Što je poželjno, a što nikako ne smijete raditi koži lica? 5 ključnih savjeta dermatologa - Ordinacija.hr
Ljepota

Ljepota

Što je poželjno, a što nikako ne smijete raditi koži lica? 5 ključnih savjeta dermatologa

Koža lica kao da je organ za sebe! Mogli bismo reći da vodi svoj odvojeni život – svako jutro pokazuje nam kakva nam je bila noć, što našem organizmu nedostaje, a čega je imalo previše, kako se osjećamo – umorno ili sretno, iscrpljeno ili puni energije.

Ovaj dio tijela zahtijeva (čak i inzistira) posebnu njegu, skupe kreme, serume i mazalice na kojima se nerijetko ne štedi, a svaka neobična pojava na ovom dijelu kože znači „guglanje“ simptoma, uspoređivanje, a ponekad i trčanje dermatologu, što je, na kraju krajeva, možda i najbolja odluka. Gotovo se teško odlučiti u koje doba godine je teže održavati i njegovati ovaj osjetljivi i svima vidljivi (unatoč maskama!) dio tijela, no postoje problemi koje ste možda detektirali i koji vas muče i ljeti i zimi, ali ne znate kako si pomoći. Zato smo na jednom mjestu skupili nekoliko ključnih dermatoloških savjeta koji se tiču isključivo kože lica i koji će vam pomoći da ovaj skoro pa najosjetljiviji dio sebe dovedete u red, uljepšate, učinite zdravijim, nježnijim, privlačnijim…

1. Suha koža

Jedan od najvećih kožnih problema s kojima se susrećemo zimi je suha koža, a dr. sc. Ivana Nola, spec. dermatovenerologije, savjetuje kako si pomoći kad je najteže:

„U zimskim mjesecima, kada vrijeme postane hladno, a razina vlage u prostorima padne, održavanje hidratizirane kože može postati još teže. Uz posebnu brigu o održavanju vlažnosti kože, možete izbjeći pojavu ispucalosti, svrbeža i pucanja kože. Uobičajeni uzroci suhe kože uključuju centralno grijanje, suhi zrak, svakodnevna tuširanja sapunima i šamponima uz vodu obogaćenom klorom. Sve to utječe vrlo nepovoljno na kožu i dovodi do pojave peckanja, jakog svrbeža kože, zatezanja, manjeg ili jačeg ljuskanja na površini, uz razvoj crvenila i grubosti kože. Sve ove vidljive promjene, uz svrbež i iritaciju, nastaju nakon oštećenja zaštitnog hidrolipidnog sloja kože tijela i lica. Stoga, osnovna njega je usmjerena na održavanje i popravak oštećenog hidrolipidnog sloja. Terapija je usmjerena u prvoj fazi na liječenje, a kasnije na terapiju održavanja. Izbor proizvoda namijenjenih za njegu kože koja nema problema je lagan. No, problem u izboru preparata za njegu kože javlja se kod osoba s bolesnom kožom ili kod kože s određenom vrstom problema. Stoga, savjetuju se pregledi kod dermatologa, koji će na temelju anamneze i kliničke slike savjetovati koju vrstu preparata valja koristi kod njege osjetljivih i zahtjevnih koža. Često preparati iz grupe kozmetičkih proizvoda nisu dovoljni, stoga dermatolozi savjetuju primjenu preparata iz grupe dermatološke kozmetike koji imaju niz aktivnih sastojaka koji regeneriraju zaštitu hidrolipidnog sloja kože. Preparati iz grupe dermokozmetičkih proizvoda često sadrže pantotensku kiselinu i visoko vrijedne masnoće, koje sprečavaju naknadni gubitak vlage iz kože. Poticanje regeneracije stanica može se postići obavljanjem dermatološkog peelinga, biorevitalizacijom i terapijom matičnim stanicama. Tijekom zime, potrebno je piti dovoljno vode, jesti svježe voće i povrće, kako bi se kože „nahranila“ vitaminima iznutra, a vrlo često je potrebno tijekom zime provesti i kuru vitaminskim tabletama, koje sadrže veće količine A, C, E vitamina, uz dodatak potrebnih količina bakra i cinka.“

2. Podočnjaci

Podočnjaci se često pojavljuju nasljedno, kod osoba tamnog tipa kože i kod nekih bolesti. Postaju izraženiji s godinama jer koža vjeđa postaje tanja, prozirnija za male krvne žile smještene neposredno ispod površine.

„Brojni čimbenici i njihove kombinacije mogu utjecati na nastanak podočnjaka: nasljedna sklonost, tamniji fototip kože, alergijske bolesti kože, upalne bolesti sinusa, starenje, umor, iscrpljenost, trljanje i iritacija tog područja. Podočnjaci mogu biti posljedica nakupljanja pigmenta melanina, što je najčešće genetski uvjetovano, ali i posljedica različitih alergija i upala koje ostavljaju tamniju obojenost kože. Također, podočnjaci mogu biti posljedica naglašenog vaskularnog crteža kože (proširenih venula i kapilara) koji prosijava kroz tanku kožu. Kako starimo, podočnjacima se često pridružuje i “upalost” koja nastaje zbog gubitka volumena masnog tkiva i kosti orbite. Mršavljenje, osobito većeg broja kilograma u kratkom vremenu, također može produbiti “upalost” orbita, kao fizička i mentalna iscrpljenost (stres)”, objašnjava dr. sc. Jelena Meštrović Štefekov, dr. med., spec. dermatovenerolog te savjetuje:

“Ako su podočnjaci posljedica pojačane pigmentacije, dobre rezultate daju kreme s retinoičnom kiselinom i tzv. izbjeljujućim kiselinama, blagi pilinzi, IPL (naravno prilagođeni tankoj koži područja ispod očiju). U slučaju pojačanog vaskularnog crteža, kreme s kofeinom i neotensilom, te laserski tretmani. Kod upalih podočnjaka dobre rezultate mogu imati dermalni fileri, a kod viška masnog tkiva pomaže samo njegovo uklanjanje (blefaroplastika)”.

3. Bore oko očiju

„Bore oko očiju je u ranom stadiju moguće korigirati primjenom preparata koji sadrže retinoičnu kiselinu, C, E i K vitamin, hijaluronsku kiselinu. Vrlo je važno adekvatno štititi ovu regiju od sunca (kreme sa zaštitnim faktorom+kvalitetne sunčane naočale). Pilinzi s trikloroctenom kiselinom, tretmani dermarollerom ili radiofrekvencijom predstavljaju vrlo učinkovite nekirurške anti-age metode. Njegujte kožu vjeđa ujutro hidratantnim preparatima koji sadrže vitamin C, K i E, niacinamid, koenzim Q10, hidroksi kiseline, ekstrakt zelenog čaja, a navečer preparatom koji sadrži retinoičnu kiselinu (vitamin A). Retinoična kiselina najučinkovitiji je anti-age sastojak koji dokazano ima sposobnost “vraćanja biološkog sata unatrag” jer dovodi do zadebljanja epidermisa, poboljšava cirkulaciju i povećava količinu kolagena i elastičnih vlakana. Za skidanje make-upa koristite micelarne otopine za vjeđe“, savjetuje Ivana Manola, dr. med. spec. dermatologije i venerologije.

Savjeti dermatologa: 10 jednostavnih načina kako izgledati 10 godina mlađe

4. Rijetke trepavice

„Tijekom godina dolazi i do prorjeđenja trepavica, što posebice smeta osobama koje su u mladosti imale naglašene, guste i dugačke trepavice. Kako bi se zaustavilo ispadanje trepavica, potrebno je brižno, adekvatnim preparatima skidati make up, koristiti maskare koje ne izazivaju alergijske reakcije i njegovati trepavice preparatima koji sadrže ramnozu, ceramide, vitamin E, pantenol. Kako bi se postigao oporavak trepavica, ne preporučuje ih se mehanički traumatizirati (uvijanje, ugradnja umjetnih trepavica). U sastojcima seruma za poticanje rasta trepavica treba biti oprezan kod  dugotrajne primjene isopropyl cloprostenate jer se smatra da je taj sastojak identičan prostaglandinu koji se nalazi u kapljicama za liječenje glaukoma i nije pogodan za dugotrajnu primjenu bez liječničkog nadzora“, objašnjava doktorica Manola.

5. Akne bez obzira na dob

Akne su kronična bolest i u pravilu se javljaju u pubertetskoj dobi, no mogu biti dugotrajan estetski i psihološki problem i kod starijih, a evo što o aknama kaže dr. sc. Ivana Nola, spec. dermatovenerologije:

„Liječenje zahtijeva odlazak dermatologu koji će odrediti dobru terapiju koju je važno započeti u što ranijoj fazi. Način liječenja određuje se individualno. Kod nekih osoba rezultati su brzi i trajni, dok je u drugim slučajevima potrebno provesti višegodišnje tretmane liječenja i održavanja. Uzrok akni u najvećem broju slučajeva može se utvrditi sa stopostotnom sigurnošću. No obradu je neophodno učiniti kako bi se otkrio eventualni uzrok, osobito ako su akne praćene povećanom tjelesnom težinom i pojačanom dlakavošću. Presudni čimbenici su hormonska aktivnost (ulazak u pubertet), stres koji pokreće povećano lučenje hormona nadbubrežnih žlijezda, genetska predispozicija i uzimanje nekih lijekova. U liječenju akni potrebno je prije svega usporiti produkciju loja, pravilno očistiti pore, zaustaviti rast bakterija antiseptičkim ili antibiotskim pripravcima, uspostaviti ravnotežu fiziološke flore na površini kože, spriječiti razvoj novih akni i nastajanje ožiljaka ili postojeće učiniti manje vidljivima. Preporučuje se primjena lokalnih preparata – retinoida u obliku krema, gela i losiona u kombinaciji s dermatološkim tretmanima koji su odlični saveznici u borbi protiv akni, ali i smanjenju vidljivosti ožiljaka. Liječenje akni obično traje više mjeseci, a uključuje čitav niz lokalnih preparata koji se često kombiniraju s lijekovima i dermatološkim tretmanima. Naime, zabluda je da se srednje teški i teški oblici akni mogu izliječiti samo lokalnim pripravcima kao što su losioni, kreme ili gelovi. Ova vrsta pripravaka može biti djelotvorna samo kod blagih oblika akni. Ovisno o uzrocima akni, vrlo često potrebno je provoditi i tretmane održavanja, jednom mjesečno ili jednom u 4 do 6 tjedana.“

Mandelična, salicilna ili glikolna kiselina – nije svaka za svaki tip kože, birajte pametno

Foto: Shutterstock

Ordinacija preporučuje

card-icon

Zdravstveni adresar

S lakoćom pronađite ordinaciju, ljekarnu, polikliniku i drugo.

card-icon

Baza bolesti

Nešto vas boli ili smeta? Prije odlaska liječniku možete se informirati ovdje.

Možda će vas zanimati i ovo