Hrvatska udruga za Alzheimerovu bolest 21. rujna obilježava Svjetski dan Alzheimerove bolesti, a od prije pet godina te aktivnosti proširila je na cijeli rujan – Mjesec borbe protiv Alzheimerove bolesti, odnosno demencije.
Svjetske i naše procjene govore da u Hrvatskoj s demencijom živi oko 90.000 osoba. Bez utvrđene dijagnoze u najmanje 80 posto slučajeva. Svakog sata pridružujem im se još jedna. Za 15 godina predviđa se, ukoliko se ne pronađu odgovarajući lijekovi, da će se taj broj u svijetu udvostručiti. A do 2050. utrostručiti!
Demencija je globalni javno zdravstveni problem današnjice. Nimalo utješno, zar ne?
Alzheimerova bolest i fizička aktivnost – pomažu jednostavne vježbe u jutarnjim satima
Demencija se tiče svih nas
Zato je ovogodišnja tema Mjeseca borbe protiv Alzheimerove bolesti u Hrvatskoj Demencija se tiče svih nas. Jer ako imamo toliko osoba s demencijom i ako prema svjetskim statistikama brigu o njima prosječno dijele 2,5 člana njihovih obitelji, onda praktično među nama gotovo da ne postoji osoba koja ne zna za barem jednu osobu koja izravno nosi breme demencije. Ali o tome rijetko javno govorimo… kao da je živjeti s demencijim sramno!?
Što možete učiniti?
U najvećem broju slučajeva osobe s demencijom su u našem društvu stigmatizirane. Obilježene kao mentalni ili psihički bolesnici, iako to nisu. Zato se povlače iz društva, taje svoje stanje pa žive bez socijalne pomoći i dijagnoze, a to znači i da se ne liječe.
Vi koji znate da je to loše i koji ste svjesni bremena demencije, možete jako puno učiniti kako bi se unaprijedila javna svijest o demenciji. To će pomoći osobama s demencijom da se ne povlače iz društva.
Zato svaki puta kada ste u prilici objasnite svojim znancima i prijateljima 5 ključnih istina o demenciji. Jer koliko god trebali nacionalne planove i akcijske programe borbe protiv demencije, niti jedan zakon ili propis neće nas riješiti negativnih predodžbi o demenciji – bez naše pomoći.
10 savjeta za komuniciranje s osobom s demencijom
Kada bi ljudi znali samo pet jednostavnih činjenica o demenciji, to bi im zaista pomoglo da o njoj i onima koji žive s demencijom misle drugačije. Otkrijte na stranicama www.prijateljidemencije.alzheimer.hr što znače:
5 ključnih stvari koje treba znati o demenciji
1. Demencija nije normalni dio starenja;
2. Demenciji su uzroci bolesti mozga;
3. Demencija nije samo gubljenje pamćenja;
4. Moguće je živjeti dobro s demencijom;
5. Najbitnija je osoba, a ne demencija.
Aktivnosti koje mogu smanjiti rizik od starosne demencije
Tekst: Blog Hrvatske udruge za Alzheimerovu bolest
Foto: Shutterstock