Zbog svojih super moći, ovo je najtraženiji sastojak za njegu kože - Ordinacija.hr
Ljepota

Ljepota

Zbog svojih super moći, ovo je najtraženiji sastojak za njegu kože

Dobrobiti propolisa za kožu su prilično svestrane – djeluje antibakterijski, antigljivično, antivirusno, antioksidativno i protuupalno. Trenutno je jedan od najtraženijih sastojaka ljepote, a očekuje se da će tržište propolisa dosegnuti 881,96 milijuna dolara do 2028.

Ako ste mislili da je med jedino zdravo što pčele proizvode, prevarili ste se.

Propolis je tvar koju proizvode pčele – vrsta smole kojom oblažu svoje košnice kako bi spriječile ulazak virusa ili bakterija, objašnjava travarka i naturopatkinja María Luz Neila.

Shutterstock

Poznat i kao “pčelinje ljepilo”, propolis je u osnovi ono što pčele koriste za brtvljenje svojih košnica.

Na grčkom, propolis znači ‘obrana grada’. Riječ je o pčelinjem proizvodu koji pčele skupljaju iz izlučevina i smola kojima su prekriveni pupoljci različitih biljnih vrsta, poput topole, kestena, vrbe, hrasta ili breze. Njegov točan kemijski sastav ovisi o biljnom izvoru, ali općenito se propolis sastoji od smola, balzama, pčelinjeg voska, eteričnih ulja i peludi, kaže stručnjakinja za njegu kože i farmaceutkinja Elena Monje.

Propolis nije med, ali dijeli mnoga od slatkih, jedinstvenih, ljekovitih, regenerirajućih i hranjivih svojstava…

Tradicionalno se koristio u mastima za liječenje rana i rana za brzo zacjeljivanje, objašnjava Monje.

Shutterstock

Trenutno se koristi kao prirodni antibiotik i može se konzumirati oralno i lokalno. Pomaže u jačanju imunološkog sustava i borbi protiv bakterija, virusa i gljivica, dodaje Neila.

Prednosti propolisa za kožu

Iako su dobrobiti propolisa za kožu brojne i raznolike, Monje ga posebno preporučuje onima koji imaju kožu sklonu aknama zahvaljujući svojim antimikrobnim i protuupalnim svojstvima.

Riblje ulje: prijatelj ili neprijatelj?

Propolis također potiče zacjeljivanje rana, posjekotina i manjih opeklina, a zahvaljujući svojim antioksidativnim svojstvima štiti kožu od oštećenja slobodnih radikala i sprječava prerano starenje. Zaista je višenamjenski.

Tko ne smije koristiti propolis?

Propolis može koristiti gotovo svatko, ali ako ste alergični na pčele ili med, budite oprezni.

Osobe koje su već imale alergijsku reakciju na pčelinje ubode trebale bi izbjegavati propolis. Alergijski odgovor može se promatrati kao crvenilo kože ili peckanje ili svrbež. Stoga je preporučljivo provesti test alergije prije lokalnog nanošenja ili oralnog konzumiranja, kaže Monje.

Ako niste alergični, propolis možete smatrati zaštitnim štitom za svoju kožu.

Shutterstock

Kao u košnicama, propolis stvara zaštitni sloj na koži koji sprječava prianjanje bakterija dok pomaže koži da se regenerira. Ako ga koristite za liječenje ožiljka, ubrzat će proces stvaranja ožiljaka i minimizirati trag.

Monje također preporučuje propolis za ekcem – stanje koje čini kožu suhom, svrbežnom i upaljenom.

H. A.

Ordinacija preporučuje

card-icon

Zdravstveni adresar

S lakoćom pronađite ordinaciju, ljekarnu, polikliniku i drugo.

card-icon

Baza bolesti

Nešto vas boli ili smeta? Prije odlaska liječniku možete se informirati ovdje.

Možda će vas zanimati i ovo