Terapiju uvijek treba dovršiti, bez obzira na prestanak simptoma nakon nekoliko dana
Antibiotici su lijekovi koji se koriste u liječenju bakterijskih infekcija, najčešće dišnog ili mokraćnog sustava. Djeluju na način da uništavaju bakterije ili sprječavaju njihov daljnji rast i umnožavanje.
Osim za liječenje, antibiotici se mogu upotrebljavati i profilaktički, odnosno preventivno za sprečavanje mogućih bakterijskih infekcija kod određenih kirurških zahvata, kod bolesnika s oslabljenim imunološkim sustavom ili kod oboljelih od malignih bolesti.
Lijekovi koje ne biste trebali uzimati prije spavanja – ako se želite naspavati
Oni ne djeluju na virusne infekcije kao što je primjerice obična prehlada pa neprikladno propisivanje antibiotika može donijeti više štete nego koristi. Najčešće se upotrebljavaju u obliku tableta ili kapsula, a mogu se upotrebljavati i intravenski u slučaju težih infekcija koje se moraju liječiti u bolnici. Također je moguća primjena antibiotika u obliku kapi, krema ili masti kod primjerice infekcija oka ili kože.
Nuspojave antibiotika
Antibiotici se smatraju generalno sigurnim i dobro podnošljivim lijekovima, no nuspojave su moguće. Uglavnom su blage, poput vrućice, mučnine, a mogu biti ozbiljnije poput alergijskih reakcija.
Jedna od češćih nuspojava kod upotrebe antibiotika jest proljev zbog narušavanja crijevne mikroflore pa uz terapiju treba uzimati i probiotik za obnovu crijevne mikroflore. Kod žena je moguća pojava gljivičnih vaginalnih infekcija zbog narušavanja fiziološke vaginalne mikroflore.
Interakcije i smetnje
Oni koji otprije uzimaju terapiju za neke kronične bolesti mogu s njom normalno nastaviti tijekom perioda uzimanja antibiotika. Vrlo su rijetki lijekovi koje valja izbjegavati u kombinaciji s antibioticima i o tome će vas upozoriti vaš liječnik.
Čak i alkohol u umjerenim količinama ne ometa uzimanje antibiotika i ne smanjuje njihov učinak. Naravno, nije preporučljivo opijanje za vrijeme uzimanja antibiotika – niti inače.
Kod uzimanja antibiotika najvažnije je završiti liječenje do kraja, čak i ako se simptomi u potpunosti povuku. Najčešće se nakon dva do tri dana uzimanja antibiotika bolesnik osjeća bolje te samoinicijativno prestaje s terapijom. Posljedica je da se infekcija ne izliječi u potpunosti nego samo “zaliječi”, a takva upotreba antibiotika dovodi do smanjene osjetljivosti bakterija na određenu vrstu antibiotika što pak stvara poteškoće u daljnjem liječenju.
N. M.