Ključ zdrave kose je zdravo vlasište. Kako bi izgledalo zdravo i blistavo, vlasište zahtijeva sve iste korake u rutini njege kao i vaša koža. To su redom čišćenje, hidratacija i povremeni piling. Poput pilinga kože koji uklanja svu prljavštinu, masnoću i ostatke koji narušavaju izgled vašeg tena, piling vlasišta djeluje na isti način.
Piling vlasišta je popularna tema u industriji ljepote. Treba uzeti u obzir mnogo toga, kao što je tip kose, problemi s vlasištem (poput suhoće, prhuti ili akni) te vrstu proizvoda. Stručnjakinje za to pitanje otkrivaju kako napraviti piling vlasišta i koje su njegove prednosti.
Osnove pilinga vlasišta
Gretchen Friese, certificirana trihologinja, kaže da je piling vlasišta proces čišćenja vlasišta kako bi se odstranila suha koža koja se ljušti te naslage proizvoda i ostataka.
Možete napraviti fizički piling vlasišta pomoću masažera za vlasište ili pilinga s granuloma. Tako ćete ukloniti mrtve površinske stanice kože koje doprinose osjećaju svrbeža, zatezanja i prekomjernom lučenju masnoće.
Alternativno, možete koristiti kemijski piling formuliran s aktivnim sastojcima, poput glikolne ili salicilne kiseline, kako biste uklonili svu prljavštinu, mrtve stanice s površine kože ili ostatke.
Prednosti
Čišćenjem svega što bi moglo začepiti ili blokirati folikule, piling vlasišta pomaže u stvaranju zdravog okruženja za rast kose. Također pomaže u uklanjanju nakupina uzrokovanih proizvodima i pomaže kod problema s masnoćom, suhoćom ili ljuskanjem vlasišta, objašnjava Friese.
Piling vlasišta također masira to područje. To ne samo da je odličan osjećaj, već također pomaže opustiti zategnute mišiće, oslobađanju stresa i potiče zdrav rast kose, dodaje certificirana trihologinja Penny James.
Pravilna tehnika pilinga
Prvi korak u pilingu vlasišta je odabir metode.
Fizički piling će zahtijevati akciju trljanja i lako ga je učiniti pod tušem. Nakon šamponiranja ravnomjerno nanesite piling za vlasište po cijeloj glavi i nježno ga umasirajte prije ispiranja i naknadnog nanošenja regeneratora, savjetuje Friese.
Također možete koristiti alat, poput mokre četke. Pritom proizvod nanesite na tjeme i alatom umasirate formulu u glavu.
To je sjajan način za raspodjelu proizvoda po cijelom području i pružanje predivne masaže vašem tjemenu, kaže James.
Nakon što isperete formulu, nanesite regenerator.
Kemijski pilinzi djeluju malo drukčije. Nakon što ih nanesete na cijelo vlasište, trebaju odstajati pet do deset minuta prije nego što ih isperete šamponom i regeneratorom. Ako imate više vremena, isprobajte ovu metodu da vidite djeluje li bolje na vas i vaše vlasište.
Koliko često trebate raditi piling?
Prema Friese, to ovisi o osobi, ali dobro pravilo je da počnete jednom tjedno i povećate na dva puta tjedno ako imate problema s masnoćom, suhoćom, peruti ili ljuskicama. Dva puta tjedno je poželjno I ako koristite puno proizvoda za kosu ili se znojite u teretani.
Ipak, pazite da ne napravite pretjerani piling vlasišta jer to može uzrokovati iritaciju, svrbež ili pogoršati već postojeća stanja vlasišta.
Prirodni pilinzi koje možete napraviti kod kuće
Piling od smeđeg šećera i zobenih pahuljica
Da biste napravili piling od smeđeg šećera i zobenih pahuljica, pomiješajte:
- 2 žlice smeđeg šećera
- 2 žlice sitno mljevenih zobenih pahuljica
- 2 žlice regeneratora za kosu po izboru
Kombinacija šećera i zobenih pahuljica stvara fizički piling koji će pomoći u uklanjanju mrtvih stanica kože. Nakon što ste šamponirali, smjesu nanesite na mokru kosu. Nježnim, kružnim pokretima dođite do vlasišta i temeljito isperite kada je gotovo.
Aspirinski piling
Da biste napravili aspirinski piling, pomiješajte:
- 6 do 8 aspirina
- 4 žlice tople vode
Aspirin sadrži salicilnu kiselinu, kemijski eksfolijant. Stvari možete poboljšati ako četkicom za zube nanesete smjesu na vlasište. Lagano ribanje pomoći će fizički ukloniti mrtve stanice kože. Temeljito isperite kada ste gotovi i nastavite sa svojim omiljenim regeneratorom.
H. A.