Kada se uskim mliječnim žlijezdama pojave tvrde nakupine, one uzrokuju zastoj mlijeka. Zbog oticanja, crvenila i jakih bolova začepljenje mliječnih žlijezda vrlo se teško podnosi i često bude uzrokom odustajanja od daljnjih pokušaja dojenja.
Do začepljenja mliječnih kanala može doći iz više razloga:
Nepravilan položaj na prsima. Nekad nije jednostavno naučiti dijete da pravilno obuhvati dojku ustima, ali to je nužno jer u protivnom ono možda neće izvlačiti iz dojke onoliko mlijeka koliko bi trebalo. Miljeko koje preostane može začepiti mliječne kanale.
Oticanje dojke. Ukoliko ne dojite dijete redovito mlijeko će se nakupljati u dojkama i uzrokovati začepljenje mliječnih žlijezda.
Do toga dolazi kod neredovitog hranjenja, većih vremenskih razmaka između dva dojenja ili uslijed nadohrane s adaptiranim mlijekom. Često se razvija kad dijete malo sazrije i prestane se noću buditi da bi jelo.
Prekomjerna proizvodnja mlijeka: Ako vaše tijelo proizvodi previše mlijeka, to može dovesti do oticanja dojki i začepljenih mliječnih kanala.
Pretjeran pritisak na vaše grudi: Grudnjaci sa žičanom podrškom ili preuski grudnjaci vrše jak pritisak na tkivo dojke što može uzrokovati začepljenje mliječnih kanala. Platnene nosiljke za dijete ili pretrpane torbe za pelene i ostalu opremu za dojenčad također mogu vršiti pritisak na dojke.
Dehidracija i umor: Nedostatak odmora i nedovoljno konzumiranje tekućine mogu dovesti do povećanog rizika od razvoja začepljenih mliječnih kanala.
Vježbanje: Izbjegavajte naporno vježbanje dok dojite dijete, pogotovo vježbe za gornji dio tijela.
Odvikavanje djeteta od dojke: Ukoliko prerano ili naglo odbijete dijete od dojke, to može dovesti do oticanja, začepljenja mliječnih kanala i mastitisa.
10 nevjerojatnih činjenica o dojenju
Prva pomoć za bolne grudi
- Provjerite kako vaše dijete hvata dojku. Ne možete li sami, potražite pomoć savjetnika za dojenje, liječnika ili grupe za podršku dojenja.
- Nastavite s dojenjem i činite to često – svakih 1-3 sata ili na zahtjev. Tako ćete održati protočnost mliječnih kanala.
- Pod uvjetom da bol nije neizdrživa prvo stavite dijete na dojku koja je začepljena. U početku podoja dijete najjače vuče. Ukoliko vam je dojka preosjetljiva, počnite s dojenjem na drugoj strani i pričekajte da se u bolnoj dojci pokrene refleks otpuštanja mlijeka. Zatim premjestite dijete na bolnu dojku.
- Postavite dijete na dojku tako da mu brada bude okrenuta prema mjestu zastoja. Tako će lakše pokrenuti laktaciju u začepljenom kanalu i uz malo truda krenut će mlijeko.
- Prije nego započnete s dojenjem, stavite na dojku topli oblog. Tako ćete pokrenuti refleks otpuštanja mlijeka.
- Da biste potaknuli protok mlijeka kroz kanale nježno masirajte bolnu dojku. Činite to dok držite na dojci topli oblog, ali i tijekom dojenja.
- Nabavite pumpicu za izdajanje i nakon svakog dojenja izdojite višak mlijeka iz dojke. Vrlo je važno da ispraznite dojku što više možete.
- Odmarajte se kad god imate priliku za to i ne zaboravite piti dovoljno vode.
- Kad odlučite odviknuti dijete od prsa, činite to postupno. Nagli prekid može izazvati komplikacije s laktacijom.
Prevencija
Da bi dojenje bilo užitak, a ne mučenje poduzmite na vrijeme neke korake:
- Zamolite iskusnu dojilju da vam prenese svoje iskustvo i objasni vam u čemu griješite.
- Često i redovito dojenje je najbolja prevencija začepljenja mliječnih kanala. Ne preskačite termine i ne radite preduge pauze između dva dojenja.
- Redovito mijenjajte pozicije tijekom dojenja – tako će dijete svaki put potaknuti laktaciju iz drugog mjesta u dojci.
- Izbjegavajte prehranu zasićenim masnoćama. Nakupine u vašim mliječnim kanalima su također masnoća pa bi laganija prehrana mogla spriječiti njihovo pojavljivanje.
- Izbjegavajte neudobnu i usku odjeću te grudnjake koji nisu primjereni dojiljama.
- Nemojte spavati na trbuhu jer u ovoj poziciji je pritisak na vaše dojke najveći.
Dojenje čuva zdravlje bebe i majke
Komplikacije
Začepljene kanale nemojte zanemariti – ako odmah krenete s liječenjem, nakupine u mliječnim kanalima vrlo vjerojatno će nestati u roku od nekoliko dana. Ukoliko ništa ne poduzmete može doći do vrlo teških i bolnih komplikacija u vidu mastitisa i apscesa dojke.
Kada treba zvati liječnika?
Obavezno se javite svom liječniku u ovim slučajevima:
- Kvržica u dojci se ne povlači unutar tri dana.
- Kvržica raste.
- Koža u području kvržice je crvena i naotečena.
- Pojavila se visoka temperatura.
Planirate bebu? Pripremite svoje tijelo za trudnoću uz ovih 6 vježbi
Pogledajte video Global Health Media Projecta kako pravilno dijete postaviti na dojku:
M. R. S.
Foto: Shutterstock