Ljepota

Ljepota

Oprezno, prirodne metode izbjeljivanja zubi mogu imati i suprotan učinak!

Bez obzira odlučite li se za prirodnu metodu ili odaberete najskuplji zahvat u ordinaciji, svoj proces izbjeljivanja zubi trebali biste započeti čišćenjem i temeljitim pregledom kod stomatologa.  

Koliko će učinkovito biti prirodno izbjeljivanje zubi, individualno je jer ovisi o caklini i strukturi zuba.  

Ako imate bolest desni, izbjeljivanje neće učiniti vaše zube bjeljima, kaže Matthew Messina, glasnogovornik Američkog stomatološkog udruženja. 

Isto tako, prirodni spojevi ne mogu ispolirati tamnjenje zubi uzrokovano problemima kao što su fizička trauma ili uporaba tetraciklinskih antibiotika, poznato kao “unutarnje bojenje”. Međutim, ako imate vanjske mrlje ili površinsku promjenu boje uzrokovanu kavom, čajem, crnim vinom, možda ćete moći poboljšati ili zadržati svoj osmijeh. 

Ako pak razmišljate o korištenju prirodne metode izbjeljivanja zubi, trebali biste znati da postoji mnogo tvrdnji, ali nema mnogo dokumentiranih znanstvenih dokaza da su sigurne ili učinkovite. I, što je još gore, neki od njih zapravo mogu imati upravo suprotan učinak od onoga što tražite: s vremenom mogu učiniti vaše zube manje bijelima i čak uzrokovati bolnu osjetljivost. 

Jabučni ocat 

Jabučni ocat često se izdvaja kao svojevrsni prirodni lijek za sve. To je fermentirani proizvod, što znači da ima probiotička svojstva, koja su odgovorna za mnoge njegove navodne zdravstvene dobrobiti. Ali to je kvaliteta koja može pomoći vašim crijevima, a ne zubima. 

Zapravo, njegov oštar okus i jak miris jasno govore da je jabučni ocat vrlo kiseo. A kiseli spojevi, bilo da nastaju razgradnjom šećera u ustima ili kiselinama koje konzumirate, otapaju zubnu caklinu, što dovodi do karijesa. 

Kontakt s kiselinama iz hrane kao što je ocat siguran je ono kratko vrijeme koliko ostaju u ustima dok jedete, ali njihovo korištenje za četkanje ili ispiranje nije dobra ideja jer produljeni kontakt nagriza caklinu. 

Voće i povrće 

Iako je ideja da hrskavi plodovi mogu očistiti naslage sa zuba neutemeljena, istina je da neko voće sadrži prirodne kiseline koje utječu na zube – osobito limun i jagode. I, kao i kod jabučnog octa, te voćne kiseline koje ostanu na zubima razgrađuju caklinu, potamnjuju zube i potiču karijes

Papaja i ananas, s druge strane, sadrže enzime koji bi mogli biti učinkoviti u izbjeljivanju zubi tako što se bore protiv mrlja, prema jednoj kliničkoj studiji. Kada se kombiniraju u formulama paste za zube, ovi enzimi (papain i bromelain) otpuštaju plak zbog kojeg zubi izgledaju obojeno. Međutim, nema dokaza da jedenje voća ili pranje zuba pastom napravljenom od pulpe izbjeljuje zube. 

U međuvremenu, cijelo voće i povrće pomaže u održavanju zdravih, bijelih zubi kada je dio dobre prehrane. Istraživanja pokazuju da jedenje jabuke smanjuje količinu bakterija koje potiču karijes u ustima, što je važno za održavanje zuba u dobrom stanju, pogotovo ako niste u mogućnosti odmah oprati zube. 

Aktivni ugljen 

Charcoal je trenutno zvijezda zdravlja i ljepote, s tvrdnjama koje uključuju uklanjanje toksina i eliminaciju virusa. Međutim, to je prirodna metoda koja će najvjerojatnije naštetiti vašim zubima. To je zato što domaći pripravci od aktivnog ugljena mogu biti vrlo abrazivni: redovito ribanje zuba aktivnim ugljenom može odmah otrljati caklinu, ostavljajući tamniji sloj zuba izloženim. 

Stavio bih super-abrazivne paste za zube od aktivnog ugljena na vrh popisa proizvoda koji bi mogli uzrokovati štetu, naglašava Messina.  

Shutterstock

Ispiranje kokosovim uljem 

Kokosovo ulje je još jedan prirodni proizvod koji je u modi, zbog svoje jedinstvene strukture masnih kiselina koja navodno potiče metabolizam (iznutra) i svojih hidratantnih svojstava (izvana). 

Međutim, “mućkanje ulja” zapravo ima dugu povijest kao praksa u ayurvedskoj medicini. Ova drevna indijska tehnika uključuje snažno mućkanje uljem, obično kokosovim, oko usta i između zuba (kao što biste to učinili s tekućinom za ispiranje usta) 15 do 20 minuta barem jednom do tri puta dnevno, nakon čega slijedi pranje zubi. Ideja je da promiče zdravlje zubi obeshrabrujući rast bakterija koje potiču karijes i smanjuje upalu u tkivu desni. 

Iako se čini da postoji određena osnova za ove tvrdnje, nema gotovo nikakvih dokaza da posvjetljuje zube.  

Ne postoji temeljna opasnost za ispiranje uljem, osim ako ljudi ne odgode svoj tretman kod stomatologa, šali se Messina.  

Oprez, ove namirnice će vam ostaviti mrlje na zubima

Soda bikarbona 

Mnogo manje abrazivna od aktivnog ugljena (ili kaolin gline, još jednog popularnog prirodnog abraziva), soda bikarbona (natrijev bikarbonat) ima dugu povijest kao stomatološki heroj. Njegovo kombinirano svojstvo vrlo blagog pilinga i alkalnog spoja znači da može smanjiti obojenje zuba, a istovremeno potiče okruženje u ustima koje je manje prijateljsko prema štetnim bakterijama. U odnosu na komercijalne paste nedostatak je samo izostanak fluorida koji zube štiti od karijesa. 

H. A. 

Ordinacija preporučuje

card-icon

Zdravstveni adresar

S lakoćom pronađite ordinaciju, ljekarnu, polikliniku i drugo.

card-icon

Baza bolesti

Nešto vas boli ili smeta? Prije odlaska liječniku možete se informirati ovdje.

Možda će vas zanimati i ovo