Koje tretmane napraviti prije odlaska na more, a koje svakako preskočiti? - Ordinacija.hr
Ljepota

Ljepota

Koje tretmane napraviti prije odlaska na more, a koje svakako preskočiti?

Njega prije, za vrijeme i nakon izlaganja sunčanim zrakama ključna je za zdravlje i ljepotu kože, ali se i razlikuje.

Kako bi koža uvijek blistala, potrebno je u njegu ulagati cijele godine, a ako vam je plan bio uskočiti u prvi kozmetički ili frizerski salon nekoliko dana prije putovanja na more, neke stvari morate znati, upozoravaju stručnjaci. Treba li kosu bojiti? Treba li se napraviti jak pilling lica da bi boja nakon sunčanja ostala dugo postojana? Smiju li se koristiti kiseline za njegu lica? Naše sugovornice se slažu da su to najčešća pitanja koja klijenti postavljaju, a kako više ne biste lutali bespućima interneta u potrazi za najboljim savjetima, donosimo ih mi.

Suho četkanje – drevna metoda koja obećava zdravu i blistavu kožu

Regeneratori i šeširi

Prije svega je bitno prije ljetovanja, kako bismo uživali u svim čarima koje ono nudi, pobrinuti se na vrijeme za zaštitu kože, kose i lica. Mikrodermoabrazija, mezoterapija, kemijski pilinzi… Sve su to tretmani koje ste mogli obaviti tijekom zime i proljeća, ali što sad kad je sunce jako i kada koža ne reagira tako dobro na neke tretmane i proizvode?

Tijekom ljeta treba izbjegavati sve preparate s alfa i beta hidroksikiselinama te retinoide. Zbog velike osjetljivosti na sunce nastaju brojne nuspojave, a među njima hiperpigmentacije kojih se teško riješiti. Također, hormonski suplementi u kombinaciji sa suncem nisu baš najsretniji, a tome u prilog ide i trudnoća kada ni najveći šeširi i naočale veličine tanjura ne mogu spriječiti tamnosmeđe mrlje na čelu, obrazima i iznad usana. Ako ne možete izbjeći neke od tih preparata, koristite zaštitne faktore s UVA i UVB filtrima i izbjegavajte sunce od 11 do 17 sati, savjetuje dr. med. Nevia Delalle, specijalistica dermatologije i venerologije.

Ističe da antioksidanse, vitamine C i E, selen, cink, beta-karoten, melatonin i druge proizvode možete nanositi prije zaštitnog faktora, a osnovna im je uloga uklanjanje slobodnih radikala. Antioksidansima održavamo vlažnost kože, stimuliramo stvaranje novih stanica, a neki od njih imaju efekt izbjeljivanja, poboljšavaju cirkulaciju i potiču kolagenu produkciju. Vitamin C peterostruko povećava sintezu kolagena, poboljšava elastičnost kože, izbjeljuje je i ublažava bore. Vitamin E djeluje kao zaštita od UV zraka, ubrzava procese cijeljenja, a sinergistički djeluje s vitaminom C, koenzimom Q10 i selenom. Melatonin, poznat i kao hormon mraka i sna, primijenjen na kožu nakon izlaganja suncu smanjuje crvenilo i štiti od UV zračenja, a ima i antioksidativno djelovanje, obnavlja DNK, stimulira produkciju kolagena i elastina te uklanja hiperpigmentacije. Primjenjuje se samostalno ili u kombinaciji s vitaminima C i A.

Oksidativni stres dovodi do oštećenja te smrti stanica i tkiva, izaziva depolimerizaciju hijaluronske kiseline i oksidaciju kolagena u koži te potiče fotosenzitivnost i prerano starenje. Ipak, nije sve ni tako loše jer nakon kupanja u moru i nanošenja nekog od tih preparata napravit ćete blagi mehanički piling kože zahvaljujući osušenoj soli na licu, a nakon kratkog izlaganja suncu boja će biti ujednačena, pojašnjava liječnica.

Napominje i kako je važno zapamtiti da na proces starenja utječu i vanjski čimbenici, tzv. fotostarenje. Pojačanim i svakodnevnim izlaganjem suncu potaknut ćemo pad broja elastičnih i kolagenih vlakana, a crte lica postat će izražajnije uz sve dublje bore. Kao obrana melanocita od sunca javit će se solarne pjege.

Anita Mioč, vlasnica poznatog zagrebačkog frizerskog salona Kuća četki by Anita, ističe kako je jedna od najvećih dilema njezinih klijentica u ljetnom razdoblju upravo pitanje treba li bojiti kosu.

Mi svakako kažemo da, ali uz pojačanu i adekvatnu njegu te uz poštedno bojenje. Pod time mislimo na kamuflaže izrasta, parcijalne pramenove, polupermanentne boje, odnosno preljeve, sve ono što vaš frizer smatra odgovarajućim prema tipu kose. Smatram da ako pazite na kosu i vlasište tijekom godine ona odlično podnosi nekoliko tjedana izloženosti suncu, kloru i morskoj vodi, kaže stručnjakinja za kosu.

Navodi i da na plaži uvijek morate imati kremu, ulje, mlijeko za kosu s UV zaštitom te da kad god možete kosu isperite slatkom vodom i ponovno nanesite odgovarajuću zaštitu.

Na kraju dana režim odgovarajuće njege je šamponiranje, zatim maske ili regeneratori. Osobno, biram “leave in” maske/regeneratore radi sporijeg otpuštanja tijekom hidratacije. I svakako ne zaboravite šešire ili marame kao dodatnu zaštitu, ističe Anita Mioč.

Za bolje upijanje

I kozmetičarka Natalija Karoglan, vlasnica salona Golden Touch, ima nekoliko savjeta za sve svoje klijentice, a i one koji se spremaju na posljednji kozmetički tretman prije odlaska na more. Ističe kako se prije izlaganja suncu ne bi trebala raditi mikrodermoabrazija jer se pri samom postupku uklanja površinski sloj kože i ostaje ona mlada, iznimno osjetljiva. Kada se pak ona izlaže suncu, može doći do lakših opeklina i nastanka omraženih pigmentacijskih mrlja na koži. Za takve je tretmane poželjnije pričekati jesen, a isto vrijedi i za tretmane kiselinama.

Nije poželjno raditi lasersko uklanjanje dlačica u tom razdoblju. Ako se ipak radi, potrebno je nekoliko dana izbjegavati sunce, a obvezno je nanošenje zaštitnog faktora, kako na lice tako i na cijelo tijelo, kaže Natalija Karoglan.

Pitate li se što onda smijete prije odlaska na more, navodi da je poželjno napraviti lagani piling lica kako bi se skinule odumrle stanice s kože i kako bi se sama zaštita (SPF) bolje upila u kožu. Lice je poželjno hidrirati laganim prozračnim kremama. 

Recepti Mary Novosel: Kreme i ulje za sunčanje prema isprobanim formulama naših baka

Foto: Shutterstock

Ordinacija preporučuje

card-icon

Zdravstveni adresar

S lakoćom pronađite ordinaciju, ljekarnu, polikliniku i drugo.

card-icon

Baza bolesti

Nešto vas boli ili smeta? Prije odlaska liječniku možete se informirati ovdje.

Možda će vas zanimati i ovo