Više od trećine djece diljem svijeta bilo je kratkovidno 2023. godine, a taj će udio porasti na gotovo 40 % do 2050. godine, prema novom istraživanju.
Kratkovidnost ili miopija odnosi se na stanje kad su bliži objekti jasni, a udaljeni mutni. Došlo je do značajnog porasta prevalencije miopije među djecom i adolescentima u posljednjih 30 godina – s 24 % u 1990. na gotovo 36 % u 2023. – prema studiji objavljenoj u British Journal of Ophthalmology.
U istraživanju je sudjelovalo više od 5,4 milijuna djece i adolescenata u 50 zemalja na svih šest kontinenata.
Dok je ovo povećanje uglavnom bilo postupno, došlo je do značajnog skoka nakon pandemije Covida-19, kažu istraživači, koji su primijetili i regionalne razlike.
Kratkovidnost se danas pojavila kao veliki javnozdravstveni problem, s nevjerojatnim dokazima o brzom porastu njezine prevalencije, posebno u zemljama jugoistočne Azije kao što su Singapur, Kina i Tajvan. Japan je na prvom mjestu s 86 % kratkovidne djece dok je Južna Koreja imala drugu najveću stopu, 74 %.
Globalno gledano, djeca u urbanim područjima imaju veće stope kratkovidnosti nego ona u ruralnim područjima, dok djevojčice malo češće pate od tog stanja nego dječaci.
Istraživači su naglasili da su mlađa djeca ranjivija na čimbenike okoline nego odrasli, rekavši da je “to posebno značajno za djecu predškolske dobi, budući da su u kritičnom razdoblju vizualnog razvoja kojeg karakterizira visoka plastičnost.”
Gledajući unaprijed, istraživači predviđaju da će prevalencija kratkovidnosti nastaviti rasti među djecom i adolescentima, dosegnuvši 36,6 % 2040. i 39,8 % 2050.
Glaukom je ozbiljna bolest koja bez upozorenja oštećuje vid
Kako zaštititi dječji vid
Međutim, postoje načini kako roditelji mogu potaknuti svoju djecu da zaštite svoj vid.
Djeca bi trebala povećati vrijeme provedeno na tjelesnoj aktivnosti i smanjiti vrijeme provedeno na neaktivnim aktivnostima kao što su gledanje televizije i videa, igranje računalnih igara i surfanje internetom, kažu istraživači.
Napredovanje kratkovidnosti kod djece može se usporiti uzimanjem pauza i izbjegavanjem sati provedenih na telefonu ili računalu. Kako bi izbjegli naprezanje i suhoću očiju savjetuje se “pravilo 20-20-20”.
Napravite pauze od 20 sekundi svakih 20 minuta kako biste gledali 20 stopa ispred svog uređaja. Usredotočite se na opuštanje očiju i treptanje.
Istraživači također savjetuje boravak na otvorenom jer je on dobar za vaše oči.
H. A.