Pušenje šteti gotovo svakom dijelu tijela. Ali pušenje tijekom trudnoće – otrovne kemikalije u duhanu štete nerođenoj bebi, a nova istraživanja pokazuju da bi to moglo dovesti do smanjenih akademskih rezultata u školi.
Istraživači sa Sveučilišta Južne Australije zajedno s timom sa Sveučilišta Curtin, SAHMRI, Sveučilišta Harvard i drugima otkrili su da je 79 % studija prijavilo smanjena akademska postignuća djece koja su bila izložena pušenju majke prije rođenja.
Djeca izložena majčinom prenatalnom pušenju duhana imala su 49 % veću vjerojatnost da će se boriti s lošim akademskim uspjehom u usporedbi s onom koja nisu bila izložena pušenju u maternici.
Voditelj istraživanja, dr. Bereket Duko, naglasio je kako unatoč onome što se već zna o pušenju, istraživanja još uvijek otkrivaju dodatne negativne učinke.
„Pušenje iz treće ruke“ izaziva sve veću zabrinutost – kako si pomoći i što treba znati?
Unatoč brojnim kampanjama protiv pušenja diljem svijeta, pušenje je ostalo sveprisutan globalni javnozdravstveni problem.
Poznato je da pušenje prije rođenja uzrokuje višestruke komplikacije u trudnoći, uključujući veći rizik od pobačaja, mrtvorođenče, ograničen rast i razvoj te ozbiljne urođene mane. Također je povezano s nepovoljnim ishodima mentalnog zdravlja i problemima u ponašanju.
Naše novo istraživanje tome pridonosi, pokazujući da majčino pušenje prije rođenja ima značajan rizik od ograničavanja djetetovog akademskog uspjeha, stavljajući ga daleko iza svojih vršnjaka u školi. Svi želimo da djeca imaju najbolji početak u životu. No, jasno je da moramo bolje educirati majke i obitelji o štetnim učincima pušenja tijekom trudnoće na majku i dijete.
Zapamtite, borba protiv pušenja nije ona koju smo već dobili. Da, učinili smo velike korake kako bismo smanjili broj pušača i mnoge smo osvijestili o zdravstvenim rizicima. Ali ovo je stalna bitka i moramo nastaviti educirati ljude o opasnostima duhana kako sljedeće generacije ne bi nepotrebno patile, zaključio je dr. Bereket Duko.
H. A.