Različite neinvazivne metode pomoći će vam da se osjećate bolje i sigurnije te zadovoljno dočekate toplije dane
I dok tijekom zimskih mjeseci više pozornosti posvećujemo koži lica, dolaskom proljeća počinje nas sve više zaokupljati koža tijela. Ako nismo pregledali madeže, uklonili one potencijalno opasne, kao i druge izrasline na koži koje nam smetaju, proljeće je krajnje vrijeme kada to možemo učiniti. Osim toga, zaokuplja nas i sam izgled kože tijela pa je proljeće pravo vrijeme da poboljšamo njezin tonus, uklonimo neželjene dlačice i prekomjerno znojenje koji nas nepotrebno mogu opterećivati tijekom ljeta.
Poboljšanje tonusa kože tijela, smanjenje celulita i strija aparaturnim metodama
Postoje različiti neinvazivni uređaji koji zatežu i oblikuju kožu bez operacije. Neki od popularnih uključuju radiofrekvencijske (RF), ultrazvučne, laserske, vakuumske i njihove kombinacije kojima se potiče proizvodnja kolagena, poboljšanje tonusa i u konačnici redefinicija izgleda kože. Uređaji se mogu koristiti na različitim dijelovima tijela, uključujući lice, vrat, trbuh, ruke i bedra. Važno je napomenuti da su uređaji uvijek samo pomoć i nikad nisu zamjena za zdravu prehranu i tjelovježbu. Rezultati ovih tretmana nisu trajni i obično zahtijevaju ponavljanje kako bi se postigao željeni učinak.
Ova 4 preparata dermatolozi nikada ne bi stavili na kožu, ali jedan uvijek koriste
Uklanjanje neželjenih dlačica laserski ili IPL-om
Lasersko uklanjanje dlačica i IPL (Intense Pulsed Light) učinkovite su i sigurne metode za dugoročno smanjenje dlačica, no potrebno je posavjetovati se sa stručnom osobom kako bi se odabrala ona najučinkovitija i najsigurnija za pojedini tip kože i boju dlačica. Obje metode koriste svjetlosnu energiju kojom se eliminira folikul dlake, uz određene razlike: laser koristi jednu valnu duljinu, a IPL širi valni spektar. Svjetlost apsorbira pigment u folikulu dlake, oštećujući ih termalno i sprječavajući njihov daljnji rast. Potrebno je ponavljanje za željeni rezultat.
Botoks terapija prekomjernog znojenja
Aksilarni ili pazušni botoks postupak je u kojem se botulinum toksin ubrizgava u područje pazuha kako bi se blokiralo ili značajno reduciralo prekomjerno znojenje (hiperhidroza). Mehanizam djelovanja je privremena blokada signala koji stimuliraju produkciju znoja. Postupak uključuje ubrizgavanje male količine botoksa u više točaka u području pazuha vrlo tankom iglom nakon aplikacije lokalnog anestetika u obliku kreme tako da je bezbolan ili minimalno nelagodan. Traje samo nekoliko minuta, a rezultati mogu trajati do 6 mjeseci (ali i do godinu dana). Vrlo je učinkovit i može značajno poboljšati kvalitetu života osoba koje pate od prekomjernog znojenja. Ne treba napominjati da postupak može izvoditi samo certificirani liječnik. Botoks pazuha općenito je sigurna procedura, ali može biti nuspojava kao što su bol, crvenilo i oteklina na mjestu uboda.
Isprobajte dva zdrava i ukusna napitka za čišćenje organizma – pomoći će i pri mršavljenju
Mezoterapija, microneedling, booster
Mezoterapija je dermoestetska metoda kojom se uz pomoć sitnih mikroiglica apliciraju u srednji sloj kože male količine biostimulansa poput hijaluronske kiseline, antioksidansa, peptida, aminokiselina, minerala i drugih aktivnih sastojaka u svrhu rejuvenacije, hidratacije, smanjenja neujednačene pigmentacije, sitnih bora, poboljšanja tonusa i generalno izgleda kože. Mehanizam djelovanja je potpuno prirodan jer potiče procese (samo)obnavljanja kože. Iako se mezoterapija najčešće koristi na licu, vratu i dekolteu, može se koristiti i na drugim dijelovima tijela (ruke, bedra, trbuh..). Microneedling je sličan postupak, no mikroozljede kože su intenzivnije, broj uboda veći pa intenzivnije potiče proizvodnju kolagena i elastina. Vrlo je učinkovita procedura i koristi se kod niza indikacija – ožiljaka od akni, finih linija, bora, neujednačenih pigmentacija i općenito snažnije rejuvenacije kože. Skin booster koristimo kada želimo snažnu hidrataciju kože, osobito nakon zime, kada je kože izrazito dehidrirana. Hijaluronska kiselina u skin boosteru je snažnija, koncentriranija, aplicira se injekcijski, također nakon aplikacije lokalnog anestetika u obliku kreme kako postupak ne bi bio neugodan.
Mikrodermoabrazija, kemijski piling, Hydrafacial
Mikrodermoabrazija je neinvazivni postupak koji koristi nastavak s dijamantnim vrhom za nježno uklanjanje mrtvih stanica kože iInečistoća, ostavljajući kožu glatkom i blistavom te smanjujući nepravilnosti. Postupak se obično izvodi na licu, ali se može koristiti i na drugim dijelovima tijela, poput vrata i nadlaktica (gruba koža). Mikrodermoabrazija je brz i bezbolan postupak, obično traje 30-ak minuta, može se kombinirati s drugim estetskim metodama poput pilinga i mezoterapije. Kemijski piling uključuje nanošenje kemijskog sredstva na kožu (najčešće kiseline) kojim se uklanja/ljušti njezin krajnji vanjski sloj, otkrivajući donje, nove slojeve pa koža izgleda svježije i zategnutije. Najčešće se koriste alfa-hidroksi (AHA), beta- hidroksi (BHA), trikloroctena (TCA) i retinolska kiselina. Piling može biti površinski ili srednje dubok, a rezultira poboljšanjem izgleda kože u smislu smanjenja finih bora, hiperpigmentacija, ujednačenijeg izgleda i boljeg tonusa kože. Nakon navedenih postupaka važno je kožu zaštititi kremom sa zaštitnim faktorom i nekoliko dana izbjegavati izravno izlaganje suncu kako bi se rizik od oštećenja sveo na minimum. Hydrafacial je neinvazivan kombinirani tretman koji koristi patentirani uređaj za čišćenje i hidrataciju kože. Tretman je prikladan za sve tipove kože i može se prilagoditi individualnim potrebama.