Ljepota

Ljepota

Zašto je dobro kožu i kosu tretirati prirodnim pripravcima?

Shutterstock

Onkološke terapije često imaju negativan učinak na kožu pa će tako utjecati na njezino isušivanje, a posljedice koje se mogu javiti su svrbež, perutanje, pečenje, a u nekim slučajevima čak i jače iritacije i oštećenost kože.

No te neugodne nuspojave mogu se brzo kontrolirati pravilnom rutinom njege tijela koja se sastoji od nježnih, hidrirajućih, ali i hranjivih proizvoda bez konzervansa, boja i aditiva koji se doslovno mogu pojesti.

Zašto je dobro kožu i kosu tretirati prirodnim pripravcima?

Koža je medij i sve što nanesemo na nju ulazi putem sitnih kapilara u naš krvotok i tijelo. Dokazana je povezanost kancerogenih stanja (rak dojke ili jajnika) s dugotrajnim unošenjem agresivne kozmetike na kožu – poput jakih boja za kosu, bjelila za kožu ili pak sredstava za samotamnjenje te agresivnih sredstava protiv celulita i bora. Toplina ili hladnoća, vjetar, niska vlažnost i boravak u zatvorenom, ali i neki lijekovi ili medicinski tretmani uzrokuju suhoću i osjetljivost kože. Zato je potrebno njegovati kožu preparatima koji joj daju vlažnost ili je dodatno štite od oštećenja.

Savjeti za njegu kože i kose

1.Očistite kožu

Odstranjivanje odumrlih stanica kože prvi je korak protiv suhe kože. Što je čišća koža, dublje može prodrijeti krema, tonik i maska. Za odstranjivanje starih stanica kože najbolje je upotrijebiti prirodni piling, sapun s ljekovitim biljem na bazi lavande i ružmarina, prirodni tonik ili mlijeko s kamilicom za vrlo nježnu i osjetljivu kožu. Općenito, savjet je da koristite blaga sredstva za umivanje lica i tijela, kako biste izbjegli pucanje i perutanje kože.

2. Vlažite kožu

Kada očistite kožu i postane glatka i svježa, slijedi vlaženje. Industrijski proizvodi za ovlaživanje obično sprečavaju isparavanje vode iz vaše kože. Tipičan primjer za to je vazelin, koji štiti kožu od vanjskih podražaja, ali joj ne dopušta disanje. Za suhu kožu možete koristiti tonike na bazi bilja s osnovnim sastojcima kao što su mineralna ulja ili glicerin. Za koji god proizvod se odlučili, upotrebljavajte ga odmah nakon tuširanja utrljavajući ga nježno u kožu.

3. Pranje i kupanje

Dugotrajno kupanje i tuširanje može dodatno isušiti kožu jer joj se skida osnovni zaštitni masni sloj, a još je veća greška ako se tuširate ili kupate u jako vreloj vodi. Uljne kupke puno su bolji izbor jer zadržavaju potrebnu vlažnost kože. Nakon kupanja, lagano tapkajući obrišite kožu ručnikom kako bi izbjegli dodatne iritacije i tijelo namažite bogatim zimskim losionom.

Zašto se ne možete riješiti tih par dlaka s brade i zašto su drugačije od ostalih? Znamo odgovor!

4. Pijte puno tekućine

Pijte do dvije litre vode ili čaja dnevno, redovito uzimajte tekućinu i prije nego osjećate žeđ. Povećan unos tekućine nije rezerviran samo za ljetne mjesece. I zimi se preporučuje unos do 1,5 litre tekućine dnevno, kako vode tako i biljnih čajeva ili svježih sokova od povrća i voća koji hrane kožu i jačaju imunitet cijelog tijela. To je zasigurno najjeftiniji i najefikasniji način da tijelu pružite prijeko potrebnu hidrataciju. Znanstveno je dokazano da se koža izvana vlaži najviše 20%, ma kakav preparat imali, a iznutra 80 do 90%. No, s obzirom na to da je koža, u odnosu na tijelo periferija, organizam će prvo namiriti sve organe i tek na kraju dati vlažnost koži. Zato je za mladenački izgled potrebno piti puno više vode od prosjeka.

5. Hrana za zdravu kožu

Omega-3 masne kiseline čine kožu prirodno vlažnom. Premalo omega-3-masnih kiselina isušuje kožu, a uzrokuje i akne. Obogatite svoju prehranu ribom poput tune, srdele i skuše, uvrstite u prehranu puno maslinovog i sezamovog ulja te orašastih plodova i lanenog sjemena.

6. Vlažite prostoriju

Suhi zrak škodi koži te je preporučljivo paziti na vlažnost prostorije. Vlaga u prostoriji trebala bi biti između 40 i 50%. Na tržištu se može naći više vrsta ovlaživača prostorije, a poželjno je držati i biljke u prostoriji koje ujedno mogu energetski, ali i fizički pročistiti prostor. Ponekad je dobro u prostoriji gdje boravite imati i malu kućnu fontanu.

7. Čuvajte se sunca

Sunčeve zrake mogu oštetiti vašu kožu, bilo da se radi o ljetu ili zimi. Zato hladno vrijeme nije baš neki izgovor. Snijeg bolje reflektira sunce od vode čak 80%, dok pijesak odbija samo 20%. Za dnevnu zaštitu, pogotovo ako ste svijetle puti, poželjno je koristiti kreme sa zaštitnim faktorom (SPF) najmanje 15. Također koristite sunčane naočale, kapu i šal.

8. Zaštitite usne

Vremenski uvjeti nepovoljno djeluju i na usne, čineći ih ispucanima i suhima. Pospremite kvalitetan balzam za usne u torbicu kako biste više puta u danu nahranili usne, umjesto da ih oblizujete u pokušaju hidratacije. Maslinovo ulje i med odličan su odabir jednostavne maske za usne iz kućne radinosti.

Premda vlada uvriježeno mišljenje kako je nanošenje balzama sa zaštitnim faktorom rezervirano za ljeto, to, dakako, nije točno. Zimi je itekako potreban visoki zaštitni faktor, posebice ako često boravite u prirodi.

9. Njega ruku

Ruke su stalno izložene sredstvima za pranje te hladnoći i vjetru zbog čega zahtijevaju posebnu njegu. Masnija i hidratantna krema za ruke koja štiti od vanjskih utjecaja i preuranjenog starenja bit će pravi pogodak. Po potrebi, nanosite kremu i do nekoliko puta na dan, posebice prije spavanja.

10. Njega kose

Kosa ljeti izgleda sjajnije, svjetlije i zdravije jer više reflektira svjetlost, dok ćete se zimi morati sami pobrinuti za efekt sjaja.

Ako bojite kosu, moguće je da izgleda pomalo suho i da više opada nego inače. Upravo zato važno je koristiti maske i općenito puno više preparata da kosi vratite živost. Pametno je smanjiti upotrebu uvijača i pegli ako ne želite često skraćivati oštećene vrhove i presuhu kosu općenito. Pretjerano peglanje ili kovrčanje kose može, u ekstremnim slučajevima, dovesti do opadanja kose.

Najbolji savjet koji možete dobiti je da kosu držite što prirodnijom, odmorite se od bojenja i peglanja, osim ako ste ovisnik o njima.

Kvalitetu kose održavajte koristeći preparate koji odgovaraju vašem tipu kose, ali neka to budu šamponi i regeneratori za sjaj kose i intenzivne maske za kosu barem jednom tjedno. Ne zaboravite preparate za zaštitu kose prije peglanja ili kovrčanja.

Mary Novosel, aromaterapeutkinja, marys-sweets.hr

Foto: Shutterstock

Ordinacija preporučuje

card-icon

Zdravstveni adresar

S lakoćom pronađite ordinaciju, ljekarnu, polikliniku i drugo.

card-icon

Baza bolesti

Nešto vas boli ili smeta? Prije odlaska liječniku možete se informirati ovdje.

Možda će vas zanimati i ovo