Većina uputnica vrijedi 90 dana, što znači da se morate javiti u zdravstvenu ustanovu u tom roku, dok je rok za realizaciju godinu dana
Iako je sve manje potrebe za papirnatim uputnicama, one nisu još potpuno nestale iz upotrebe, a s njima ni pogreške. Krivo ispisane uputnice nisu pogreška pacijenta, no ipak će ga vratiti sa šaltera ako sve nije kako treba.
Zato vam donosimo vodič za snalaženje s oznakama na uputnicama koje se razlikuju o vrsti zdravstvene usluge koju trebate. Primjerice, za fizikalnu terapiju treba uputnica D1, za bolničko liječenje B1, za prvu dijagnostičku pretragu dobit ćete uputnicu A3, dok je kad idete po drugo mišljenje oznaka na uputnici A4. Nepokretne ili teško pokretne osobe za predoperativnu obradu trebaju uputnicu C3.
6 najboljih napitaka za jačanje imuniteta u borbi protiv bolesti
Osim različitih oznaka, razlikuju se i rokovi u kojima se nakon dobivanja uputnice treba naručiti i provesti pretragu. Na primjer, za dijagnostičke pretrage rok za naručivanje je 90 dana, a za pretragu imate vremena 365 dana od narudžbe.
Pregled i obradu kroz objedinjeni hitni bolnički prijam obavljate s uputnicom C2 uz koju se izdane interne uputnice vežu na najviše sedam dana od dana prve realizacije. Ako vam je liječnik primarne zdravstvene zaštite izdao uputnicu oznake A1, njezina je valjanost 90 dana od datuma izdavanja i u tom roku mora doći do narudžbe od koje imate rok od 180 dana da provedete pretragu…

Prije godinu dana uvedene su posebne onkološke uputnice. Obzirom da sumnja na rak iziskuje brzu reakciju, ovisno o procjeni stanja, liječnik primarne zaštite može zatražiti dodjelu prioritetnog termina za pacijenta. Ove uputnice trebale bi osigurati brzu obradu onkoloških pacijenata i onih kod kojih postoji sumnja na rak. Ttestirane su pilot projektom koji je proveden u KBC-u Rijeka, a iako je imao dobre rezultate, u praksi su podbacile, priznala je nedavno ministrica zdravstva Irena Hrstić.ž
Podjela uputnica i što znače slova
Ovo je osnovna podjela značenja uputnica:
A – konzilijarna zdravstvena zaštita
B – bolničko liječenje
C – specijalistička zdravstvena zaštita
D – ambulantno liječenje
Uputnice A
A1 – konzilijarni pregled: rok u kojem se treba javiti zdravstvenoj ustanovi je 90 dana. Ova uputnica pokriva nužnu dijagnostiku u sklopu pregleda (Rtg, EKG, UZV, EEG, VP, VEP ,Lab, spirometrija…) i jedan nužni terapijski postupak radi aplikacije jednokratne terapije. Ova uputnica uključuje i predoperativnu obradu te dobivanje konzilijarnog mišljenja po obradi, postavljenoj dijagnozi i uvedenoj terapiji. Realizirati je treba u roku od 180 dana od dana narudžbe.
Problemi s jetrom povezani s korištenjem dodataka prehrani su u porastu
A2 – kontrolni konzilijarni pregled: baš kao i s uputnicom A1, s ovom uputnicom obavlja se nužna dijagnostika u sklopu pregleda (npr. EKG uz pregled kardiologa), s istim rokom trajanja.
A3 – prva dijagnostička pretraga: služi za postavljanje dijagnoze, preventivno djelovanje, praćenje kroničnih bolesnika ili predoperativnu obradu. S ovom uputnicom priznaje se uzimanje i slanje materijala na patologiju, citologiju i mikrobiologiju (primjerice, UZV+punkcija, EGDS+PHD i slično). Rok za narudžbu na temelju ove uputnice je 90 dana, a rok za realizaciju je 365 dana od dana narudžbe.
A4 – drugo mišljenje prema indikaciji izabranog doktora: uključuje mišljenje o utvrđenoj dijagnozi ili preporučenoj terapiji ili dijagnostici. Po dobivanju uputnice, pacijent je se treba naručiti u roku od 90 dana, a rok za realizaciju je 180 dana od narudžbe.

A5 – konzultacija (uputnica bez osigurane osobe): ispisuje se za specijalistički pregled na kojem pacijent nije potreban jer umjesto njega liječnik obiteljske medicine komunicira online s liječnikom specijalistom. U CEZIH stiže eNalaz specijalista koji je dužan dati odgovor na konkretan upit doktora primarne zdravstvene zaštite vezano uz povijest bolesti ili otpusno pismo u roku od 30 dana.
A6 – kontrolna dijagnostička pretraga: kontrola nakon ranije utvrđene dijagnoze i praćenje kroničnih bolesnika. Priznaje se i uzimanje i slanje materijala na patologiju, citologiju i mikrobiologiju. U roku od godine dana od dana narudžbe, koja treba biti u roku od tri mjeseca od izdavanja uputnice, s ovom uputnicom idete specijalistu i na kontrolu.
Uputnice B
B1 – bolničko liječenje: ova uputnica omogućuje bolničkom specijalisti cjelovitu obradu tijekom hospitalizacije te 6 mjeseci nakon otpusta unutar ili izvan ustanove temeljem preporuke na otpusnom pismu. Rok za narudžbu je 90 dana, a rok za realizaciju je 365 dana od otpusta iz bolnice. Također, specijalist može izdati internu uputnicu za najviše 3 kontrolna pregleda (osim transplantiranih i osiguranih osoba na dijalizi/neograničen broj kontrola) i to u razdoblju od najviše 365 dana od otpusta.
Preventivni pregledi čuvaju cjelokupno zdravlje žena
B2 – ponavljajuće bolničko liječenje: u tu kategoriju spadaju bolnička liječenja koja se u pravilu ponavljaju unutar 30 dana od prethodnog otpusta iz bolnice, a koja se ne mogu se provesti ambulantnim liječenjem. To je primjerice bolničko liječenje radi primanja kemoterapije. Rok za narudžbu na temelju ove uputnice je 90 dana, a rok za realizaciju je 365 dana.
Uputnice C
C1 – pregled i cjelovita obradu u specijalističkoj zdravstvenoj zaštiti: s ovom uputnicom specijalist može ispisati interne uputnice za preglede unutar ili izvan ustanove koji su potrebni za postavljanje dijagnoze kao i izdati interne uputnice za kontrolne preglede. Rok u kojem se treba javiti u zdravstvenu ustanovu je 90 dana, a rok za realizaciju iznosi 365 dana.

C2 – pregled i obrada kroz Objedinjeni hitni bolnički prijam (OHBP) ili hitne specijalističke ambulante u bolničkim ustanovama bez organiziranog OHBP-a: liječnik pacijenta šalje na hitnu obradu, a rok u kojem se pacijent mora javiti u zdravstvenu ustanovu iznosi 24 sata, dok interne uputnice koje su izdane na ovu uputnicu vrijede maksimalno sedam dana od dana prve realizacije. Valja istaknuti da u Odluci o pojedinim oblicima zdravstvene zaštite iz obveznog zdravstvenog osiguranja koje se ostvaruje na osnovi uputnice i rokovima važenja uputnice stoji napomena da ne postoji razlika u postupanju s osiguranom osobom ukoliko je zaprimljena u hitni prijem bez uputnice.
C3 – predoperativna obrada za nepokretne ili teško pokretne pacijente: podrazumijeva kompletnu obradu, po mogućnosti jednodnevnu, za ovu skupinu bolesnika. Rok u kojem se osigurana osoba dužna javiti u zdravstvenu ustanu iznosi 90 dana, a rok za realizaciju iznosi 365 dana od prve realizacije.
Uputnice D
D1 – ambulantno liječenje: to može biti jednodnevna kirurgija, liječenje kojem može prethoditi ili iz kojeg može proizići dijagnostika, a koje je u pravilu u trajanju dužem od 6 i kraćem od 24 sata. Rok u kojem se osigurana osoba dužna javiti u zdravstvenu ustanu iznosi 90 dana, a rok za realizaciju iznosi 365 dana od prve realizacije.
D2 – obrada i liječenje u dnevnoj bolnici: može se izdati za liječenje u psihijatrijskoj dnevnoj bolnici, za operaciju katarakte, operaciju hernije, operaciju proširenih vena, karpalnog tunela i slično. Rok u kojem ste dužni javiti u zdravstvenu ustanu iznosi 90 dana, a rok za realizaciju iznosi 365 dana od prve realizacije, s tim da uputnica za psihijatrijsku dnevnu bolnicu vrijedi najviše 90 kalendarskih dana.
N. M.