Ovo su najzdraviji položaji spavanja za vaše srce i opće zdravlje - Ordinacija.hr
Zdravlje

Zdravlje

Ovo su najzdraviji položaji spavanja za vaše srce i opće zdravlje

Shutterstock

Najvažnije je dobro se naspavati pa je obično savjet da birate najudobniji položaj. Ipak, neki položaji spavanja mogu vam ublažiti probleme

Kvalitetno prospavana noć i dovoljan broj sati odmora utjecat će ne samo na vaš dan, nego i na zdravlje općenito. Položaji u kojima spavate također mogu utjecati na vaše zdravlje.

Primjerice, spavanje na leđima s jastukom ispod leđa može pomoći kod bolova u leđima, ali može i pogoršati simptome apneje za vrijeme spavanja. Spavanje na boku može biti bolje za apneju, ali na taj način možete štetiti kralježnici, piše Healthline.

Šest namirnica bogatih melatoninom za bolji san

Ako imate neke probleme sa srcem, možda biste trebali izbjegavati spavanje na lijevoj strani jer to može povećati pritisak na srce. Međutim, potrebno je više istraživanja o ovoj temi kako bi se dokazala direktna povezanost.

Znanstvenici su otkrili kako nedostatak sna ili spavanje loše kvalitete povećava rizik od razvoja bolesti srca i drugih bolesti. Stoga se većina liječnika slaže da je najbolji položaj za spavanje onaj koji vam je najudobniji.

Dobrobiti i mane spavanja na lijevom boku

Spavanje na lijevoj strani može pomoći ljudima koji imaju refluks i gastroezofagealnu refluksnu bolest (GERB). Studija iz 2022. pokazala je da je spavanje na lijevom boku povezano sa znatno kraćom izloženošću kiselini i bržim čišćenjem jednjaka od spavanja na desnom boku.

Shuttterstock

No, također postoje i neki dokazi da spavanje na lijevoj strani može imati neke negativne učinke na srce.

Istraživači su 1997. prvi put primijetili da spavanje na boku uzrokuje primjetne promjene u električnoj aktivnosti srca mjerenoj EKG-om. Pokazao se i zamjetniji učinak kada su sudionici ležali na lijevoj strani.

U novijoj studiji iz 2018., istraživači su također otkrili da je spavanje na lijevoj strani povezano s promjenama u očitanjima EKG-a kod zdravih ljudi. Koristeći vrstu tehnike snimanja koja se zove vektorkardiografija, otkrili su da spavanje na lijevoj strani uzrokuje pomicanje i okretanje srca.

Nedostatak joda može biti opasan po zdravlje – ali ne smije se s njim ni pretjerati

Kada su sudionici istraživanja spavali na desnom boku, nije pronađena gotovo nikakva promjena u EKG aktivnosti. Otkrili su da u tom položaju srce na mjestu drži tanki sloj tkiva između pluća koji se naziva medijastinum.

Međutim, treba napomenuti da spavanje na lijevoj strani nije utjecalo na električnu funkciju srca, već na prikupljanje podataka. Stoga je potrebno provesti više istraživanja kako bi se shvatilo je li spavanje na lijevom boku opasno za osobe sa srčanim oboljenjima.

Spavanje na desnom boku

Ostaje otvorena polemika o tome je li spavanje na lijevoj ili desnoj strani bolje za vaše srce. Neki stručnjaci za spavanje smatraju da spavanje na desnom boku može stisnuti šuplju venu, koja ulazi u desnu stranu srca.

Shutterstock

Međutim, u ovom trenutku nema dokaza da spavanje na desnoj strani povećava rizik od razvoja zatajenja srca, i smatra se sigurnim.

Studija iz 2018. pokazala je da većina sudionika s bolešću srčanog mišića koja se naziva konsekutivna dilatativna kardiomiopatija radije spava na desnoj nego na lijevoj strani.

Također, pregled studija iz 2019. nije otkrio razliku u zdravlju trudnica ili njihovih nerođenih beba kada spavaju na lijevoj ili desnoj strani. Međutim, ležanje na boku sa savijenim koljenima vjerojatno će biti najudobniji položaj kako vaša trudnoća napreduje. Možete eksperimentirati s korištenjem jastuka za tijelo ili “banana” jastuka između koljena za dodatnu udobnost.

Neki liječnici preporučuju da trudnice spavaju na lijevoj strani. To je zato što se jetra nalazi na desnoj strani, a ležanje na lijevoj strani pomaže da se maternica drži dalje od tog velikog organa.

Shutterstock

Međutim, ležanje na desnoj strani tijekom trudnoće olakšava rad srca jer sprečava težinu fetusa da pritišće veliku venu (zvanu donja šuplja vena) koja nosi krv natrag u srce iz nogu, kako bi se poboljšao dotok krvi u fetus.

Što ako imate probleme sa srcem?

U ovom slučaju trebate se posavjetovat sa svojim liječnikom o položajima spavanja koje treba izbjegavati. Spavanje na desnoj strani može biti najbolja opcija za osobe sa zatajenjem srca. Iako neki misle da bi spavanje na desnoj strani moglo ograničiti protok krvi natrag u srce, nema dovoljno dokaza koji bi dokazali da je to štetno.

Ako nemate apneju za vrijeme spavanja ili probleme s disanjem, spavanje na leđima također može biti opcija.

Shutterstock

Studija iz 2015. ispitivala je učinke ležanja na leđima kod sudionika sa stabilnim kroničnim zatajenjem srca. Otkriveno je da je taj položaj povezan s lošijom oksigenacijom krvi, respiratornom mehanikom i kretanjem krvi u usporedbi sa sjedenjem.

Spavanje na trbuhu može ublažiti apneju i hrkanje, ali također može uzrokovati bolove u vratu ili leđima. Neliječena apneja za vrijeme spavanja povezana je s povećanim rizikom od zatajenja srca, a mnogi ljudi imaju oboje.

Ako imate implantabilni kardioverter defibrilator (ICD), možda će vam biti ugodnije spavati na suprotnoj strani od implantiranog. Većina ICD-ova nalazi se na lijevoj strani. Ako osjećate kratak dah dok ležite ispruženo na leđima razgovarajte s liječnikom. Ako zadržavate tekućinu nakon postavljanja ICD-a, možda će vam trebati liječenje.

N. M.

Ordinacija preporučuje

card-icon

Zdravstveni adresar

S lakoćom pronađite ordinaciju, ljekarnu, polikliniku i drugo.

card-icon

Baza bolesti

Nešto vas boli ili smeta? Prije odlaska liječniku možete se informirati ovdje.

Možda će vas zanimati i ovo