Što moramo znati?
Dok je manji broj oboljele djece od bolesti COVID-19, oni ipak mogu biti zaraženi virusom koji bolest uzrokuje i isto ga tako širiti te zaraziti druge. Djeca, baš kao i odrasli mogu nemati simptome, a biti zaraženi.
Većina djece ima ipak blage simptome ili ih uopće nema. No isto tako neka od njih mogu imati teške simptome i ozbiljno se razboljeti, završiti u bolnici, na intenzivnoj njezi ili respiratoru koji će pomoći pri disanju. U rijetkim slučajevima može doći i do smrtnog ishoda. Centar za prevenciju i liječenje bolesti trenutno proučava rijedak, ali ozbiljan medicinski sindrom koji se naziva Multisistemski upalni sindrom (MIS-C).
Trenutno se još ne zna što ga uzrokuje, tko je u rizičnoj skupini. Sindrom može biti opasan, čak i smrtonosan, ali većina djece kojima je dijagnosticirano ovo stanje se oporavilo uz liječničku pomoć.
Djeca mlađa od godine dana, a koja već imaju određene zdravstvene probleme, čini se da pripadaju rizičnoj skupini, u smislu težeg obolijevanja od bolesti COVID-19.
Ostala djeca, bez obzira na dob, a koja imaju neka od postojećih zdravstvenih stanja, mogu također biti u rizičnoj skupini.
- Astma ili kronična bolest pluća
- Dijabetes
- Genetska, neurološka ili metabolička stanja
- Bolest srpastih stanica
- Bolesti srca
- Oslabljen imunitet kao posljedica određenih stanja
- Djeca s multiplim kroničnim oboljenjima koji utječu na različite dijelove tijela
- Pretilost
Ovaj popis ne uključuje svaki problem koji može povećati rizik od težeg oblika bolesti kod djeteta. Kako će pristizati nove informacije tako ćemo ih predstavljati.
Ako kod vašeg djeteta već postoji određeno medicinsko stanje, pobrinite se da s liječnikom o njima i razgovarate
Simptomi bolesti su vrlo slični kod djece i odraslih te mogu podsjećati na simptome neke druge bolesti, poput upale grla, prehlade ili alergija.
Uobičajeni simptomi bolesti kod djece su temperatura i kašalj, ali oni mogu uključivati i:
- Groznicu
- Kašalj
- Zaštopan nos
- Gubitak okusa i mirisa
- Bol u grlu
- Poteškoće s disanjem
- Proljev
- Umor
- Bol u trbuhu
- Glavobolja
- Bol u mišićima i kostima
- Slab apetit
Što možete učiniti?
Pratite simptome oprezno, a posebno obratite pažnju na:
- Vrućicu
- Bolno grlo
- Kašalj koji otežava disanje
- Proljev, povraćanje ili bol u trbuhu
- Pojava jake glavobolje, posebno ako ju prati vrućica
- Pazite i s kime vaše dijete dolazi u kontakt
Ako je vaše dijete bilo u blizini osobe koja ima COVID-19, prijavite kontakte za to nadležnim službama i s njima razgovarajte te slijedite njihove upute.
Poduzimate sve što treba kako bi spriječili razvoj bolesti kod djeteta.
Mjere zaštite su danas svima jasne pa ih ne ignorirajte. Dom redovito čistite, pazite s kim se dijete, ali i vi družite, svi u kućanstvu moraju paziti na higijenu, a ako je potrebno i nositi masku.
Dijete neka bude kod kuće ako je bolesno
Ako vaše dijete ima simptome i možda je bio izložen virusu koji uzrokuje razvoj bolesti, ili je bio u okolini gdje se potencijalno virus širi. Dijete neka bude kod kuće.
Nazovite liječnika kako biste procijenili treba li dijete testiranje. Ako sumnjate da je vaše dijete ili netko koga znate zaraženo, a bili su u bliskom kontaktu, svakako se obratite stručnjaku i pratite razvoj simptoma.
Kontaktirajte školu ili vrtić i upoznajte ih sa situacijom te obavijestite o rezultatima testa, ako čete ga raditi.
Omogućite djetetu povratak u školu ili vrtić samo ako je sigurno da bude u društvu druge djece. Ako vam je dijete bolesno, a liječnik kaže da nema COVID, ono bi možda trebalo ostati kod kuće. Provjerite s liječnikom i školom kada je sigurno vratiti ga među vršnjake.
U slučaju da procijenite da je situacija hitna, odmah nazovite hitnu službu i svog liječnika, a oni imaju jasno razrađen plan što učiniti u kojoj situaciji kako bi zaštiti vas, dijete i sve ostale koji mogu doći u kontakt.
Ako dijete pokazuje bilo koji od ovih opasnih simptoma odmah je potrebno nazvati liječnika:
- Poteškoće s disanjem
- Bol ili pritisak u prsima koji ne prestaje
- Zbunjenost
- Ne može se probuditi ili ostati budno
- Usnice i lice je poprimilo plavu boju
Kako će se liječnik pobrinuti za dijete?
Doktor može napraviti nekoliko testova kako bi se pronašla upala ili drugi simptomi bolesti, a ti testovi uključuju:
- Vađenje krvi
- RTG pluća
- Ultrazvuk srca
- Ultrazvuk trbušne šupljine
Liječnici mogu pružiti njegu za sve postojeće simptome, lijekove ili tekućine kako bi se dijete osjećalo bolje, a može se koristiti i kombinacija lijekova koji će liječiti upalu. Većina djece s ovim sindromom će ipak trebati bolničko liječenje, a neki od njih na žalost i intenzivnu njegu na odjelu pedijatrije.
Kronična limfocitna leukemija: Obratite pažnju na neobične simptome
Roditelji ili skrbnici koji su zabrinuti radi zdravlja djeteta, bilo da se radi o bolesti COVID-19 ili MIS-C sindromu, moraju nazvati pedijatra ili drugog liječnika odmah, a oni će se pobrinuti prema svim smjernicama da djeca budu bolje.
A. A.
Foto: Shutterstock