Uz ova 4 savjeta riješite problem smrdljivih stopala - Ordinacija.hr
Zdravlje

Zdravlje

Uz ova 4 savjeta riješite problem smrdljivih stopala

Ortopedica savjetuje kako sačuvati svježinu stopala i zaustaviti znojenje koje često prati neugodan miris.

Nepugodan miris stopala i infekcije nastaju kada se bakterije koje žive na vašoj koži i u cipelama nahrane vašim znoj. To dovodi do proizvodnje kiselog nusproizvoda koji smrdi, objašnjava ortopedica Joy Rowland.

Evo četiri savjeta dr. Rowland o tome kako spriječiti smrdljiva stopala.

Gljivice na noktima: pobijedite ovu upornu napast! – Ordinacija.hr (vecernji.hr)

1. Namočite stopala

Temeljito čišćenje stopala više je od ispiranja pod brzim tušem. Dr. Rowland preporučuje namakanje stopala u mješavini octa i vode ili Epsom soli i vode.

Za namakanje u soli, otopite pola šalice Epsom soli u kadi ili velikoj zdjeli tople vode i namačite se oko 10 do 20 minuta. Epsom sol izvlači vlagu iz vaše kože, i čini ju manje privlačnim mjestom za preživljavanje bakterija. Za namakanje u octu, pomiješajte dva dijela vode s jednim dijelom octa u kadi ili velikom lavoru tople vode i namačite se 15 do 20 minuta jednom tjedno. Možete koristiti bijeli ili jabučni ocat. Ocat čini vašu kožu negostoljubivom za bakterije. Jedna napomena opreza: nemojte koristiti ovo namakanje ako vaša stopala imaju otvorene rane, ogrebotine ili posjekotine ili ako vam namakanje iritira kožu. Ako više volite tuširanje, važno je temeljito oprati stopala krpom za pranje i svakako izribati između prstiju.

2. Održavajte stopala suhima

Koju god metodu odabrali, svakako dobro osušite stopala nakon kupanja, namakanja ili plivanja. Neugodan miris dolazi od vlage, stoga je važno držati stopala, cipele i čarape suhima.

Ako vam se noge tijekom dana znoje, stavite dodatni par čarapa u torbu i promijenite čarape nakon vježbanja ili u pauzi za ručak.

Također, suhim stopalima možete doprinijeti i odabirom pamučnih čarapa te cipela od prirodnih materijala poput pamuka ili kože. Ovi prirodni materijali omogućuju isparavanje vlage s vaših stopala. Umjetni materijali poput najlona ili plastike zadržavaju vlagu.

3. Dezinficirajte cipele

Zaudaraju li vaše cipele čak i kada ih ne nosite? Ne morate ih baciti. Sprej za dezinfekciju opće namjene poput onog koji koristite u kuhinji može se pobrinuti za neugodan miris. Potražite sprej koji sadrži etanol i druge sastojke za dezinfekciju koji ubijaju bakterije.

Izvadite uložak iz cipele, lagano poprskajte uložak i ostavite da se suši 24 sata, kaže dr. Rowland.

4. Koristite puder

Ako primijećujete da vam se noge znoje, možete isprobati antiperspirant za stopala koji se prodaje u slobodnoj prodaji. Ili odaberite ‘kućni lijek’ pa pospite malo kukuruznog škroba u svoju cipelu kako bi vaša stopala ostala suha.

Možete čak koristiti i obični antiperspirant za ispod pazuha – to će svakako pomoći u kontroli vlage, kaže dr. Rowland.

Ako vam ništa od ovoga ne pomaže, zatražite od svog liječnika lijek za liječenje stopala na recept.

H. A.

Ordinacija preporučuje

card-icon

Zdravstveni adresar

S lakoćom pronađite ordinaciju, ljekarnu, polikliniku i drugo.

card-icon

Baza bolesti

Nešto vas boli ili smeta? Prije odlaska liječniku možete se informirati ovdje.

Možda će vas zanimati i ovo