Pripremite se za zimu tako što ćete pročistiti organizam i ojačati imunitet boravkom u sauni!
Sauna pomaže zdravlju i lijepiti jer se u njoj, zbog obilnih temperatura, jako znojimo pa tako ubrzava cirkulaciju i metabolizam.
Koje vrste sauna postoje?
Ove toplinske kure mogu ublažiti određene bolesti, ali se isto tako upozorava da nisu pogodne za srčane bolesnike, tlakaše i one koji imaju problema s venama.
1. Finska sauna
U drvenoj finskoj sauni je dosta vruče , temperatura zraka je između 90 i 100 stupnjeva Celzijevih, ali je vlažnost zraka niska, oko 10 posto, pa se ta vrućina relativno lako podnosi…
2. Klasična “suha” sauna
Zagrijava se pomoću peći s vrelim granitnim kamenjima preko kojega se može preliti voda da bi se stvorio vlažni val pare. Preporučuje se boraviti u njoj od 8-15 minuta, ne više od toga.
3. Blaža vrtsa “suhe” saune
Laconium sauna s temperaturom oko 40 stupnjeva Celzijevih. Lakše se podnosi i polusuha biosauna koju nazivaju biljnom jer je voda kojim se polijeva vrelo kamenje obogaćena aromatičnim esencijalnim uljima ili se vodom preljeva osušeno bilje.
4. Infracrvena sauna
Namijenja je onima koji ne podnose veliku toplinu. U njoj se, na temperaturi od 40 do 50 stupnjeva Celijevih dubinski i ravnomjerno zagrijava tijelo blagim infracrvenim zrakama.
5. Parna kupelj
U parnim kupeljima temperatura je znatno niža nego u klasičnoj sauni, od 35 do 55 stupnjeva Celzijevih, ali je vlažnost zraka visoka, stopostotna. Para blagotvorno djeluje na kožu te dišne putove. Od kupelji su najpoznatije turska i rimska, a u bilo kojoj parnoj kupelji možete provesti do 20 minuta.
Zlatna pravila ponašanja u sauni:
- Prije ulaska u saunu je obavezno tuširanje
- U saunu dolazite bez šminke
- Ne ulazite punog želuca, izbjegavjate alkohol i kavu
- Zagrijavajte se postupno
- Nakon izlaska iz saune obavezno je rashlađivanje
- Pola sata nakon saune se odmarajte
- Naknadno je potrebno popiti barem litru negazirane vode ili prirodnog soka
- Ako vam nije ugodno u sauni, ne zadržavajte se u njoj
I.V.
Foto: Shutterstock