Zašto dolazi do ranog spontanog pobačaja i simptomi koji upozoravaju na njega - Ordinacija.hr
Zdravlje

Zdravlje

Zašto dolazi do ranog spontanog pobačaja i simptomi koji upozoravaju na njega

Foto: Shutterstock

Stručnjaci savjetuju što napraviti ako vam se spontani pobačaj dogodi dok ste kod kuće. Važno je prepoznati što vam se događa na vrijeme

Pobačajem se naziva prekid trudnoće prije 20. tjedna. Rani pobačaj se javlja do 13. tjedna, ali najčešće prije 10. tjedna trudnoće. Nažalost, ovo je vrlo česta pojava pa tako od 10 do 20 posto trudnoća završi pobačajem. Najveći dio se odnosi na rani pobačaj i to do u 80 posto slučajeva.

Evo što trebate znati o simptomima ranog pobačaja i kako se s njim nositi, ali i što ga uzrokuje.

Izvanmaterična trudnoća: Simptomi, rizici i kako reagirati na vrijeme

Simptomi ranog pobačaja

Simptomi se mogu razlikovati i biti povremeni ili stalni. No najčešće ti simptomi uključuju:

  • Vaginalno krvarenje (obilno ili slabo)
  • Izlazak dijelova tkiva iz rodnice (posteljica, plod…)
  • Izlazak prozirne ili ružičaste tekućine
  • Grčevi ili bol u trbuhu
  • Vrtoglavica
  • Simptomi rane trudnoće, bolne grudi ili mučnina, koji nestaju
Shutterstock

Moguće je da dođe do pobačaja bez simptoma, a u tom slučaju nećete to znati dok vas liječnik ultrazvučno ne pregleda. Uz to, moguće je da doživite pobačaj bez da znate da ste trudni, posebno ako se javi na samom početku trudnoće, a može vam se činiti kao da vam samo kasni menstruacija.

Nakon prvog tromjesečja šanse za pobačaj s eznačajno smanjuju. Samo oko 3 posto pobačaja se dogodi nakon tog razdoblja. Ako je u pitanju upravo taj kasni spontani pobačaj, možete doživjeti simptome kao što je širenje cerviksa ili nećete osjetiti bebu da se miče, mogu se javiti grčevi i rani porod.

Što učiniti ako ste kod kuće?

Najbolje bi bilo kontaktirati liječnika ako mislite da ste imali pobačaj. Ne oklijevajte se javiti liječniku ako iskusite sljedeće simptome:

  • Jako grčenje
  • Jako krvarenje
  • Groznicu/temperaturu

Biokemijska trudnoća – o čemu se točno radi i zašto do nje dolazi?

Ako nemate ove intenzivne simptome i čini vam se samo da imate mjesečnicu koja jako dugo traje i obilna je, bez drugih simptoma, ne trebatepaničariti, savjetuje dr. Karen Murray, profesorica ginekologije u New Yorku. Simptomi pobačaja mogu trajati od nekoliko dana čak i do dva tjedna. U tom slučaju, ovo su savjeti kako si pomoći:

  • Uzmite lijekove protiv bolova.
  • Koristite tople ručnike koje ćete staviti na trbuh kako biste umanjili bol.
  • Ne stavljajte tampone jer ste podložniji infekcijama pa je pametno koristiti higijenske uloške, a trebalo se i suzdržavati od spolnih odnosa barem dva tjedna.
  • Uzmite vremena za oporavak i konzumirajte puno vode te jedite zdrave namirnice kako biste unijeli dovoljno nutrijenta.
Shutterstock

Pazite na infekcije. Infekcija kod pobačaja se naziva septički pobačaj i može biti jako ozbiljna. Ako primijetite ove simptome, obavezno se javite liječniku, a oni uključuju:

  • temperatura
  • groznica
  • vaginalni iscjedak uz neugodan miris
  • osjetljivost i bol u donjem dijelu trbuha

Što uzrokuje pobačaj?

Neki će kriviti sebe zbog pobačaja, ali on je skoro uvijek van vaše kontrole, ističu stručnjaci. Naprimjer postoji mit da seks, vježbanje i jaki stres mogu uzrokovati pobačaj što nije istina.

No, neka zdravstvena stanja mogu uzrokovati pobačaj:

Kromosomske abnormalije: U mnogim slučajevima pobačaj se događa radi nedostatka kromosoma što može spriječiti embrio u razvoju ili razvoj usporiti.

Molarna trudnoća: Radi se o posebnoj vrsti kromosomske abnormalnosti kada tkivo fetusa ne raste kako treba a razvija se cista puna tekućine. Ako se i fetus krene razvijati, neće preživjeti.

Zdravstvena stanja: Ako imate određeno zdravstveno stanje, posebno ako se ne kontrolira, povećan je rizik od pobačaja. Neka od tih stanja mogu biti autoimune bolesti, dijabetes, bolest štitnjače ili bolest bubrega.

Shutterstock

Abnormalnosti cerviksa i maternice: Kako ova dva organa igraju veliku ulogu u trudnoći, bilo kakva abnormalnost može povećati šanse od pobačaja.

Koliko treba pričekati s novom trudnoćom?

S novom trudnoćom, preporučuju ginekolozi, bi trebalo pričekati minimalno 6 mjeseci do godine dana. Svaka žena bi trebala biti smirena i u potpunosti spremna na novo dijete jer stres i tuga mogu izazvati ponovni gubitak. Najmanje 85 posto žena nakon pobačaja izdrže sasvim normalno iduću trudnoću, dok se kod oko 2 posto pacijentica pobačaj ponovi.

Ordinacija.hr

Ordinacija preporučuje

card-icon

Zdravstveni adresar

S lakoćom pronađite ordinaciju, ljekarnu, polikliniku i drugo.

card-icon

Baza bolesti

Nešto vas boli ili smeta? Prije odlaska liječniku možete se informirati ovdje.

Možda će vas zanimati i ovo