Sirovo povrće može pomoći u mršavljenju i smanjiti rizik od srčanih bolesti - Ordinacija.hr
Hrana i recepti

Hrana i recepti

Sirovo povrće može pomoći u mršavljenju i smanjiti rizik od srčanih bolesti

Shutterstock

Biljna prehrana nudi učinkovit pristup kontroli težine i poboljšanju kvalitete prehrane za sprječavanje i upravljanje metaboličkim poremećajima, pokazuje novo istraživanje.

Istraživanja dosljedno pokazuju da su vegetarijanska i veganska prehrana povezane s boljom razinom kolesterola, zdravljem srca i mozga, probavnom funkcijom, snagom imunološkog sustava i ukupnom dugovječnošću.

To ne znači da bi svi trebali odmah eliminirati meso iz svoje prehrane, ali studija sugerira da smanjenje konzumacije može značajno utjecati na zdravlje.

Shutterstock

Dobrobiti biljne prehrane s vremenom se povećavaju

Istraživački tim otkrio je da se dobrobiti biljne prehrane s vremenom povećavaju.

Iako su sudionici koji su slijedili striktno vegansku dijetu doživjeli najveći gubitak težine, on nije bio puno veći od onih koji su još uvijek konzumirali mliječne proizvode i jaja.

Međutim, studije koje su uključivale veću konzumaciju sirovog povrća pokazale su najjaču povezanost sa smanjenim rizikom od pretilosti i srčanih bolesti.

Iako randomizirana kontrolirana ispitivanja ne mogu definitivno dokazati da konzumacija sirovog povrća izravno vodi boljem zdravlju, istraživači su proveli drugu analizu koristeći Mendelovu randomizaciju, metodu koja je prikladnija za utvrđivanje uzročno-posljedičnih odnosa u zdravlju.

Shutterstock

Tim je identificirao genetske varijante povezane s čimbenicima poput biljne prehrane i konzumacije povrća analizirajući genetske podatke iz javne baze podataka.

Ova analiza je pokazala da je konzumacija više sirovog povrća vjerojatnije odgovorna za uočeni gubitak težine, a ne genetska predispozicija.

Nova studija otkriva biljni spoj koji može značajno smanjiti rizik od dijabetesa

Sirovo povrće sadrži protuupalne spojeve

Istraživači primjećuju da sirovo povrće sadrži spojeve poput fitosterola i nezasićenih masti koji pomažu u smanjenju razine kolesterola u krvi. Ističu i tvari poput tokoferola, askorbata, karotenoida, saponina i flavonoida koji djeluju protuupalno i antioksidativno.

Iako povećanje unosa sirovog povrća može poboljšati zdravlje, važno je izbjegavati pretjerani pristup potpuno sirovom biljnom prehrani jer to može rezultirati nedostatkom hranjivih tvari.

Shutterstock

Stoga je ključna poruka istraživača iz ovih studija da se usredotoče na uključivanje više povrća u prehranu, umjesto usvajanja striktno veganskog načina života.

Biljna prehrana obično ima manje kalorija, više vlakana i manje zasićenih masti, pa ima smisla da se pokazalo da biljna prehrana smanjuje rizik od visokog kolesterola, dijabetesa tipa 2, hipertenzije i pretilosti. Kada je riječ o biljnoj prehrani važno je paziti da unesete dovoljno hranjivih tvari, poručila je registrirana dijetetičarka Haley Bishoff.

Mediteranska prehrana
Shutterstock

Zapamtite, biljna prehrana ne podrazumijeva veganstvo. Čak se i mediteranska prehrana koja je zdrava za srce može smatrati biljnom jer većina hrane dolazi iz biljnih izvora. Cilj je zapravo samo da se većina hrane koju konzumiramo sastoji od voća, povrća, mahunarki, cjelovitih žitarica, orašastih plodova i sjemenki. Samo povećanje konzumacije vlakana može pomoći u borbi protiv upale, osloboditi tijelo otpada, poboljšati razinu lipida u krvi i još mnogo toga, dodala je.

H. A.

Ordinacija preporučuje

card-icon

Zdravstveni adresar

S lakoćom pronađite ordinaciju, ljekarnu, polikliniku i drugo.

card-icon

Baza bolesti

Nešto vas boli ili smeta? Prije odlaska liječniku možete se informirati ovdje.

Možda će vas zanimati i ovo