Oprez: Ljeti vrebaju infekcije izazvane hranom - Ordinacija.hr
Zdravlje

Zdravlje

Oprez: Ljeti vrebaju infekcije izazvane hranom

S toplinom se bakterije brže razmnožavaju, a time se povećava i rizik od kontaminacije. Evo nekoliko pravila kojih se morate pridržavati kako biste imali miran odmor

Svakog ljeta, povećava se broj infekcija izazvanih hranom. S jedne strane, krive su visoke temperature koje u kombinaciji s vlagom pogoduju razmnožavanju bakterija. S druge, lošiji su higijenski uvjeti kuhanja i jela na otvorenom.

Problem može nastati i kad jedete vani. U nekim barovima ili restoranima, svježa jela nisu uvijek pravilno pohranjena. Stoga pripazite na loše čuvanu hranu, hranu i piće kojima je istekao rok trajanja te higijenu u javnim objektima. Ovo su pravila koja vrijede uvijek, a posebno ljeti.

Detoks, energija, imunitet – sve u 10 najboljih kombinacija za zeleni smoothie

Infekcija ili trovanje hranom

Infekcije su klinički kompliciranije od trovanja hranom, objašnjava Patrizia Laurenti, izvanredna profesorica higijene hrane na Katoličkom sveučilištu u Rimu za ok-salute.

Pojasnila je da infekcija nastaje kada je hrana kontaminirana mikroorganizmom. Moguće je da se klica usadi u crijevo, stvarajući i izvancrijevne komplikacije. Među najpoznatijima su salmoneloza i kampilobakterioza.

Shutterstock

Oba mikroorganizma prolaze kroz fekalno-oralni krug. Klica ulazi u probavni sustav putem hrane i eliminira se iz stolice. Zauzvrat, izmet može kontaminirati vodu, drugu hranu ili ruke, objašnjava Laurenti.

Najopasnija je bakterija Clostridium botulinum, koja izaziva botulizam – rijetko, po život opasno stanje. Toksini ove bakterije klasificiraju se kao neurotoksini zbog svojeg djelovanja na živčani i mišićni sustav, a pripadaju skupini najsnažnijih poznatih toksina u prirodi.

Otrovanja su, s druge strane, uzrokovana otrovnim tvarima, primjerice Staphylococcus aureus. Ali njihov se učinak brzo utvrdi i često nestane sam od sebe, ističe Laurenti.

Simptomi

Kako ljeti prepoznati infekcije koje se prenose hranom? Simptomi su prilično slični pa je važno razumjeti koje su namirnice prethodno konzumirane.

  • bol u trbuhu,
  • glavobolja
  • proljev
  • mučnina
  • povišena tjelesna temperatura
Shutterstock

Salmonela se povezuje s namirnicama životinjskog podrijetla kao što su sirova jaja i sirova riba, dok se kampilobakterioza posebno povezuje sa sirovim mlijekom i ribom. Ne zaboravite da se mlijeko, ako je sirovo, uvijek mora prokuhati prije konzumiranja, kaže Laurenti.

Kako spriječiti zarazu

Kako bismo izbjegli rizik od infekcija i trovanja hranom najvažnija je higijena. Naravno, osobna higijena, ali i mjesta na kojem kuhate i jedete.

Opasne bakterije vrebaju u sirovoj hrani – za neke namirnice već znate, a neke će vas iznenaditi

Čišćenje ruku i površina na kojima se rukuje hranom je bitno. Moramo oprati ruke svaki put kada dodirnemo različitu hranu. Kada režemo sirova pileća prsa, kada pravimo sendvič ili gulimo voće. Isto vrijedi i za obradu površina i alata. Klupe, daske za rezanje, noževi…Između sirove i kuhane hrane treba ih uvijek dobro oprati, savjetuje Laurent.

Sirova i kuhana hrana uvijek odvojena

Nakon čišćenja bitno je i fizičko odvajanje kuhanog od sirovog. I tijekom rukovanja (na daskama za rezanje u kuhinji) i tijekom skladištenja.

Shutterstock

Sirovu hranu treba držati u spremnicima ili prekrivenu prozirnom folijom u hladnjaku, savjetuje Laurenti.

Kuhana hrana više ne sadrži bakterije (većina, naime, ne preživi temperature iznad 70 stupnjeva), dok ih sirova hrana ima u izobilju. Ako su blizu jedna drugoj ili se za kuhanje koriste isti pribor ili daske za rezanje, može doći do bakterijske kontaminacije s posljedicama za naše zdravlje.

Ne držite hranu van frižidera

Uvijek, a osobito ljeti, hranu treba što manje držati na sobnoj temperaturi.

Shutterstock

Visoke temperature pogoduju razmnožavanju bakterija, povećavajući rizik od trovanja. Kada pripremate jela kao što su tjestenina ili riža, ne smiju se ostaviti izvan hladnjaka.

Nakon kuhanja treba ih staviti pod hladnu tekuću vodu kako bi se ohladili. Odmah nakon toga jelo se može spremiti izravno u hladnjak, zaključuje Laurenti.

Oboljeli ne bi trebali kuhati

Osobe s proljevom, prehladom ili bilo kojom drugom infekcijom ne smiju kuhati hranu namijenjenu za više ljudi. To je dobra higijenska praksa koju bi svi trebali poštovati. Ne samo zato što kašljanjem ili pričanjem postoji opasnost da se hrana kontaminira, već i zato što ruke mogu postati izravan prijenosnik kontaminacije hrane ako ih nakon izlaska iz kupaonice ili nakon kihanja dobro ne operemo.

Ove maske za lice vratit će svježinu i sjaj vašoj koži, a možete ih napraviti sami

Pripazite na smrznutu hranu

Od ribe do priloga, postoji mnogo smrznute hrane koju možete kupiti tijekom ljeta. Kako u supermarketu možete procijeniti je li paket dobro uskladišten?

Vrlo je važno provjeriti da nema prevelike količine inja, da nema prevelikih kristala leda i, iznad svega, da paket nije deformiran. Ako jest, znači da je došlo do odmrzavanja, iako djelomičnog, što je dovelo do njegove deformacije, objašnjava stručnjak.

Ako vam je zamrzivač pretrpan stvarima, najbolje je da ne kupujete. Zapravo, za pravilno čuvanje, proizvodi nikada ne smiju premašiti određenu količinu.

Shutterstock

Bacite “nabubrene” pakete

Što se tiče svježih namirnica kao što su meki sirevi, mascarpone, kreme… kada im se na ambalaži vidi izbočina, to svakako treba baciti. To znači da su počele promjene.

Bakterije se razmnožavaju i proizvode plin koji uzrokuje bubrenje paketa. To nisu nužno patogene bakterije, to mogu biti bakterije koje su prirodno dio tog mikroorganizma. Ali ako se počnu pretjerano razmnožavati, to znači da se hrana promijenila. Iako nije toksično, nije pogodno za prehranu . Može uzrokovati bolove u trbuhu ili hrana može poprimiti neugodan okus, ističe Laurenti.

Svježina hrane kad jedete vani

Kako možete znati jesu li ponuđena jela dobro očuvana? Prije svega, polazimo od organoleptičkih karakteristika proizvoda – izgled, svježina i postojanost.

Shutterstock

Voće i povrće mora biti zbijeno i ne smije imati tamne dijelove koji su preduslovi truljenja. Temperatura rashladne vitrine mora biti najviše oko 5-6 stupnjeva. Na kraju, namirnice u posudama uvijek moraju biti pokrivene poklopcem ili prozirnom folijom, upozorava stručnjakinja.

Posebno treba biti na oprezu s lako kvarljivim namirnicama poput jaja, majoneze, mascarponea, umaka…

Prepoznajte dobru ribu

Već pri izboru ribe prvo se gleda izgled. Natečene oči, sjajne škrge i slan miris ne mogu se primijetiti. Treba znati i odakle riba dolazi. Ulov uvijek mora biti izložen na podlozi od leda i to je propisano zakonom.

I pićima ističe rok trajanja

Potrebno je poštivati ​​rok trajanja za svaki proizvod, čak i ako se radi o bezalkoholnim pićima. No, zaključuje Patrizia Laurenti, nije toliko opasno konzumirati onaj kojem je istekao rok trajanja.

Općenito su to namirnice koje su podvrgnute procesima pasterizacije. Stoga ispijanje zaslađenog pića nakon isteka roka trajanja nije toliko rizično kao ispijanje svježe namirnice napravljene od mlijeka, jaja, mesa ili ribe, kaže Laurenti.

N. M.

Ordinacija preporučuje

card-icon

Zdravstveni adresar

S lakoćom pronađite ordinaciju, ljekarnu, polikliniku i drugo.

card-icon

Baza bolesti

Nešto vas boli ili smeta? Prije odlaska liječniku možete se informirati ovdje.

Možda će vas zanimati i ovo