Konzumacija zdravih, zasitnih namirnica koje su bogate vlaknima, a siromašne kalorijama pomaže gubitku kilograma.
Hladan, oštri zimski zrak često povezujemo s toplim vestama, šalovima i rukavicama, ali i “jačim”, toplim obrocima. A upravo to potonje povezuje se s onih nekoliko ekstra kilograma koje obično nakupimo kad temperatura padne. No debljanje u jesensko-zimskim mjesecima ne mora biti neizbježno. U stvari postoji nekoliko namirnica koje ne samo da će vas zasititi bez debljanja, već će vam i pomoći da smršavite. Jedenje zdravih, zasitnih namirnica koje su bogate vlaknima, a siromašne kalorijama pomaže gubitak kilograma. A upravo se na njih mi koncentriramo ovog puta…
Kruške
Sadrže više vlakana nego jabuke, a imaju i visok udio vode – čime se udvostručuje njihova moć da vas zasite. Jedna kruška srednje veličine ima 6 grama vlakana, što znači da će vašem želucu trebati više vremena da je probavi, i dulje ćete biti siti. No to nije gdje njihova moć staje. Nedavno istraživanje provedeno u Brazilu je ustanovilo da je grupa žena koje su u prehranu uključile kruške izgubila više kilograma od one grupe koja je u prehranu uključila zdrave kolačiće od zobi – iako kruške i zobeni kolačići imaju isto kalorija. Dakle ima nečeg u u tim ukusnim kruškama…
Mahunarke
Ako je išta popularno u hladnijim danima, onda su to jušna jela od grahorica. Mahunarke su odličan izbor proteina i vlakana sa relativno malo kalorija. To znači da vam jedenje mahunarki može pomoći da se dulje osjećate sitima, a s obzirom da su zasitne pojest ćete manje – to pak, definitivno pomaže mršavljenju. I ne morate se ograničiti samo na grah ili mahune – isprobajte druge mahunarke, kao što je recimo leća. Leća ima puno proteina i nutrijente koji stabiliziraju razinu šećera u krvi, sprečavaju oscilacije inzulina u krvi, koje utječu na nakupljanje suvišnog masnog tkiva oko trbuha.
Cimet
Samo pola žličice na dan može pomoći da kontrolirate razinu šećera u krvi i spriječite oscilacije inzulina u krvi, te čak tijelo potaknete da sagorijeva masnoće umjesto da ih pohranjuje. Cimet možete koristiti i kao začin za slatku hranu – umjesto šećera, putra i drugih kalorijskih bombi.
Zob
Zobena kaša savršena je za početak dana – jer će vam pružiti više nego dovoljno energije, a zasitna je, pa nećete brzo ogladniti i pribjeći grickanju prije idućeg obroka. Istraživanja su pokazala da osobe koje jedu zdrav i cjelovit doručak puno lakše mršave, a zobena kaša je savršena za to. Kombinirajte ju s nemasnim jogurtom ili mlijekom, malo voća i orašastog voća.
Quinoa
Quinoa (izgovara se kin-va s dugim “i”, a ne kvi-noa) je jedna od najvažnijih namirnica u Južnoj Americi ,a sve veću popularnost stječe i u ostatku svijeta, pa tako i kod nas. Quinoa je bogata proteinima i vlaknima (2.6 grama vlakana u pola šalice)i odličan je izvor cinka, vitamina E i selena, koji su povezani s smanjenim rizikom od dijabetesa i bolesti srca. Zasitna je i ukusna, pa je svakako isprobajte ako još niste.
Češnjak
Kuhanje hrane s više češnjaka moglo bi vam pomoći da smršavite (iako možda nećete mirisati baš najzamamnije). Osobe s viškom kilograma koje su hranu redovito dodavali češnjak smršavili su prosječno 15 kilograma u 6 mjeseci, u usporedbi s duplo manje izgubljenih kilograma kod osoba koje su ga izbjegavale. Uz to češnjak je iznimno zdrav i pomaže u jačanju imuniteta, što je veoma važno u hladnijim mjesecima.
Losos
Riba je općenito zdrava i preporuča je se što češće jesti, jer ne samo da riblje masnoće čuvaju vaše srce, već i sužavaju vaš struk. Uz to bogate su omega-3 masnim kiselinama koje poboljšavaju osjetljivost inzulina – što pomaže izgradnju mišića i smanjivanje masnoća oko trbuha. A dobro je poznato da što više mišića imate, to više kalorija sagorijevate. A sad zašto baš losos? On je bogat proteinima, ima malo kalorija i odličan je izvor željeza.
Juha
Ova topla, mirisna hrana nikada ne paše više nego kada je hladno, pa si sada možete dati oduška. Osim toga juha je odlična jer su istraživanja dokazala da zamjenjivanje dva normalna dnevna međuobroka niskokaloričnom juhom može dovesti do gubitka od čak 50 posto više kilograma. Uz to dobra je strategija jesti juhu prije ručka ili večere, jer će vam pomoći da se brže zasitite. No važno je da se više držite nemasnih domaćih povrtnih juhi, a ne onih iz vrećice, koje su prepune masnoća, aditiva i soli.
Batat – slatki krumpir
Batat (slatki krumpir) je savršen za mršavljenje, čak štoviše stručnjaci ga nazivaju revolucionarnom namirnicom za mršavljenje. Zašto? Jer ima malo kalorija, odličan je za dijabetičare i probavlja se veoma polako, što znači da ćete dulje vremena biti siti. Pečeni batat srednje veličine sadrži triput više vitamina A od preporučenih dnevnih količina te polovicu preporučenih dnevnih količina vitamina C i trećinu vitamina E. Batat je i vrijedan izvor kalija, dijetnih vlakana, vitamina B6 i folne kiseline, dok su ostali nutrijenti prisutni barem u minimalnim količinama. Sadrži malo natrija, neznatne količine masti i nimalo kolesterola, a 100 grama pečenog batata ima samo 103 kcal.
Kokice
Ako su pečene bez masnoća i s malo soli – ovo je odličan međuobrok ili grickalica kada vas uhvati želja. Nemasne nezasoljene ili nezaslađene kokice (ovdje naravno ne spadaju kokice za mikrovalnu) su niskokalorične i spadaju kao cjelovite žitarice u kategoriju zdrave hrane. Dvije šalice kokica bez masnoće sadrže samo 62 kalorije. Bogate su vlakana, vitamina B1 B2, kalija, ugljikohidrata i magnezija. Nešto manje sadrže bjelančevine, niacina i folata.
Izvor: Žena.hr