Svaki tip kože zahtjeva drugačiji pristup njezi. Donosimo važne savjete uz koje će vaš ten zablistati punim sjajem!
Osjetljiva i suha koža
Suha koža je tanka, suženih pora i nježna. Nakon pranja lica normalnim sapunom napeta je i sklona perutanju. Osjetljiva koža je sličnih karakteristika. No, ona spontano reagira i na vanjske i unutrašnje utjecaje, kao što su vrućina, hladnoća i stres. Javlja se svrbež, crvene mrlje ili pristići. Kod ovog tipa kože česta je sklonost alergijama.
- Dodatno vlaženje je nužno. Koliko god to čudno zvučalo, pri umivanju budite štedljivi s vodom, jer ona i isušuje kožu. Radije koristite mlijeko za čišćenje, a ostatak uklonite komadićem vate. Nakon toga nježno tapkanjem nanesite bezalkoholni tonik.
- Pažljivo s pilingom. Dovoljan je jedan tjedno. No, pri tome zaboravite rukavice za pranje i spužvice. Povremeno si priuštite masažu lica uljem lavande ili kamilice.
Masna koža
Masna je koža obično loše prokrvljena i ima proširene pore. Sklona je nakupljanju nečistoće i ubrzo nakon čišćenja dobije masni sjaj. Ali, ovaj tip kože ima i dobru stranu: bore nastaju osjetno kasnije nego kod drugih tipova.
- Gel ili ulje za čišćenje. Gelovi gotovo da uopće ne sadrže masnoću. Zapjene se u dodiru s vodom, a idealni su za čišćenje masažom. Možete koristiti i ulja za čišćenje, koja normaliziraju izlučivanje loja, tako što se spajaju s uljem kože uklanjajući ga.
- Temeljito toniziranje. Upotrebom tonika koji sadrži alkohol uklonit ćete suvišnu masnoću i ostatke nečistoće.
- Praktično. Flastere protiv prištića možete uvijek koristiti, a posebno se preporučuje noću. Nalijepite flaster na pojedini prištić.
Normalna i mješovita
Normalna koža smatra se idealnim tipom, a njezina je njega relativno lagana. Najveća opasnost leži u tome da je zapostavite. Kod mješovite kože obrazi su kao i kod normalnog tipa, no čelo, nos i brada imaju karakteristike masne kože. Ova takozvana T-zona se sjaji i sklona je nakupljanju nečistoće.
- Čišćenje i toniziranje. Mnogi su kozmetički proizvodi prikladni za njegu normalne i mješovite kože. Na vama je da se odlučite između blagog gela za čišćenje, sapuna za lice ili losiona za čišćenje. No, pripazite: trebali biste izbjegavati preparate koji sadrže parfem, a nakon čišćenja ne zaboravite osvježiti lice bezalkoholnim tonikom.
- T-zona. Nemojte koristiti različite proizvode za njegu masnih i suhih dijelova lica. Ipak, posebno za T-zonu: matirajući rupčići za čišćenje uklanjaju masni sjaj kože, koji nastaje tijekom dana.
- Piling. Dovoljno je raditi ga jednom tjedno. On dubinski djeluje i sprečava nakupljanje nečistoće.
Zrela
Izlučivanje lojnih žlijezda polako se smanjuje kod zrele kože, odnosno stvara se manje ulja, koja imaju funkciju zaštite kože. Stanice gube vlažnost, koža postaje suha i bez sjaja. Zato treba posebnu njegu. Jako trljanje je zabranjeno isto kao vruća ili hladna voda.
- Mlijeko za čišćenje. Postupak čišćenja počnite hranjivim mlijekom, koje ne isušuje kožu. Mlijeko za čišćenje nanesite i na vrat i dekolte.
- Tonik. Nakon čišćenja trebali biste nanijeti bezalkoholni tonik. Njime ćete ukloniti sve ostatke mlijeka za čišćenje, a on istodobno i tonizira i osvježava. Kreme u čijem se sastavu nalaze voćne kiseline ili vitamin C, osim što nježno uklanjaju odumrle stanice, koži daju i vlažnost.
- Ružina voda, želite li razmaziti svoju kožu: nakon čišćenja povremeno umjesto tonika nježno nanesite ružinu vodu uz pomoć komadića vate. Koža će djelovati mlađe, a istovremeno biti nježna i podatna.
K. R.