem traju neko vrijeme i ne možete točno odrediti uzrok, možda je vrijeme da kažete svom liječniku.
6. Promjene na tijelu
Možete primijetiti da vam kosa i koža postaju suše i tanje. Mogli biste se udebljati, a tijelo bi se moglo promijeniti na način da imate više sala oko struka te više sala i manje mišića općenito. Možda ćete se malo teže kretati, s ukočenimm ili bolnim zglobovima. Važno je ostati aktivan.
7. Promjena seksualne funkcije
Možda ćete se osjećati manje zainteresirani za seks ili imati problema s uzbuđenjem kada ste u menopauzi. Ili biste mogli više uživati u seksu i osjećati se slobodnije jer ne morate brinuti o stvarima kao što je trudnoća.
8. Zaboravljivost
Svatko može imati manje propuste u pamćenju u srednjim godinama, kao što je nesposobnost da se sjeti riječi ili gubitak ključeva od automobila. Obično nije ništa strašno. Zaboravljivost se može pojaviti tijekom menopauze, ali može proizaći iz drugih čimbenika poput stresa. Ako ste zabrinuti da previše zaboravljate, obavijestite svog liječnika.
9. Češće mokrenje
Nedostatak kontrole nad mokrenjem može biti još jedan simptom ove faze života. Aktivnosti poput kašljanja ili podizanja tereta mogu uzrokovati blago mokrenje. Također su moguće češće infekcije mokraćnog sustava.
Što pomaže?
Ova faza života žene je normalna i, nažalost, neizbježna, no to ne znači da joj se morate prepustiti. Danas su dostupne brojne hormonske, nehormonske i alternativne terapije s ciljem ublažavanja simptoma menopauze.
Ovo su najvažniji savjeti za liječenje hormonalnog disbalansa
Hormonska terapija nadomješta spolne hormone koje tijelo u menopauzi više ne proizvodi dovoljno. Najčešće se koristi kod liječenja tipičnih menopauzalnih simptoma i kod žena koje su u menopauzu ušle ranije.
Zbog zdravstvenih rizika koje nosi uzimanje hormonske terapije mnoge žene okreću se nehormonskim i alternativnim terapijama. Tu je riječ o ekim vrstama antidepresiva, dodacima prehrani (sojini izoflavoni). Također je dokazano da pomažu joga i vježbanje.
N. M.