Baš kao i u pubertetu, i tijekom menopauze, prepušteni smo na milost i nemilost hormonskih promjena. Evo nekoliko savjeta kako u tom periodu brinuti o koži i kosi.
Menopauza se manifestira kao pad estrogena, ‘ženskog’ hormona koji na mnogo načina utječe na žene, fizički i psihički. U isto vrijeme, androgeni, muški spolni hormoni kao što je testosteron, bivaju ‘demaskirani’ padajućim estrogenom. Evo nekoliko savjeta kako brinuti o ljepoti u menopauzi.
Kada se pojavi suha koža
Tijekom menopauze dolazi do značajnog gubitka hijaluronske kiseline, važnog dijela hidratacije kože – čestice zadržavaju vodu do 1000 puta veću od vlastite težine. Također gubimo neke od masti u našoj koži koje zatvaraju kožnu barijeru, poput ceramida. Oni djeluju kao cement koji okružuje “cigle” kožne barijere. Kako gubimo te masnoće, koža postaje suša i smanjuje se njezina sposobnost zadržavanja vode, objašnjava dermatologinja, dr. Justine Hextall.
Kako biste se suprotstavili ovom dvostrukom udaru dehidracije, nanosite proizvode koji sadrže hijaluronsku kiselinu na blago vlažnu kožu kako biste pojačali njihov hidratantni učinak, a zatim sloj bogate kreme za podršku kožne barijere.
![](https://ordinacija.vecernji.hr/wp-content/uploads/2021/02/1c24e91c2f9a4aef020f1b056861c844-720x480.jpg)
Osip poput onog kod tinejdžera
Uzrok akni u menopauzi je višestruk, a hormonska neravnoteža je glavni krivac. Razine estrogena padaju dok razine androgena ostaju iste, uzrokujući relativnu neravnotežu, objašnjava dr. Hextall.
Povežite to sa stresom i nedostatkom sna – nesanica je česta u menopauzi – okidača ne manjka.
Neke žene razviju akne, koje se pogoršavaju kozmetičkim proizvodima na bazi ulja. Ako sredstva za čišćenje salicilnom kiselinom ne pomognu, moglo bi biti korisno posjetiti dermatologa radi razmatranja hormonske terapije, kaže dr. Zainab Laftah, dermatologinja i glasnogovornica British Skin Foundation.
![](https://ordinacija.vecernji.hr/wp-content/uploads/2024/01/shutterstock_1283095786-720x480.jpg)
Pojava finih linija i bora
Bore su do sada bile glavni fokus brendova protiv starenja, no jeste li znali da je njihova pojava izravno povezana s padom estrogena?
Istraživanja pokazuju da se do 30% kolagena može izgubiti u vrijeme menopauze. I dok u ranim fazama to jednostavno može značiti vidljivije bore, u konačnici može dovesti do opuštenosti jer se masnoća na licu počne pomicati prema dolje, kaže dr. Hextall.
Za poticanje novog kolagena dr. Hextall preporučuje različite tretmane.
IPL (intenzivno pulsirajuće svjetlo) je dobro za liječenje vena i sunčanih pjega, kao i za stimulaciju novog kolagena, dok se mikroiglice mogu kombinirati s hijaluronskom kiselinom i vitaminom C za posvjetljivanje i hidrataciju. Što se tiče topikala, retinoidi (vitamin A) opcija su za poticanje proizvodnje novog kolagena i poboljšanje izgleda bora, savjetuje dr. Laftah.
![](https://ordinacija.vecernji.hr/wp-content/uploads/2015/09/e085f5d3d90eb9ff2bbaba37cb633327-720x480.jpg)
Zaštitite se da ne izgorite
Kako kožna barijera u menopauzi slabi, slabi i prirodna sposobnost kože da se zaštiti.
Koristite SPF s visokim faktorom koji štiti od UVB i UVA, savjetuje dr. Hextall.
A gdje postoji oštećenje od sunca, slijede i problemi s pigmentacijom. Kombinacija hormonalnih promjena i kumulativnog oštećenja od sunca može uzrokovati povećanu pigmentaciju kože, poznatu kao melazma.
Kako biste spriječili oštećenje UV zračenjem, kombinirajte kremu za sunčanje širokog spektra s formulama koje sadrže vitamin C. Pomaže u zaštiti od daljnjih oštećenja, dok suzbija enzime koji olakšavaju proizvodnju melanina, kaže dr. Hextall.
Valovi vrućine u licu
Kao sinonim za menopauzu, valovi vrućine predstavljaju širu priču o osjetljivosti.
Kako se hormoni mijenjaju, pH kože se mijenja. Promjena prirodno kisele barijere ostavlja kožu sušom, s povećanim gubitkom vode. Možda ćete primijetiti da je osjetljivija i da se pojavljuju niti vene. Menopauza je također uobičajeno vrijeme za rosaceu, kaže dr. Hextall.
Što se tiče valova vrućine, oni mogu započeti tijekom perimenopauze.
Znanstvenici vjeruju da je ovaj vaskularni pomak posljedica promjena u aktivnosti neurotransmitera koje nisu u potpunosti shvaćene, a koje se javljaju kao odgovor na nestalne hormone.
Njega kose u menopauzi
Kosa je, baš kao i koža, također prepuštena na milost i nemilost menopauze.
![](https://ordinacija.vecernji.hr/wp-content/uploads/2021/09/14f6cae3c1dcb9338791975dac5e4575-720x480.jpg)
U srednjim 40-ima iscrpljeni smo i pod stresom zbog svakodnevnog života, a to može utjecati na našu kosu. Kosa se može činiti manje podatnom za rukovanje, često zbog toplije glave i pojačanog znojenja što može uzrokovati masno ili znojno vlasište, a oboje dovodi do lomljenja korijena, objašnjava trihologinja Cheryl Mackie.
Što je iza toga?
Estrogeni pomažu održati pramenove u fazi rasta, a njegovo opadanje jedan je od razloga zašto mnoge žene doživljavaju difuzno ispadanje u ranim fazama menopauze, objašnjava trihologinja Anabel Kingsley.
I Mackie i Kingsley slažu se da su pravi stručni savjeti, dobra prehrana i upravljanje stresom ključni.
H. A.