Krenuli ste na trening? Vježbate nekoliko puta tjedno? No, vaga vam i dalje pokazuje jednu te istu brojku? Za vas smo pripremili devet najčešćih pogrešaka koje će vam otkriti zašto ne postižete željene rezultate.
Pogreška 1: Previše brbljanja, premalo vježbanja
Ako pola vremena koje bi trebalo biti namijenjeno vježbanju, provedete razgovarajući s poznanicima, ne piše vam se dobro. Prvo i osnovno pravilo kaže: kada ste u teretani ili dvorani, vrijeme je za tjelovježbu. Razgovor uvijek možete nastaviti poslije treninga.
Pogreška 2: Slab intenzitet vježbanja
Ako vam se danas ne da vježbati, radije ostanite kod kuće. Lijeni prijelaz sa sprave na spravu neće vam donijeti gubitak kilograma. Ako intenzitet vježbanja nije na razini, gubite jedino svoje vrijeme.
Pogreška 3: Vježbate krivim tempom
Ako ste na kardio spravama odabrali program “skidanje sala”, znajte da intenzitet vježbe neće biti izrazito jak. Znanstvenici su otkrili da, što je jači intenzitet, to više kalorija skidamo, čak i nakon treninga. Stoga, pažljivo birajte program vježbanja.
Pogreška 4: Ne vjerujte svemu što vidite
Iako vam sprava na kojoj vježbate može pokazati da ste izgubili 500 kalorija, istina može biti malo drugačija. Možda ste izgubili tek 250 kalorija. Razlog krivom prikazu može ležati i u vašoj namjeri da “prevarite” stroj, oslanjajući se na ručke. Prihvatite se posla i ne varajte!
Pogreška 5: Ne mijenjate program
Ako se dugo držite određenog programa tjelovježbe, mišići će se naviknuti na napor pa tijelo više neće sagorijevati kalorije. Vrijeme je da u svoj trening uvedete promjene.
Pogreška 6: Vježbate samo jedan dio tijela
Ne vjerujte reklamama koje vam garantiraju gubitak sala na trbuhu. Naime, tijelo samo odlučuje od kuda će uzeti masnoću i gdje će ju staviti. Stoga, fokusirajte se na sagorijevanje kalorija. S vremenom ćete izgubiti masnoću sa svih dijelova tijela.
Pogreška 7: Nepravilna tehnika izvođenja vježbi
Ne samo da lošim korištenjem sprava nećete izgubiti kilograme već se možete i povrijediti. Ako se ne znate koristiti određenom spravom, zamolite zaposlenika u dvorani da vam objasni. Ili uzmite osobnog trenera.
Pogreška 8: Radite previše i prebrzo
Osim povreda, prijeti vam i zamor mišića. Kada mišić zaboli, to je ustvari dobar znak, jer se u tom trenutku on izgrađuje. Jedan od simptoma pretjeranog vježbanja je i zamor. Zapamtite kalorije se troše tijekom cijelog dana. Stoga, odaberite pravi trening i fokusirajte se na pravilnu izvedbu.
Pogreška 9: Nemate certificiranog trenera
Ako ste odlučili angažirati osobnog trenera, pripazite da je posjeduje znanje i certifikat za svoj rad. Na taj ćete način izvući maksimum iz napornog vježbanja.
K. Ramić