Koraba pripada obitelji kupusnjača, a potiče iz sjeverne Europe. Po okusu je vrlo slična bijeloj repi. Povrće je otprilike veličine naranče, a može se lako prepoznati po svom osebujnom obliku.
Veliko lišće pričvršćeno za gomoljastu bazu također je jestivo i bogato hranjivim tvarima. Koraba je dostupna u dvije vrste, zelenoj i ljubičastoj. I dok zelena koraba treba biti svijetle boje, ljubičastu mora krasiti intenzivna nijansa.
Zdravstvene prednosti korabe
- Koraba je odličan izvor vitamina C i kalija. Ona također sadrži visoke količine vitamina B6, folne kiseline, magnezija i bakra.
- Njeno je lišće bogato vitaminom A pa kao takvo predstavlja sjajan izvor nutrijenata za zdravlje naših očiju.
- Koraba poboljšava cirkulaciju energije u našem tijelu i sprječava proljetni umor i mrtvilo.
- Ovo povrće je učinkovito protiv edema, kandide i virusnih problema.
- Koraba pomaže stabilizirati razinu šećera u krvi, te ublažava zdravstvena stanja kao što su hipoglikemija i dijabetes.
- Ako se trudite smršaviti, u svoj jelovnik svakako uključite korabu jer je siromašna kalorijama. Ovo je povrće, s druge strane, bogato vlaknima.
Savjeti za pripremanje
- Izaberite glatke korabe, po mogućnosti bez mrlja. Lišće treba biti čvrsto i intenzivne boje.
- Može ju oguliti prije ili poslije kuhanja, premda se kora vrlo jednostavno ukloni nakon što je povrće kuhano.
- Ako želite jesti sirovu korabu, temeljito uklonite stabljike i koru. Također uklonite vlaknasti sloj ispod korabine kože.
- Sirova koraba se jede s umacima, začinjena octom ili u salati. Mesnati dio povrća možete koristiti poput repe, a lišće kao špinat.
- Korabu možete dodati juhama i varivima za vrijeme kuhanja. Možete ju pariti, a prije jela lagano pošpricati limunovim sokom i rastopljenim maslacem.
K. Ramić