Ako ne možete prestati češati se po ruci, postoje razlozi koji iza toga stoje, a nisu baš uobičajeni.
Prema riječima dr. Adarsh Vijay Mudgil, radi se o posljedicama stimulacije živaca u koži a uzroci mogu biti razni – od nove kreme do alergijske reakcije.
Prvi razlog koji ima jednostavno rješenje je suha koža, a najčešći je uzrok svrbeža kože, posebno kod starijih osoba. Ako se ne radi o suhoj koži, ekcem može biti uzrok, a simptomi su i osip i pogoršanje stanja nakon češanja. Možete si pomoći hipoalergenim kremama ali i posjetom dermatologu.
Koji su ostali uzroci?
Može se raditi i o psorijazi, crvenom, suhom osipu te ljuskicama kože. Iako može voditi do razvoja drugih bolesti, blagi oblik psorijaze se može tretirati kremama ili lijekovima koje daje dermatolog.
Kako stoji na stranicama Mayo klinike, moguće je da se radi i alergiji ili iritaciji koja će uzrokovati osip ili plikove, a uzrokovana može biti alergenima, mirisima, bojilima, kozmetikom…
Napravite kremu bogatu magnezijem – pomaže kod stresa, glavobolja, umora…
Lišaj može također uzrokovati svrbež kože, a njega pak uzrokuju gljivice na koži, a posljedica su mali crveni krugovi. Kako je zarazan, treba se liječiti preparatima koje vam liječnik prepiše.
Manje poznati uzroci svrbeža
Folikulitis može isto biti razlog, a radi se o infekciji krojena dlake, a može se tretirati antibioticima. Osip je nekako logičan uzrok, često posljedica alergijske reakcije, mada se može javiti bez razloga. Antihistaminik je dobra pomoć ako se osip javio na ruci.
Brahioradijalni pruritus je uzrokovan ozljedom živaca u leđnoj moždini zbog koje vas ruka može svrbjeti. Osim posjeta liječnika, mnogi su pronašli olakšanje uz pomoć krema za smirivanje kože.
Policitemija vera je poremećaj krvi koji vodi do pretjerane proizvodnje crvenih krvnih zrnaca, a može uzrokovati svrbež kože.
Dermatomiozitis je još jedan manje poznat uzrok a radi se o autoimunom stanju koje uzrokuje upale u mišićima, a uzrokuje osip crvenkasto ljubičaste boje.
Stručnjaci s Maxo klinike spominju kao moguće uzroke i bolest jetre i bubrega, anemiju, dijabetes, problemi sa štitnjačom i anksioznost. Što god da je uzrok, ako se problem stalno javlja ili ne prolazi, najpametnije se obratiti liječniku.
Pomoć iz prirode
No, kako bi si pokušali pomoći sami donosimo nekoliko prirodnih načina koji ublažavaju svrbež kože.
Aloe vera
Pomaže u liječenju opeklina, ali i kod svrbeži kože. Uzmite list, prerežite ga po sredini, zati muzmite gel aloe vere i protrljajte ga po dijelu koji svrbi.
10 razloga zašto vas svrbi koža
Bosiljak
Nanesite čaj od bosiljka na kožu. Pripremite ga tako da u pola litre vrele vode dodate 15 grama sušenog bosiljka. Pustite da odstoji pokriveno te da se ohladi. Natopite krpicu pripremljenim čajem i stavite na područje koje svrbi.
Metvica i timijan
Dio kože koji svrbi možete isprati i metvicom. Metvica djeluje protuupalno i kao anestetik. Slično djeluje i timijan – sprečava upalu kože do koje dolazi zbog češanja.
Kurkuma: djeluje protuupalno, liječi depresiju, pomaže kod bolesti…
Limun
Iscijedite malo limuna na dijelove kože koji vas svrbe i osušite. Limun je prirodni anestetik i djeluje kao protuupalno sredstvo te pomaže kod svrbeži.
Soda i zobena kaša
Sodu možete koristiti u kupki ili pripremiti pastu koju nanesete na kožu. Koristite omjer 3 žlice sode, jedna žlica vode. Nemojte nanositi na otvorene rane ili ispucalu kožu. Zobenu kašu koristite u kupki, a u toplu vodu dodajte dvije šalice zobene kaše.
A. A.
Foto: Shutterstock