Kako bi imunološki sustav dobro funkcionirao i zaštitio vas od virusnih ili bakterijskih oboljenja, važno je u organizam unositi dovoljne količine minerala i vitamina.
Ako želite sebi osigurati zdravlje tijekom jeseni, a niste spremni koristiti dodatke prehrani, u dnevni meni uvrstite namirnice koje će osigurati dovoljan unos vitamina i minerala.
Cikla: Kao i svaka druga superhrana, cikla ima jako puno antioksidansa i bogata je željezom, borom te folnom kiselinom. Betalain, koji cikli daje tamnu boju, još je snažniji antioksidant nego polifenoli. Znanstvenici se nadaju kako bi sva blagodat cikle mogla pomoći ljudima da uvide kako se određene česte bolesti, poput visokog krvnog tlaka, mogu spriječiti uravnoteženom prehranom. Cikla je zbog svojih blagotvornih zdravstvenih učinaka prava prehrambena zvijezda.
Kurkuma, plava riba, rajčice… Ovako izgleda prehrana za prevenciju srčanožilnih oboljenja
Špinat: Bogat je beta karotenom i vitaminom A koji je vrlo važan vitamin za jačanje imunosnoga sustava. Također, sadrži cink, važan mineral za očuvanje imuniteta.
Kiseli kupus: Kiseli kupus toliko dobro djeluje na zdravlje čovjeka, da ne znamo od kud početi… Sva istraživanja potvrđuju da se kupus po sadržaju vitamina C može mirno mjeriti s limunom i narančom. Pored toga, kiseli kupus krije pravo blago vitamin B6, bez kojeg bjelančevine uopće ne bi mogle biti iskorištene. Također, kiseli kupus je izvor vitamin B3, potrebnog za staničnu energiju, cjelokupni metabolizam, sadrži pantotensku kiselinu (vitamin B5) potrebnu za staničnu energiju i zdravu kosu. Blagotvorno djeluje nа probavne organe, želudac і crijeva te metabolizam. Njegova konzumacija pomaže funkcioniranju srca і krvotoka, sprječava aterosklerozu te pogoduje razini šećera υ krvi, a može spriječiti і pojavu tromba. Izmeđυ ostalog potiče dobro raspoloženje.
Znate li kojim namirnicama možete sniziti krvni tlak?
Bućino ulje: Bogatstvo bućinog ulja nije toliko u sastavu masnih kiselina koliko u fitosterolima koji balansiraju masnoće u krvi. Ono sadrži skoro 80 posto nezasićenih masnih kiselina, a njegovo pozitivno djelovanje zabilježeno je na živčani sustav i povećanje mišićne mase. Redovito uzimanje bućinog ulja djeluje blagotvorno na kožu, kosu i kosti.
Jabuke: Slatke ili kiselkaste, užitak su za jelo svježe, kuhane ili pečene! Ne zaboravite jesti koru jabuke jer ona sadrži četiri puta više vitamina K nego njezino meso, više od pola ukupne količine vlakana te kvercetin koji je biljni pigment iz skupine flavonoida, poznat po jakom antioksidativnom te protuupalnom djelovanju, a nalazi se također u kori jabuke. Često se spominje da poboljšava rad pluća, olakšava disanje i štiti pluća od iritacija. Kvercetin se često spominje kao sastojak koji poboljšava memoriju.
A. A.
Foto: Shutterstock