Povodom međunarodnog mjeseca disfagije, koji se po prvi put obilježava u Hrvatskoj, na glavnoj zagrebačkoj tržnici Dolac postavljena je instalacija s ciljem senzibiliziranja javnosti.
Disfagija je stalna poteškoća gutanja, stanje u kojem gutanje izaziva bol ili je potpuno onemogućeno. Često se javlja kao posljedica težih bolesti poput tumora usta i grla, moždanog udara ili Parkinsonove bolesti. Češće pogađa stariju populaciju, ali disfagiju mogu imati i djeca.
Tijekom jednog dana 900 puta progutamo hranu, piće ili vlastitu slinu, te je teško zamisliti život u kojem je ta radnja izrazito bolna i često nemoguća. Kako bi se osvijestila javnost, u suradnji s Hrvatskim neurološkim društvom pokrenuta je kampanja pod nazivom „Svakome treba zagrljaj, svakome treba GUTljaj.“.
Mjesec lipanj, međunarodni je mjesec disfagije, a ovom kampanjom ga u Hrvatskoj obilježavamo po prvi puta. Kampanja počinje gerilom na centralnoj zagrebačkoj tržnici Dolac, postavljenom instalacijom skulptura u obliku šarenih i primamljivih sladoleda s dodacima koji predstavljaju teškoću gutanja kakvu osjećaju osobe s disfagijom. Skulpture su djelo poznatog umjetnika Igora Balenta.
Disfagija se najčešće javlja kod neuroloških i onkoloških pacijenata te se najčešće ne prepoznaje na vrijeme. Također, može dovesti do dodatnih zdravstvenih komplikacija poput neuhranjenosti, slabljenja organizma, dehidracije i ponavljajućih upala pluća. Važno je na vrijeme prepoznati ovaj poremećaj i osigurati pomoć kako bi se olakšalo primarno oboljenje i pospješio oporavak.
Najčešći simptomi po kojima možemo prepoznati da osoba ima disfagiju jesu:
- kašalj tijekom i nakon gutanja,
- promjena kvalitete glasa nakon gutanja (grgljanje, „vlažan“ glas),
- ulazak sadržaja (hrane i tekućine) u dišne puteve i pluća,
- ulazak sadržaja u dušnik,
- curenje oblikovanog zalogaja hrane žvakanjem,
- curenje hrane ili tekućine kroz nos ili usta,
- preuranjen prolazak formiranog zalogaja hrane u ždrijelo,
- bol ili nelagoda nakon gutanja,
- osjećaj da je hrana „zapela“ u grlu ili ždrijelu,
- ostaci hrane u ustima nakon gutanja,
- smanjena kontrola sadržaja unesenog kroz usta,
- vraćanje sadržaja,
- sporije hranjenje ili izbjegavanje unosa hrane i pića zbog nelagode i straha,
- česte infekcije dišnog sustava,
- nenamjeran gubitak tjelesne mase.
Na web stranici www.disfagija.hr moguće je pronaći dodatne informacije o disfagiji, ali i savjete kako lakše živjeti s ovim poremećajem te razne recepte i ideje za prehranu s ciljem osiguravanja unošenja dovoljno nutritivnih tvari za normalan rad organizma i poboljšanu kvalitetu života.
Ovi simptomi otkrivaju da vam je potrebna gastroskopija: Kako izgleda pregled i kako se pripremiti
Ordinacija.hr
Foto: Shutterstock