Blistava i tonirana koža, zdravi nokti i vječno mladolik izgled bez bora, sve nam je to zapakirano u male i skupe bočice s kolagenom.
Ali kad se radi o zdravlju i ljepoti, tko za cijenu pita? Na sreću, kolagen se ipak može boostati i prirodnim putem pa vrijedi dobro razmisliti prije nego što drugi put iskeširate za čudesne eliksire mladosti i vitalnosti.
Kolagen je najzastupljeniji protein u tijelu i stoga je važan za održavanje funkcija vašeg tijela. Registrirani dijetetičar i nutricionist Tony Castillo objašnjava da je najbolji način razmišljanja o kolagenu “kao o ljepilu koje drži stvari zajedno”. To je glavni građevni blok tetiva, ligamenata, kostiju, mišića i kože. Također, tijelu pomaže i da se obnovi nakon ozljeda, posebno na mjestima kao što su tetive, ligamenti i mišići.
Koje su dobrobiti kolagena?
Jača kosti
Kosti su pune kolagena, ali kako starimo, protein počinje propadati. To može dovesti do smanjenja čvrstoće i gustoće kostiju. Unošenjem kolagena u svoju prehranu, možete utjecati na određeni gubitak koštane mase i smanjiti rizik od problema povezanih s kostima, uključujući osteoporozu i prijelome.
Smanjuje bolove u zglobovima
Kolagen radi zajedno s hrskavicom kako bi naši zglobovi pravilno funkcionirali. Tijekom godina, kako se troši, može dovesti do ukočenosti i bolova u zglobovima i izložiti nas većem riziku od osteoartritisa. Dobra vijest je da je utvrđeno da uzimanje kolagena smanjuje bolove u zglobovima kod fizički aktivnih ljudi. Također može poslužiti kao pomoć protiv bolova za osobe s postojećim problemima sa zglobovima.
Poboljšava kožu
Naša koža također sadrži kolagen koji joj daje elastičnost i hidrataciju dok smo mladi. Ali kako starimo, naša koža postaje opuštenija i naborana zbog smanjenja razine kolagena. Studije su pokazale da dodavanje više kolagena prehrani može povećati čvrstoću i hidrataciju kože, vidljivo smanjujući učinke starenja.
Što će se dogoditi ako tjedan dana ne operete kosu? Liječnik otkriva što očekivati
Utječe na zdravlje kose
Kolagen se stvara s nekim od istih aminokiselina koje se koriste za izgradnju keratina, proteina koji čini našu kosu. Neka istraživanja ukazuju na to da konzumiranje više kolagena može pomoći zdravlju naše kose jer utječe na rast, stanjivanje i sijedenja.
Jača mišićnu masu
Mišićno tkivo se sastoji od čak 10% kolagena. Kada se kolagen u našem tijelu počne razgrađivati, mogli bismo izgubiti mišićnu masu i potencijalno razviti stanje koje se zove sarkopenija (gubitak mišića povezan sa starenjem). Na sreću, studije su pokazale da dodaci kolagena, zajedno s povećanim unosom proteina i rutinskim vježbama otpora, mogu pomoći osobama sa sarkopenijom u izgradnji snage leđnih mišića.
Kako prepoznati nedostatak kolagena u tijelu?
Kako starimo, naše tijelo počinje prirodno proizvoditi manje kolagena. Iako su bore i bolovi dio procesa starenja, moguće je i da je i nizak nivo kolagena kriv za vaše tegobe.
Castillo ukazuje na sljedeće znakove koji ukazuju da vam možda nedostaje vitalnih proteina:
- Manje fleksibilne tetive i ligamenti
- Bore na koži
- Slabi mišići
- Istrošena hrskavica ili bol u zglobovima
- Gastrointestinalni problemi uzrokovani stanjivanjem sluznice probavnog trakta
Naravno, ako bilo koji fizički simptomi značajno ometaju vašu kvalitetu života, trebali biste se javiti svom liječniku. Ali ako samo želite glatku kožu i malo više elana u svom koraku, istražite kako možete povećati razinu kolagena.
Djeluju li moderni kolagenski dodaci?
“Nekako djeluju”, kaže Castillo. Pokazalo se da dodaci kolagena mogu pomoći u zacjeljivanju rana i starenju kože, kao i povećati elastičnost i hidrataciju kože. Međutim, ovi su rezultati samo preliminarni — potrebno je još puno istraživanja kako bi se potvrdila njihova učinkovitost.
Ova tri napitka izbjegavajte ako želite usporiti starenje kože i spriječiti nastanak bora
Za razliku od dodataka, Castillo ne vidi nikakav uvjerljiv razlog za ulaganje u tretmane kože namijenjene povećanju kolagena. Ovi tretmani često imaju visoku cijenu, a većina popratnih istraživanja u najboljem je slučaju, kaže, neuvjerljiva.
Ipak, neki bi tretmani ipak mogli biti vrijedni pokušaja jer su neke studije pokazale da microneedling (za koji se kaže da povećava kolagen) može liječiti ožiljke na licu i strije, dok se ultrazvučna terapija čini prilično učinkovitom za zatezanje i podizanje mišića lica. Opet, ovo istraživanje je daleko od konačnog, pa prije nego što krenete s njima razmislite o tome da ipak isprobate suplemente kolagena.
Kako prirodno utjecati na bolju proizvodnju kolagena?
Najučinkovitiji način je uravnotežena prehrana. Kada vaše tijelo proizvodi kolagen, ono koristi aminokiseline, vitamin C, cink i bakar.
- Da biste dobili potrebne aminokiseline (Castillo posebno navodi prolin i glicin) možete jesti jaja, juhu od kostiju, grah i meso.
- Za vitamin C birajte citrusno voće, bobičasto voće i papriku.
- Za cink i bakar jedite meso, školjke, orašaste plodove, cjelovite žitarice i grah.
No kada biste morali odabrati samo jedno jelo za povećanje razine kolagena, to bi definitivno trebala biti juha od kostiju. Kada pirjate goveđe, pileće ili riblje kosti u vodi, kolagen i drugi minerali prodiru u vodu, stvarajući ukusnu tekućinu bogatu hranjivim tvarima. Samo budite sigurni da planirate unaprijed – priprema vlastite juhe od kosti može potrajati dan ili dva.
Ana Herceg
Foto: Shutterstock