Mnoge buduće majke odriču se bojanja kose iz straha da kemikalije ne naštete bebi. No, dok oprez nikada nije naodmet, vodeće svjetske zdravstvene organizacije i dermatolozi imaju jasan stav o tome je li ta praksa doista rizična.
Trudnoća je razdoblje u kojem se buduće majke suočavaju s brojnim odricanjima i novim pravilima, od izbjegavanja sirove ribe do mekih sireva. U toj lepezi zabrana, mnoge žene preventivno na pauzu stavljaju i svoje redovite odlaske frizeru. Strah da bi agresivne kemikalije iz boja za kosu mogle prodrijeti kroz vlasište i naštetiti razvoju djeteta duboko je ukorijenjen, no vodeće zdravstvene institucije, uključujući Američki koledž opstetričara i ginekologa (ACOG), tvrde da je bojanje kose tijekom trudnoće uglavnom sigurno. Razlog leži u činjenici da koža na tjemenu apsorbira tek zanemarivu količinu kemikalija iz boje, a ta minimalna količina vrlo vjerojatno nema nikakav štetan učinak na fetus. Bilo da se radi o polutrajnoj ili trajnoj boji, stručnjaci se slažu da tretmani za kosu nisu opasno toksični kako se često misli.

Ovu tezu potvrđuju i dermatolozi. -Boje za kosu sadrže sastojke koji bi mogli biti štetni u velikim količinama. Međutim, količina koju ćete upotrijebiti tijekom jednog bojanja i dalje je bezopasna -, objašnjava dermatologinja dr. Ife J. Rodney. Dodaje kako su riziku izložene jedino osobe koje rade u kozmetičkim salonima i svakodnevno su u kontaktu s velikim količinama isparavanja, ali za prosječnu korisnicu, bojanje kose smatra se sigurnim. Istraživanja provedena na životinjama, koja su pokazala da visoke doze kemikalija mogu uzrokovati urođene mane, koristila su doze koje su višestruko veće od onih kojima je žena izložena tijekom standardnog frizerskog tretmana. Stoga, ne postoje čvrsti znanstveni dokazi koji bi povezali umjereno bojanje kose s pobačajem ili problemima u razvoju djeteta.
Čekajte do drugog tromjesečja
Ipak, unatoč općem konsenzusu o sigurnosti, većina stručnjaka primjenjuje načelo opreza i savjetuje trudnicama da pričekaju s bojanjem kose do drugog tromjesečja. Prvih 12 tjedana trudnoće predstavlja ključno razdoblje u kojem se razvijaju svi glavni organi fetusa, stoga je smanjenje izloženosti bilo kakvim, pa i potencijalno bezopasnim kemikalijama, mudar i odgovoran potez. Hormonalne promjene tijekom trudnoće također mogu utjecati na samu kosu, mijenjajući njezinu teksturu i način na koji prima boju, što je dodatan razlog za strpljenje. Čekanje do drugog tromjesečja daje vam mir, znajući da ste poduzeli sve mjere kako biste osigurali najsigurnije moguće okruženje za svoju bebu u najosjetljivijoj fazi razvoja.

Ako ste i dalje zabrinuti ili jednostavno želite smanjiti svaki mogući rizik, postoje brojne alternative potpunom bojanju. Tehnike poput pramenova, preljeva ili balayagea odličan su izbor jer se boja nanosi isključivo na vlasi kose, bez izravnog kontakta s tjemenom. Na taj način kemikalije ne dolaze u doticaj s kožom i ne mogu se apsorbirati u krvotok. Također, polutrajne boje često su blaža opcija jer sadrže manje agresivnih kemikalija i obično su bez amonijaka, čija isparavanja mogu izazvati mučninu, pogotovo kod trudnica osjetljivih na mirise. Ovi tretmani omogućuju vam da osvježite izgled i osjećate se dobro, istovremeno minimizirajući izloženost kemikalijama.
Kako odabrati sigurniju boju i pravilno je primijeniti ?
Pri odabiru boje za kosu tijekom trudnoće, prednost dajte proizvodima koji su na biljnoj ili organskoj bazi, jer su često nježniji prema koži. Pažljivo čitajte deklaracije i, ako je moguće, birajte formule koje ne sadrže amonijak, parabene, ftalate i teške metale. Iako ne postoje dokazi da izloženost amonijaku iz boja za kosu uzrokuje urođene mane kod ljudi, studije na životinjama povezale su visoke doze s manjom porođajnom težinom, stoga je oprez opravdan. Brendovi poput Garnier Olia linije, koja košta oko 8 € i bazira se na uljima bez amonijaka, ili Herbatint (oko 14 €), koji koristi biljne ekstrakte, popularni su izbori među trudnicama koje traže sigurnije opcije na tržištu.
Prirodne alternative i važnost testa osjetljivosti
Za one koji žele u potpunosti izbjeći kemikalije, kana je izvrsna prirodna alternativa. Ovaj biljni prah, dobiven iz lišća biljke kane, ne sadrži amonijak ni peroksid te kosi daje bogate crvene i smeđe tonove. Iako je primjena kane ponekad neurednija i dugotrajnija, njezina je prednost potpuna prirodnost. No, važno je naglasiti da ni “prirodni” ili “organski” proizvodi nisu jamstvo sigurnosti bez prethodne provjere. Trudnoća može promijeniti način na koji vaše tijelo reagira, pa čak i proizvodi koje ste koristili godinama mogu izazvati alergijsku reakciju. Zbog toga je apsolutno nužno napraviti test osjetljivosti (patch test) 48 sati prije bojanja. Nanesite malu količinu boje na unutarnju stranu lakta ili iza uha i pratite ima li crvenila, svrbeža ili otekline.

Ključni savjeti za sigurno bojanje kod kuće
Ako se odlučite za bojanje kose kod kuće, pridržavajte se nekoliko ključnih pravila kako biste iskustvo učinili što sigurnijim. Uvijek nosite zaštitne rukavice kako biste smanjili kontakt boje s kožom i radite u dobro prozračenoj prostoriji kako biste minimalizirali udisanje isparavanja. Prije nanošenja boje, kožu uz rub kose zaštitite vazelinom ili gustom kremom. Strogo se pridržavajte uputa proizvođača i nipošto ne ostavljajte boju na kosi duže od preporučenog vremena. Nakon tretmana, temeljito isperite tjeme vodom kako biste uklonili sve ostatke proizvoda. Trudnice koje rade kao frizerke trebale bi poduzeti dodatne mjere opreza, poput nošenja maske i rukavica te uzimanja čestih pauza na svježem zraku kako bi ograničile dugotrajnu izloženost kemikalijama. Ako imate bilo kakvih nedoumica, savjetovanje s liječnikom ili ginekologom uvijek je najbolji korak.
( Ordinacija.hr )