6 omiljenih zimskih začina koji čuvaju vaše zdravlje - Ordinacija.hr
Hrana i recepti

Hrana i recepti

6 omiljenih zimskih začina koji čuvaju vaše zdravlje

Shutterstock

Razne slastice i mesna jela svoju aromu i miris duguju upravo začinima…

Što bi bili blagdani bez mirisnih začina? Osim što su ukusni i jelima daju posebnu aromu, najpoznatiji zimski začini pozitivno djeluju i na naše zdravlje.

1. Klinčić

Ako zima “miriše” po nekom začinu, onda je to zasigurno klinčić… On sadrži mnogo aromatičnog ulja pa se upotrebljava za kuhanje kompota, kuhanog vina, punča i slatkih jela. Ima i ljekovita svojstva, ublažava dišne i probavne tegobe, pomaže kod zubobolje, štiti od upala. Najčešće ga koristimo u kuhanim vinima, mnogi ga vole u božićnim kolačima, a odličan je i u kompotima. U kulinarstvu, i to kod pripreme mesa i juha, slaže se s ružmarinom, mažuranom, majčinom dušicom, pimentom.

2. Kadulja

Kadulja snižava temperaturu, smanjuje stres, djeluje protiv bolova te pomaže kod krvarenja i upala. Čaj od kadulje je najbolji izbor primjene. Djeluje kao antiseptik i smiruje upaljeno grlo. U slučaju upale grla, zuba i desni grgljajte čaj od kadulje 2-3 puta dnevno. Biljka je odlično antibakterijsko sredstvo koje pročišćava krv te smanjuje glukozu pa se zato preporučuje dijabetičarima. Čaj regulira crijeva i probavu, pomaže i kod migrene i reume. Kadulja je dobra za ženski menstrualni ciklus te hormonalne poteškoće. Možete je koristiti u juhama, s povrćem, sirom, ribom, mesom ili tjesteninom. Pripazite samo da istovremeno ne koristite i druge začine te pažljivo dozirajte kadulju.

3. Muškatni oraščić

Ovo je jedan od omiljenih božićnih začina koji oduševljava svojom aromom i okusom. Odlično se uklapa u raznovrsna jela, slana i slatka, te u čajevima, a također je i odličan za zdravlje ako ga koristimo u minimalnim količinama. Možda je njegova najpoznatija upotreba u medenjacima, pravim blagdanskim keksima koje možete “zaliti” kuhanim vinom s dodatkom oraščića i potpuno uživati u aromi.

4. Cimet

Na tržištu se može naći u obliku praha, te cimet u kori.  Iako ima ljekovita svojstva, cimet se najviše koristi kao začin. Jedan je od najstarijih poznatih začina.Dobro je znati kako se redovitim korištenjem cimeta kao dodatka hrani štiti organizam od prehlade te jačaju kosti. Njegova ljekovita svojstva se očituju i kod problema s mučninom i povraćanjem. Dovoljno je zagristi koru cimeta i simptomi podražaja na povraćanje nestanu. Želite li izgubiti pokoji kilogram viška, češće jedite cimet. On ubrzava rad metabolizma.

5. Vanilija 

Nemojte ju miješati s vanilin šećerom, riječ je o začinu koji potječe od istoimene biljke, čija se primjena nakon otkrića Amerike proširila i na ostatak svijeta. Ekstrakti vanilije su među najtraženijim, ali i najskupljim začinima u slatkim jelima, desertima, sladoledu, a ponajprije zbog svojih aromatičnih svojstava kojima poboljšavaju njihov okus. Kava, topla čokolada – i tu upotrijebite vaniliju ako želite dobiti poseban okus napitka.

6. Zvjezdasti anis

Zbog svog jakog i slatkastog okusa anis se rado koristi za izradu kolača i slatkiša, kozmetičkih proizvoda i likera. No, anis ima i pozitivne učinke na zdravlje. Nakon konzumiranja jake hrane u velikim količinama, anis će biti spas za probavu i uklanjanja osjećaja nadutosti. On će umiriti želudac, regulirati probavu i na kraju smanjiti nadutost. Dominantni sastojak eteričnog ulja je trans-anetol od kojeg i potiče specifična aroma i slatkast ukus. Posjeduje i vitamine A i C, folnu kiselinu, kao i kalcij, magnezij, fosfor i kalij.

A. A.

Foto: Shutterstock

Ordinacija preporučuje

card-icon

Zdravstveni adresar

S lakoćom pronađite ordinaciju, ljekarnu, polikliniku i drugo.

card-icon

Baza bolesti

Nešto vas boli ili smeta? Prije odlaska liječniku možete se informirati ovdje.

Možda će vas zanimati i ovo