Ljepota

Ljepota

Suhi zrak i grijanje isušuju kožu – evo kako si pomoći u 7 koraka

Shutterstock

Hladni mjeseci i suha te osjetljiva koža nikako se ne vole, a to najbolje znaju oni koji probleme suhe kože i osjete: ljuštenje, zatezanje, iritacije, svrbež…

“Osim ovih znakova, tu je i pojava otočića suhe, zadebljane, crvene, ljuskave kože – ekcema. Osjeća se gubitak napetosti i punoće kože uz pojavu naboranosti. Na dodir suha koža može biti gruba. Suhoća kože najranije se primijeti na prednjim stranama potkoljenica, na vanjskim stranama nadlaktica i na trupu u pojasnoj regiji, upozorava dr. med. Ivana Manola, specijalist dermatologije i venerologije.”

Napominje kako se suha koža može javiti u svim dobnim skupinama; u sklopu drugih kožnih bolesti ili izolirano.

Jeste li znali da stres utječe i na izgled kože? Evo kako

Nerijetko se u osoba koje u većem dijelu godine imaju normalnu kožu, opaža u zimskim mjesecima pojava suhe kože. Zbog utjecaja okolišnih čimbenika, ponajprije hladnog vremena i vjetra, suhog zraka kao posljedice centralnog grijanja i učestalog tuširanja vrućom vodom, dolazi do isušivanja kože, ističe dermatologinja.

Ovlaživači zraka u prostoru, pravilna njega, ali i adekvatna prehrana mogu i te kako pomoći. Što sve možete sami napraviti za suhu kožu zimi?   

1. Kupanje i njega kože

Vruća voda isušuje kožu. Za umivanje, tuširanje, kupanje i pranje ruku preporučuje se koristiti uvijek toplu vodu. Kod kupanja u kadi preporučuje se korištenje uljnih kupki. Za one koji se tuširaju preporučuje se koristiti krem-sapune i sindete koji sadrže ureu, pantenol, glicerin, petrolatum.

Vrlo je važno odmah nakon kupanja u poluvlažnu kožu kružno utrljati emolijent. Emolijent je sredstvo koje je mekano i lako se upija u kožu. Nanosi se odmah nakon kupanja (tuširanja) na kožu koja je djelomično suha. Kako bi se postigao najbolji učinak, preporučuje se kožu ne sušiti trljanjem ručnikom, već je nježno potupkati.

Preparati koji pomažu hidraciji suhe kože trebali bi sadržavati: glicerin, petrolatum, ureu, laktate, omega masne kiseline, pantenol. Kod svrbeža kože poželjno je da preparat sadrži polidokanol.

Bradavice u dječjoj dobi – kada i kako liječiti?

2. Ovlaživači zraka

Tijekom zimskih mjeseci, u sezoni centralnog grijanja, znatno se smanjuje postotak vlage u zraku (ispod 10 posto) što dovodi do isušivanja kože. Kako bi koža bila dovoljno hidrirana, potrebno je više od 30 posto vlage u zraku. Stoga se preporučuje ovlažiti zrak u prostorijama u kojim boravimo primjenom ovlaživača zraka ili postavljanjem vlažnih ručnika preko radijatora.

Retronihija – što je, kako nastaje i kako se liječi?

3. Njega lica

Djelovanjem hladnog zraka i vjetra s jedne strane i suhog zraka u grijanim prostorima s druge strane, koža lica postaje beživotna i suha. Zimska njega suhe kože lica temelji se na primjeni masnijih krema koje sadrže linolnu kiselinu, glicerol, ureu, laktate, omega masne kiseline.

4. Ne zaboravite na njegu usana

Usne zahtijevaju posebnu njegu jer nemaju lojne žlijezde koje izlučuju esencijalne masti. Ujedno, usne zadržavaju manje vlage. Djelovanjem vjetra i hladnog zraka dolazi do pojave ispucalih usana. Nesvjesna reakcija na ispucale usne najčešće je oblizivanje. Oblizivanjem usnice nećete ovlažiti;suprotno, dodatno ćete ih isušiti. U svakodnevnoj njezi ispucalih usana preporučuju se jednostavni balzami. Vazelin, shea maslac, pantenol, vitamin E – sastojci su koji jako dobro i učinkovito vlaže usne.

Termalne vode: obnavljaju kožu, hidratiziraju i sprječavaju prerano starenje

5. Ne zaboravite dodatno njegovati dlanove i tabane

Dlanovi i tabani mogu zimi postati izrazito suhi. Kako bi hidracija bila što bolja nakon utrljavanja kreme za njegu suhe kože, preporučuje se prije spavanja na ruke navući PVC rukavice, odnosno navući pamučne čarape za stopala. Prije izlaska van ne zaboravite na ruke navući zimske rukavice.

Kako svoju kožu njeguju dermatolozi?

6. Povećani unos vode i problem suhe kože

Velik broj ljudi vjeruje da će povećanim unosom vode ovlažiti kožu. Osobe koje inače unose malu količinu vode u organizam mogu očekivati značajnu hidraciju kože ako povećaju unos vode (8-9 čaša dnevno). No, osobe koji unose normalne količine vode ne mogu očekivati da će povećanim unosom spriječiti nastanak suhe kože zimi.

7. Liječenje “iznutra”

Prehrana bogata ribom, orašastim plodovima, voćem i žitaricama može «iznutra» pomoći u liječenju suhe kože.   

5 trikova Reese Witherspoon za mladolik izgled

Maja Posavec

Foto: Shutterstock 

Ordinacija preporučuje

card-icon

Zdravstveni adresar

S lakoćom pronađite ordinaciju, ljekarnu, polikliniku i drugo.

card-icon

Baza bolesti

Nešto vas boli ili smeta? Prije odlaska liječniku možete se informirati ovdje.

Možda će vas zanimati i ovo