LASIK-u se okreće dva milijuna osoba godišnje.
“LASIK je kratica punog naziva laserska in-situ keratomileuza. Keratomileuza je riječ s grčkim korijenima koji preneseno znače oblikovanje rožnice. Naime, oblikovanjem rožnice pomoću hladnog excimer lasera ispravlja se dioptrija. Za razliku od PRK postupaka kod kojih se tretira površina rožnice, kod LASIK-a se tretman odvija ispod tanke lamele rožnice koja se nakon laserskog skidanja dioptrije poput poklopca vraća na mjesto. Poklopac tu služi kao neka vrsta prirodnog prevoja koji ubrzava cijeljenje i pomaže spriječiti neugodu u prvim danima nakon zahvata.
Ovaj postupak prvi je prije 20 godina opisao dr. Ioannis Pallikaris s kolegama iz Sveučilišta na Kreti. Princip LASIK-a se otada nije mijenjao, no preciznost i sigurnost instrumenata značajno je napredovala.”, tvrdi poznati oftalmolog Adrian Lukenda u svojoj kolumni “Lasersko skidanje dioptrije – LASIK“.
Profesor Dan Reinstein iz londonske Klinike za vid otkrio je nekoliko napomena o laserskom skidanju dioptrije za Daily Mail.
- Nema veze ako trepnete, kihnete ili zakašljete za vrijeme postupka. Obrazovani liječnik i tehnologija osigurat će da ti minimalni pokreti ne utječu na rezultat.
- Jedan puls lasera uklanja četvrtinu stotine širine ljudske vlasi.
- Od lasera ne možete oslijepiti. On može ispraviti probleme s vidom kod očiju koje su zahvaćene procesom starenja, dalekovidnost i astigmatizam.
- Većina pacijenata može vidjeti prilično dobro na večer poslije operacije i sljedeći se dan mogu vratiti na posao.
- Glavna nuspojava postupka su suhe oči. Nekada je potrebno i do par tjedana kako bi se ovo stanje popravilo.
- Prisutna je šansa od 0,1 posto za manje vidne komplikacije.
- Laser nije vruć, nego hladan.
- Miris koji pacijenti osjećaju za vrijeme postupka nije “paljenje oka”, nego su u pitanju atomi ugljika koje stvara laser.
- Postupak ne boli, a promjene koje se njime postignu su stalne.
K.H.