Finska gastroblogerica Virpi Mikkonen, koja ima više od 164 tisuće pratitelja na Instagramu i autorica je četiri veganske kuharice, u šokantnoj ispovijesti priznala je da joj je zbog veganske prehrane zdravlje bilo uništeno. U dobi od 37 godina ušla je u menopauzu, patila od kroničnog nedostatka energije i pada imuniteta, a krivca je pronašla u velikoj količini sirove hrane koju je konzumirala.
Početkom prošle godine zvijezdu i promotoricu veganske kuhinje, Virpi Mikkonen, uznemirila je pojava neobičnog osipa na licu. Bilo je tu još alarmantnih znakova, poput prehlade koje se nije mogla riješiti, lomljivih noktiju, potpunog nedostatka energije i – najšokantnije od svega – izgubila je mjesečnicu u dobi od samo 37 godina. Analiza krvi pokazala je da su joj razine folikul-stimulirajućeg hormona (FSH) na razinu uobičajenoj za žene koje ulaze u menopauzu. Tada se prvi put susrela i s naletima vrućine koje prate ovo stanje.
Najčešće zamke vegetarijanske prehrane
„U to vrijeme bila sam uvjerena da jedem najzdraviju moguću hranu: bez glutena, bez žitarica, bez mlijeka i mliječnih proizvoda, bez mesa i bez rafiniranog šećera“, svjedoči poznata gastroblogerica.
Da stvar bude gora, Virpi je stvorila zavidnu karijeru uvjerivši svoje brojne sljedbenike da prihvate ovaj način prehrane. Premda je rođena i živi u Finskoj, svoj blog i kuharice piše na engleskom što joj je – u kombinaciji s prekrasnim fotografijama hrane – osiguralo ogroman broj pratitelja među britanskim ljubiteljima dobre i zdrave hrane.
Poznati objašnjavaju kako su postali vegani
Sirova hrana kao okosnica prehrane
Velika zagovornica i promotorica veganske kuhinje na kraju se zbog vlastitih uvjerenja i navika razbolila. Pomoć je potražila kod liječnice kineske medicine koja joj je dijagnosticirala „nedostatak yina“ i preporučila da drastično smanji konzumaciju sirove hrane. Salate, svježi sokovi i smoothieji bili su do tada okosnica njezine prehrane.
Virpi je za doručak uglavnom jela hladno prešani sok od celera, krastavaca, komorača i peršina. Za ručak je jela salatu od špinata, potočarke, krastavaca, komorača i slanutka posutu sjemenkama suncokreta, bundeve i sezama.
Sirova dijeta i prehrana – je li zdravo jesti samo voće i povrće?
Liječnica kineske medicine savjetovala joj je da sve namirnice jede kuhane i tople. Još radikalnija preporuka bila je da ponovo počne svakodnevno jesti hranu životinjskog podrijetla. Budući da nije jela meso 15 godina, osim dok je nosila svoju sedmogodišnju kćer, prva reakcija na ovu preporuku bio je šok, ali nakon što je napustila vegansku prehranu, ubrzo se počela osjećati izvrsno.
Prednosti jedenja sirove hrane
Krepka mesna juha sve je vratila u normalu
„Osjećala sam se poput motora koji je ostao bez goriva. Jednostavno sam bila prazna“, objašnjava Virpi koja sad osobito uživa u juhi od kosti koju pije poput napitka ili je dodaje gulašima i drugim jelima na žlicu. Također jede i jaja, što je velika promjena jer ih je donedavno zvala „pobačenim pilićima“.
Rezultati povratka na prehranu namirnicama životinjskog podrijetla bili su zadivljujući. Virpi je ponovo bila puna energije i motivirana za rad, bolje je spavala, a nestali su naleti vrućine i bolovi koji su je mučili. Najbolje od svega bilo je što joj se nakon nekog vremena vratila i mjesečnica.
Crveno meso posebno važno za žene
Problemi do kojih može dovesti veganska prehrana
Manjak proteina – proteini su temelj svih živih stanica. Njihov manjak može dovesti do slabljenja imuniteta, odnosno sposobnosti organizma da se bori protiv bolesti.
Manjak omega-3 masnih kiselina – ukoliko ne konzumirate ribu teško ćete tijelu osigurati dovoljno ovog važnog nutrijenta ključnog u suzbijanju upalnih procesa u tijelu.
Manjak kreatinina – pronalazimo ga isključivo u mesu i ribi, a naše tijelo ga koristi za proizvodnju energije u mišićima. Bez kreatinina osjećat ćete se umorno i iscrpljeno.
Manjak željeza – ukoliko tijelu osiguravate željezo isključivo putem zelenog lisnatog povrća morate biti vrlo oprezni uzimate li ga dovoljno.
Žene koje izbjegavaju crveno meso su dvaput sklonije depresiji!
Životna škola
Slavna gastroblogerica nije ni pomišljala na to da će je prelazak na vegansku prehranu jednog dana koštati zdravlja. Vjerovala je da je to prava odluka i da će se osjećati bolje i biti zdravija.
Njezina prehrana danas uključuje omlet za doručak; okruglice od organske piletine i kuhano povrće za ručak i mesnu juhu za večeru. Također, Virpi jede maslac i kozji sir, ali i dalje pije isključivo zobeno mlijeko. Također, i dalje izbjegava gluten i rafinirani šećer. Još uvijek drži do prava životinja zbog čega jede isključivo organsko i meso divljih životinja.
„Moguće je da bi moj život drugačije izgledao i da se, usprkos veganskoj prehrani, ne bih razboljela da sam živjela na rajskom otoku, kilometrima udaljena od bilo kakvog stresa. Međutim, život koji živim nije u skladu s veganskom prehranom i to sam morala prihvatiti“, zaključuje Virpi Mikkonen.
Kviz: Koliko doista znate o vegetarijanskoj i veganskoj prehrani ?
Ordinacija.hr
Foto: Virpi Mikkonen/Instagram