Sitnice koje svakodnevno radite u poboljšanoj verziji mogu utjecati na kvalitetu vaše svakodnevice, a vaše tijelo će vam na promjenama sigurno biti zahvalno.
Kada pomislite na to da biste prema savjetima stručnjaka trebali provoditi i nekoliko sati tjednu u teretani, šetati svaki dan kilometrima i jesti samo i isključivo zdrave namirnice kako biste očuvali zdravlje, želja vas odmah napusti? Iako ne podržavamo nikakve isprike kada je zdravlje u pitanju, stručnjaci se slažu kako je ustvari dovoljno i samo 60 sekundi da popravite zdravlje te da vam se uloženi trud vrlo brzo vrati. Stručnjaci portala WomensHealth i InStye ističu kako je potrebno samo malo kreativnosti, dobre volje i jedna minuta vremena za usvajanje zdravih navika na kojem će vam tijelo sigurno biti zahvalno.
1. Čistite zube koncem
Ako vježbate, možete to učiniti u manje od minute. Ako znamo da se između zubi mogu nalaziti i hrana i bakterije, jasno je da mogu nastajati zdravstveni problemi.
2. Ispirite 30 sekundi
Točno je toliko vremena potrebno zubima da budu izloženi antibakterijskim svojstvima tekućine za ispiranje kako bi ona djelovala. Možete to raditi bilo kada, ali najbolje je prije spavanja jer se tijekom noći usta suše pa bakterije mogu napraviti najviše štete.
3. Nakon buđenja čaša vode
Čim se probudite popijte čašu vode, a tek onda kavu. Ne samo da ste nakon spavanja dehidrirani, ako popijete vodu prije kave, primijetit ćete kako ste puno budniji i nije vam tako teško započeti s rješavanjem obaveza.
4. Dodajte sjemenke doručku
Ubacite svoje omiljene sjemenke u jogurt ili smoothie, kako biste unijeli dovoljno vlakana i proteina i tako stabilizirali razinu šećera u krvi.
5. Isperite grah iz konzerve
Tekućina koja se nalazi u konzervi s grahom ili graškom je većinom sol i škrob. Ako ispirete samo 10 sekundi riješit ćete se natrija i šećera iz nje. Oni koji jedu često grahorice, dokazano žive dulje i ne bore se s raznim bolestima.
Stalno ste u modricama? Evo zašto vam se to događa…
6. Zdravi ugljikohidrati
Ako već morate jesti tjesteninu ili krumpir, dodajte im malo maslinova ulja ili octa, a masnoće i kiseline će ublažiti djelovanje ugljikohidrata. Radi se o boljoj kontroli šećera u krvi, što znači da će i razina energije biti u ravnoteži.
7. Uzmite šalicu čaja
Jeste li se ikada pitali koji se sve sastojci nalaze u zelenom čaju? On je pun polifenola, fitokemikalija sa svojstvima antioksidanta koji ovom čaju daju karakterističan, pomalo gorak okus. Nekoliko velikih istraživanja potvrdilo je da redovito konzumiranje zelenog čaja smanjuje rizik od udara i bolesti krvožilnog sustava. Ovaj napitak može sniziti kolesterol, ali čini se da nema utjecaj na krvni tlak. Stoga je FDA (Američka uprava za hranu i lijekove) odbila izdati odobrenje prema kojem bi na svim kutijama zelenog čaja pisalo da je zdrav za srce.
8. Pripremite obrok unaprijed
Uzmite malo vremena svakog jutra ili navečer kako biste pripremili voće i povrće za dan. Jednostavan je to način da unesete dovoljno vitamina i nutrijenata, umjesto da posežete za procesuiranom hranom. Zdravlje će vam biti zahvalno.
9. Budite aktivni
Sjednite, ispravite leđa i stopala neka budu u ravnini s podom. Ustanite pa sjednite, i to ponovite 10 puta. Ne treba vam više od 1 minute da to učinite, a vi ćete se barem malo razgibati i istegnuti.
10. Uzmite čistu kuhinjsku krpu
Ako niste znali, krpe su jedne od prljavijih svari koje imate u kuhinji. Ustvari čak oko 90 posto ispitanih krpa je na sebi imalo opasne bakterije, a u čak 25 posto slučajeva se radilo o E coli. Kako biste spriječili širenje bakterija i virusa po kući, uzmite čistu krpu
11. Trčite po stepenicama
Za 60 stepenica bi vam trebalo biti dovoljno 20 sekundi i to biste trebali ponavljati tri dana u tjednu. Iako se čini malo, čak će i ova mala promjena poboljšati zdravlje kardiovaskularnog sustava.
12. Ne budite sami
Ponekad nema ništa ljepše nego vrijeme koje posvetimo sami sebi, ali ako sve slobodno vrijeme provodite sami, možda je vrijeme za promjene. Istraživanja provedena od strane Europskog kardiološkog društva donose zaključak da je usamljenost jak faktor prerane smrti kod muškaraca i žena. Svaki dan kontaktirajte s onima koje volite, iako minutu.
13. Prigušite svjetla
Jednom kad zađe sunce i vrijeme je za spavanje, oponašajte tamu tako što ćete prigušiti svjetla. Ovaj jednostavan zadatak potiče proizvodnju melatonina koji umiruje. Kvalitetan san je jednak dobrom zdravlju.
14. Štitite lice
Svakog biste jutra trebali nanijeti kremu sa zaštitnim faktorom kako biste spriječili razna stanja kože koje mogu uzrokovati sunčeve zrake, a za to vam je potrebno manje od minute. Ne zaboraviti staviti i kremu na ruke i uši, izložene dijelove tijela koje često zaboravljamo.
15. Učinite nešto veliko za sebe
Upitajte se koje biste korake trebali poduzeti danas kako biste što prije stigli do cilja kojeg ste si zadali? Recimo da želite redovito vježbati; možete skinuti aplikacije koje će vam pomoći ili se uključite u program vježbanja koji vam odgovara. Ponekad je prvi korak najteži, ali je zato i vrijedan.
16. Sušite ruke nakon pranja
Svi znamo da ih treba prati 20 sekundi, ali niste tada gotovi. Uzmite još nekoliko sekundi da biste ih dobro posušili jer će se bakterije i virusi lakše razvijati na mokrim površinama, a to nam u ovoj situaciji nikako ne treba.
Nevjerojatan trik: kako postići savršenu tjelesnu formu uz pomoć četkice za zube
17. Mindfulness
Mindfulness, na hrvatski jezik pomalo nezgrapno prevedena usredotočena svjesnost se odnosi na obraćanje pažnje upravo na onaj trenutak u kojem jesmo, koji se događa. Uvježbavanje usredotočene svjesnosti znači obraćanje pažnje. Dok uvježbavate obraćanje pažnje na ono što se događa u vašem umu i tijelu u sadašnjem trenutku primijetit ćete da se mnoge misli roje iz trenutka u trenutak. Za to vam je potrebna minuta.
18. Duboko disanje
Niz je medicinskih istraživanja već odavno dokazalo da duboko i mirno (polagano) disanje, ne samo da rezultira optimalnim snabdijevanjem organizma kisikom, nego ima i niz drugih pozitivnih učinaka poput masaže unutrašnjih organa zbog pokreta dijafragme, rebara i trbušnih mišića tijekom disanja, poboljšanog rada srca, djelovanja ja kralješnicu putem pokreta međurebrenih (interkostalnih) mišića itd. mirno i polagano disanje aktivira kompletan mehanizam parasimpatičkog dijela živčanog sustava, dakle niza fizioloških mehanizama koji donose opuštenost i smirenje, reducirajući tako i neutralizirajući štetne posljedice stresa. Odvojite minutu za ovu vježbu.
19. Napravite plank
Ovaj osnovnu fitnes pokret targetira i trbušnjake i donji dio tijela i može vam pomoći da ojačate tijelo kako biste izbjegli ozlijede. Za početak u pozi se zadržite 20 sekundni te postepeno napredujete do cijele minute.
20. Pregledajte grudi
Nikako se ne radi o manje važnoj navici, a svaka bi žena trebala redovito kod kuće provjeravati stanje grudi samopregledom. Uz redovite posjete liječniku, i sami možete odvojiti jednu minutu kako bi zaštitili zdravlje.
Foto: Shutterstock